صفحه اول / اقتصاد و تجارت / نمایشگاه و سمینار / جشنواره رفتینگ در رودخانه هراز

جشنواره رفتینگ در رودخانه هراز

جشنواره رفتینگ در رودخانه هراز 

جشنواره رفتینگ از 28 اردیبهشت تا 2 خرداد بر روی رودخانه هراز در استان مازندران با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می شود.

رفتینگ یا قایقرانی در رودخانه وحشی یکی از جذاب ترین فعالیت های توریستی و طبیعت گردی است که در آن مسافران سوار بر قایق های بادی مخصوص در رودخانه ها سفر کرده، از میان مناظر طبیعی نظیر جنگل ها، کوه ها، دشت ها و روستاها گذر کرده، و از تماشای طبیعت سوار بر قایق و عبور از امواج رودخانه لذت می برند.

رفتینگ در دنیا طرفداران بسیاری دارد و شرکت های مسافرتی و کلوپ های ورزشی زیادی در دنیا اقدام به برگزاری چنین سفرهایی می کنند.

اجرای این سفرها تخصصی بوده و برای اجرا از راهنماهای رودخانه حرفه ای و تجهیزات ویژه استفاده می شود. سفرهای توریستی رفتینگ می توانند با سایر فعالیت های طبیعت گردی و ماجراجویانه نظیر کمپینگ، جنگل نوردی، دوچرخه سواری، روستاگردی، سوارکاری و … ترکیب شوند.


ره آورد اقتصادی و فرهنگی رفتینگ

کیانوش محرابی رئیس هیت مدیره انجمن رفتینگ ایران اظهار داشت: امروزه رفتینگ یا قایقرانی در رودخانه‌های وحشی یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های گردشگری محسوب می‌شود و علاقمندان بی‌شماری دارد. این فعالیت تفریحی-ورزشی بسیار جذاب و هیجان انگیز بوده و یکی از بهترین نمونه‌های سفرهای اکوتوریستی، توریسم ماجراجویانه و ورزشی به حساب آید.

وی افرود: رفتینگ یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های گردشگری بوده و شرکت‌های بسیاری در سراسر دنیا به صورت تخصصی اقدام به طراحی و اجرای اینگونه سفرها می‌کنند.

عضو هیات مدیره فدارسیون جهانی رفتینگ افرود: رفتینگ به عنوان فعالیتی اکوتوریستی باعث رشد اقتصادی و فرهنگی معجزه آسایی در بسیاری از کشورهای دنیا شده است. چرا که بیشتر رودخانه‌ها در مناطق صعب العبور و کوهستانی واقع شده یعنی مناطقی که قابلیت پذیرش هیچ نوع گردشگری را نداشته و رفتینگ تنها گزینه ممکن بوده و باعث اشتغال بسیاری از روستاییان به عنوان راهنما، آشپز، مسئول تدارکات، باربر، راننده و… شده است.

رییس کمیته رفتینگ توریستی در فدارسیون جهانی ادامه داد: رفتینگ فعالیتی مهیج، ماجراجویانه، تفریحی و ورزشی است و در طبیعت انجام می‌شود. لذا فعالیتی اکوتوریستی بوده که توریسم ماجراجویانه و ورزشی را در دل خود دارد و از تمام اصول اکوتوریسم تبعیت می‌کند. همانگونه که می‌دانیم اکوتوریسم یعنی سفر مسئولانه به محیط های طبیعی که باعث حفاظت از محیط طبیعی شده و نفع جوامع محلی را در بر داشته باشد.
رفتینگ در رودخانه هراز

مدیرکل گردشگری مازندران گفت: رفتینگ در رودخانه هراز مازندران با اقبال گردشگران علاقمند همراست.

دلاور بزرگ نیا افزود: تور رفتینگ رودخانه هراز که یکی از مهمترترین رودخانه مازندران به شمار می آید توسط تیم کارشناسی انجمن رفتینگ ایران در حال اجراست.

وی اظهارداشت :رودخانه هراز یکی از رودخانه های دائمی استان مازندران است که به دلیل وجود مناطق زیبا و بکر در حاشیه این رودخانه به ویژه در فصول بهار و تابستان و همجواری با دیگر جاذبه های طبیعی چون چشمه آب معدنی لاریجان و آماده بودن امکانات رفاهی و اقامتی مورد اقبال خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی قرارمی گیرد.

متفاوت ترین جشنواره تفریحی _ ورزشی

رودخانه زیبای هراز در روزهای بهاری خود شاهد متفاوت ترین جشنواره تفریحی _ ورزشی خواهد بود؛ رویدادی که با وقوع ان پرونده جدیدی از قابلیت های گردشگری مازندران در ابعاد ملی و بین المللی باز خواهد شد.

این جشنواره از 28 اردیبهشت تا 2 خرداد بر روی رودخانه هراز در استان مازندران با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می شود.

ترویج اکوتوریست رودخانه ای و رفتینگ امن و استاندارد در ایران،توسعه حفاظت رودخانه در ایران، توسعه رودخانه و نجات سیل در ایران، آشنایی مردم محلی با فعالیت های رودخانه و اشتغال زایی مرتبط با آن و معرفی قایق سواری برای همه ازجمله اهداف این جشنواره عنوان شده است.

کیانوش محرابی، برگزار کننده جشنواره رفتینگ ، دراین خصوص می گوید: این جشنواره برای تمام کسانی که در صنعت رودخانه هستند یک فرصت مناسب بوده تا در یکجا جمع شده و دانش و تجربه خود را به اشتراک گذاشته و در نتیجه آن ، این فعالیت فوق العاده ، رشد و توسعه یابد.

از سوی دیگر اهداف بلند مدت این جشنواره ، تشویق دیگر کشورها و مناطق به انجام کاری مشابه و ثبت روز بین المللی جشنواره بین المللی رفتینگ در مکان های مختلف سراسر جهان می باشد.

کارگاه های آموزشی، مسابقات، برنامه های سرگرم کننده، تمیز کردن رودخانه،کارگاه نجات رودخانه برای آتش نشانان و ناجیان تور لیدر ها وسایر افراد علاقه مند،آشنایی کارگاهی رفتینگ برای برای مدیران استان مازندران ، مدیران هتل ها، آژانس های مسافرتی و راهنمای تور،کارگاه زنان کارآفرین برای مردم محلی،حفاظت رودخانه،رفتینگ عمومی و رفتینگ کودکان ازجمله برنامه های متنوع وجذاب این جشنواره است.

مکان برگزاری جشنواره رفتینگ رودخانه هراز، کمپ رفتینگ واقع در جاده هراز ( تهران-آمل ) نرسیده به پارک جنگلی میرزا کوچک خان، محدوده نارنجستان است.

این را هم ببینید

گل و مرغ

گل و مرغ، یکی از مهمترین مکتب‌‌‌های هنر نقاشی ایرانی

گل و مرغ ترکیبی از دو سوژه است. گل و مرغ در تمام طول تاریخ تصویری و فرهنگی ایران به شکل ویژه و به دلیلی خاص حضور دارند تا اینکه در دوران صفویه که به پدیدار شدن شکل‌‌‌های مشخص‌تری از آنها می‌‌‌رسیم، به این طریق این موضوع اهمیت مرکزی پیدا می‌‌‌کند.