صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / بجنورد در جمع ۷ شهر ملی صنایع‌دستی کشور

بجنورد در جمع ۷ شهر ملی صنایع‌دستی کشور

بجنورد در جمع ۷ شهر ملی صنایع‌دستی کشور

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی با اشاره به اینکه شهرهای ملی صنایع‌دستی پس از بررسی شاخص‌ها انتخاب شدند، اظهار کرد: در این‌ بین، بجنورد در رشته گلیم سفره کردی در جمع هفت شهر ملی صنایع‌دستی کشور قرار گرفته است.

هنر سفره کردی

 

 حبیب یزدان پناه با اشاره به اینکه جلسه شورای انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی یک‌بار در سال برگزار می‌شود، عنوان کرد: این جلسه چندی قبل با حضور سرپرست میراث فرهنگی و صنایع‌دستی استان و جمعی از نمایندگان استان در مجلس برگزار و ضمن ارائه گزارشی از شاخص‌ها و نقاط قوت از پرونده بجنورد به‌ عنوان شهر ملی گلیم سفره کردی دفاع شد.

وی تصریح کرد: اعضای این شورا پس از بررسی پرونده‌ها و ارزیابی شاخص‌ها به هر یک از شهرهای مطرح‌شده امتیاز دادند که در نهایت بجنورد با کسب حدنصاب امتیاز، توانست برای ثبت ملی شهر صنایع‌دستی کشور انتخاب شود.

یزدان پناه با بیان اینکه با این انتخاب، بجنورد در بین ۷ شهر ملی صنایع‌دستی کشور قرار گرفت، اظهار کرد: همچنین شهرهای زنجان در رشته ملیله‌کاری،کاشان استان اصفهان در رشته نساجی سنتی، ایرانشهر در رشته سوزن‌دوزی، آباده استان فارس در رشته منبت، ایلام در رشته گلیم نقش برجسته و شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری در رشته نمد از دیگر شهرهای ملی صنایع‌دستی انتخاب شدند.

وی خاطرنشان کرد: از بین این تعداد شهرها در شورای راهبردی، دو شهر برای ثبت جهانی انتخاب و به شورای جهانی صنایع‌دستی معرفی می‌شوند.

یزدان پناه در خصوص تولید سفره کردی و این هنر منحصربه‌فرد در خراسان شمالی اظهار کرد: در حال حاضر پنج هزار نفر به بافت سفره کردی در استان مشغول هستند که سالانه حدود ۳۰ هزار مترمربع در قالب ۱۵ هزار تخته سفره کردی تولید می‌کنند.

سفره کردی یک هنر خاص از بافته‌های داری منحصربه‌فرد زنان عشایر خراسان شمالی است و به‌عنوان هنری وصف‌‌ناپذیر مطرح است که نمادهای اشتیاقی و ذوق و احساس آنان نسبت به طبیعت و تاریخ قومی و فرهنگی را در خود جای‌داده و نقش‌های بافته‌شده نشان از عظمت فرهنگ، هنر، باورها، آداب‌ و رسوم، و تاریخ  پرفراز و نشیب قومی کردهای این دیار را با خود به یدک می‌کشد.

منبع: فارس

این را هم ببینید

صنایع دستی

مشکلات رشته صنایع دستی در دانشگاه‌ها

مدیر گروه رشته صنایع دستی دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر گفت: رشته صنایع دستی هم اکنون هدفمند نیست، شرح درس و تصمیم‌گیری برای رشته صنایع دستی مربوط به سال ۶۲ است که نیاز به بازنگری و به‌روز شدن دارد و این دروسی که برای این رشته در نظر گرفته شده است باید هدفمندتر و به شکل اختصاصی دنبال شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هفت =