نسترن جادوگر سلامتی

نسترن جادوگر سلامتی

نسترن درختچه ای است با ارتفاع ۱ با ۵ متر که از گل و برگ آن در طب سنتی استفاده می شود. در این مطلب با خواص این گیاه در طب سنتی ایرانی اشنا می شویم.

ادامه مطلب

کاروانسرای افضل شوشتر

کاروانسرای افضل شوشتر

شوشتر شهری باستانی در شمال خوزستان که بر اساس گفته‌های تاریخ شناسان داخلی و خارجی آثار باستانی کشف شده در این شهرستان بیش از ۷هزار سال قدمت دارند و این شهر زیبا و تاریخی را به یکی از گنجینه‌های تاریخی کشور تبدیل کرده است.

ادامه مطلب

صنایع‌ دستی در سال ۹۵

صنایع دستی نیازمند نوآوری و خلاقیت است

سال ۱۳۹۵ با همه فراز و فرودش گذشت. سالی که دو شهر ایران، یعنی مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و لالجین به عنوان شهر جهانی سفال در فهرست یونسکو به ثبت رسیدند و این اتفاق، مهم ترین رویداد سالی که گذشت در حوزه صنایع دستی بود.

ادامه مطلب

درمان سرماخوردگی با دمنوش های گیاهی

علائم بیماری در مراحل اولیه‌ی سرماخوردگی (نزله‌ی گرم) شامل ترشحات رقیق و آبکی بینی و حلق، سوزش، خارش و التهاب گلو، سرخی چشم‌ها و گرفتگی بینی و صداست. منشا اصلی این ترشحات مغز است و آنچه از مسیر بینی و چشم خارج می‌شود، «زکام» نام می‌گیرد و ترشحاتی که به حلق و مجاری تنفسی تحتانی ریخته می‌شود، «نزله» نام دارد.

ادامه مطلب

خواص عناب در طب سنتی

عناب درختی به ارتفاع ۶ تا ۱۲ متر است که پوست تنه‌ی آن، ناصاف و چوبی محکم و به رنگ قهوه‌ای دارد. شاخه‌های جوان آن در ابتدا سبز رنگ و سپس قرمز تیره می‌شوند. در عناب دو نوع شاخه وجود دارد؛ تعداد زیادی از شاخه‌ها خزان کننده‌اند و در فصل زمستان از درخت جدا شده و به زمین می‌ریزند، گل و میوه‌ها روی این شاخه‌ها تشکیل می‌شوند.

ادامه مطلب

بومگردی در اردبیل

بومگردی در اردبیل

در استان اردبیل ۱۲ روستای هدف گردشگری به ثبت رسیده و ۳۶ روستا با قابلیت گردشگری و تاریخی و طبیعی شناسایی شده است.به تعبیر مدیرکل میراث فرهنگی استان تنوع زیستی و اقلیم‌های مختلف در گستره استان اردبیل موجب شده موضوع گردشگری روستایی یکی از پتانسیل‌های این استان محسوب شود.

ادامه مطلب

نیاز صنایع دستی به نهضت طراحی

کاربردی شدن صنایع دستی با نگاه طراحی صنعتی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با اشاره به اینکه نیاز به یک نهضت طراحی داریم که در برخی از استانها شروع شده است افزود: شاهد نسل نو صنایع دستی هستیم که برای پاسخگویی به نیاز جوانان شکل گرفته و در مراکز بزرگ تجاری فروشگاه های صنایع دستی در حال تکثیر است.

ادامه مطلب

زندگی نامه استاد یدالله بهزاد کرمانشاهی

زندگی نامه استاد یدالله بهزاد کرمانشاهی

یدالله بهزاد کرمانشاهی فرزند مرحوم حسین ایوانی، در نیمۀ بهمن‌ماه ۱۳۰۴ خورشیدی در کرمانشاه پا به عرصۀ وجود گذاشت. پس از طی دوران کودکی و گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه، به سال ۱۳۲۷ خورشیدی، راهی تهران شد و در دانشکدۀ ادبیات به تحصیل پرداخت.

ادامه مطلب

راه های مقابله با حساسیت بهاری

راه های مقابله با حساسیت بهاری

همزمان با پایان یافتن فصل زمستان و فرا رسیدن بهار، شاهد بروز تغییراتی هستیم که نه تنها محیط اطراف ما را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد، بلکه بر چگونگی و عملکرد اندام‌ها و دستگاه‌های درونی بدن‌مان نیز موثر است.

ادامه مطلب