صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / صنایع دستی در حال حذف از سبد خانوار ایرانی‌ست

صنایع دستی در حال حذف از سبد خانوار ایرانی‌ست

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی البرز:
صنایع دستی در حال حذف از سبد خانوار ایرانی‌ست

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی البرز گفت: تحریم‌ها قیمت مواد اولیه صنایع دستی را به شدت افزایش داده است.

صنایع دستی در حال حذف از سبد خانوار ایرانی‌ست

 

سعید امینی در گفت ‌و گو با ایسنا اظهار کرد: متأسفانه نوسانات ارزی و تحریم‌هایی که طی چند ماه گذشته بر کشور تحمیل شده وضعیت اقتصادی عموم مردم را به هم ریخته است.


وی ادامه داد: بدیهی است در شرایط اقتصادی نامناسب که مردم دغدغه گذراندن امورات روزمره را دارند کمتر به فکر خرید صنایع دستی می‌افتند.

 

وی افزود: اگر شرایط اقتصادی به همین شکل باقی بماند اولین چیزی که از سبد خرید خانوارهای ایرانی حذف می‌شود صنایع دستی خواهد بود.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی البرز توضیح داد:  قبلاً هم عامه مردم خریدار صنایع دستی نبودند و بیشتر اقشار متوسط به بالا صنایع دستی را در گوشه و کنار خانه خود جای می‌دادند ولی حالا این افراد هم نسبت به خرید این آثار هنری با احتیاط رفتار می‌کنند.

امینی با اشاره به گران شدن مواد اولیه صنایع دستی تاکید کرد: مواد اولیه بسیاری از رشته‌های صنایع دستی وارداتی است و تحریم‌ها باعث افزایش چند برابری قیمت آنها شده است.

این مسئول گفت: وقتی هنرمند مواد اولیه را با قیمت بالا بخرد ناچار است محصول نهایی را نیز گران بفروشد که در این صورت عده زیادی توان خرید خود را از دست می‌دهند.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی توضیح داد: متأسفانه با ساز و کار نامناسب، تحریم‌ها روی قیمت مواد اولیه داخلی نیز تاثیر گذاشته و این نوسانات باعث شده تولیدات صنایع دستی به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

امینی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به فروش مناسب غرفه‌های البرز در نمایشگاه صنایع دستی تهران گفت: از آنجایی که تولید بسیاری از این صنایع دستی به قبل از گرانی‌ها و تحریم‌ها بر می‌گشت؛ شرکت کنندگان البرزی فروش خوبی داشتند و برخی غرفه‌ها تا ۷۰ میلیون فروش و ۶۰۰ میلیون تومان سفارش هم گرفتند.

این را هم ببینید

بازارچه های صنایع دستی تهران در نوروز۹۶

دست واسطه ها را در فروش صنایع دستی کوتاه کنیم

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی نمایشگاه های دائمی صنایع دستی، گفت: باید تلاش کنیم دست واسطه ها را از بازار فروش این محصولات کوتاه کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 11 =