صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / احیاء ۳ رشته صنایع دستی منسوخ شده در کرمانشاه

احیاء ۳ رشته صنایع دستی منسوخ شده در کرمانشاه

احیاء ۳ رشته صنایع دستی منسوخ شده در کرمانشاه

معاون صنایع دستی استان کرمانشاه از احیاء سه رشته صنایع دستی منسوخ شده در استان خبر داد.

احیاء 3 رشته صنایع دستی منسوخ شده در کرمانشاه

 

پروانه حیدری، ارغوان بافی، شال بافی و مَرس بافی را سه رشته احیاء شده اعلام کرد و گفت: هرسه رشته مربوط به روستاهای هجیج و داریان شهرستان پاوه هستند.

وی ادامه داد: برای احیاء این رشته ها از سال گذشته کلاس های آموزشی مختلفی را در دو روستای یاد شده برگزار کردیم.

معاون صنایع دستی استان تاکید کرد: علاوه بر بهره گیری از تجربیات پیشکسوتان این رشته ها، بحث نوآوری، بروز رسانی و کاربردی کردن را در احیاء آنها مورد توجه قرار دادیم.

وی با بیان اینکه مَرس نوعی پارچه مخصوص است که برای تهیه لباس درمناطق اورامانات تولید می شود، گفت: این هنر سابقه چندین هزار ساله دارد، پشم بکار رفته در آن رنگ آمیزی نمی شود، بدون نقش است و با دستگاه موج بافی بافته می شود، اما نحوه بافت آن متفاوت است.

حیدری همچنین با اشاره به سابقه طولانی ارغوان بافی در روستای داریان بخش باینگان، عنوان کرد: ارغوان بافی یا همان سبد بافی با ترکه های درخت ارغوان که در کوه های اورامانات رشد می کند و دارای ترکه های مقاوم است، بافته می شود.

وی درخصوص شال بافی نیز اضافه کرد: پارچه شال از طریق دستگاهی به نام جولایی بافته می شود و در تهیه لباس "چوخورانک" که لباس خاص مردان کُرد است، بکار می رود.

معاون صنایع دستی استان همچنین از تلاش برای احیاء "کلاش" هرسین نیز خبر داد و تاکید کرد: کلاس های آموزشی این رشته در شهرستان هرسین درحال برگزاری است.
 

این را هم ببینید

صنایع دستی کرمانشاه

نمایشگاه سراسری صنایع دستی در کرمانشاه

یازدهمین نمایشگاه سراسری و تخصصی صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران عصر سه شنبه با حضور فرماندار کرمانشاه، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و جمعی از مسئولان در محل برپایی نمایشگاه های استان در بوستان شاهد کرمانشاه آغاز به کار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =