صفحه اصلی / اخبار / کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در استرالیا کشف شد

کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در استرالیا کشف شد

کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در استرالیا کشف شد

کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در معدن آرجيل (Argyle) در غرب استرالیا كشف شده‌است. اين معدن ۹۰ درصد از الماس‌هاي صورتي و سرخ جهان را تامين مي‌كند. ارزش اين سنگ‌هاي رنگارنگ معمولا ۵۰ برابر بيشتر از الماس‌هاي سفيد است و مي‌توانند قيمتي برابر يك ميليون‌دلار بر هر قيراط داشته‌باشند.

 

کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در استرالیا کشف شد

الماس آرجيل بنفش كه به تازگي در اين معدن كشف شده‌است،‌به خاطر زيبايي، ابعاد و مبداي كه دارد،‌قيمتي گزاف خواهد داشت. اين الماس خارق‌العاده بنفش مي‌تواند مورد توجه مجموعه‌داران بزرگ جهان قرار گيرد.

طي ۳۲ سال گذشته تنها ۱۲ قيراط الماس تراش خورده مشابه الماس بنفش آرجيل در جهان توليد شده‌است و اين خود نشانگر شدت كمياب بودن اين نوع سنگ است.

از سويي ديگر الماس‌هاي سفيد كه رايج‌ترين و و پرفروش‌ترين نوع از سنگ‌هاي قيمتي به شمار مي‌روند،‌ به هيچ‌وجه كمياب نيستند. به گفته تام زوئلنر از واشنگتن‌پست،‌ بازار الماس جهان به شدت در كنترل شركت‌هاي جواهر‌سازي است كه با هدف ايجاد تورم در قيمت‌ها،‌ الماس‌هاي مشهور را به نادرست كمياب جلوه مي‌دهند

با اين وجود اين موضوع درباره الماس‌هاي سفيد صدق مي‌كند نه الماس‌هاي رنگي. به گفته پل زيمنيسكي تحليل‌گر و متخصص جواهرات،‌در سال ۲۰۱۵ بيش از ۱۳۵ ميليون قيراط الماس توليد شده‌است و ۱۴ ميليارد دلار سرمايه را وارد صنعت توليد الماس ساخته‌است. درصورتي كه اين ميزان را با ۱۲ قيراط الماس‌هاي بنفش مقايسه كنيد،‌پي به شدت كمياب‌بودن آن خواهيد برد.

قرار است الماس بنفش آرجيل در نمايشگاه سالانه شركت ريو‌تينتو به نمايش درآمده و در ژوئن ۲۰۱۶ به شهر‌هاي مختلف جهان سفر كند.

کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در استرالیا کشف شد

گفتنی است معدن الماس آرجيل (Argyle) در منطقه کیمبرلی در غرب استرالیا واقع شده است. آرجيل بزرگترین تولیدکننده الماس جهان است که بیش از ۹۰ درصد از الماس­های صورتی و قرمز جهان را در این معدن استخراج می­شود.در این معدن ۴۲ کیلومتر تونل و غار زیر زمینی جهت استخراج الماس احداث شده است.

این معدن متعلق به شرکت ریوتینتو (Rio Tinto Group) است که مالک معادن الماس دیاویک (Diavik) در کانادا و معدن الماس موروا(Murowa) در زیمبابوه است.

مطلب پیشنهادی

جواهر مورد علاقه فتحعلی شاه قاجار

جواهر مورد علاقه فتحعلی شاه قاجار

فتحعلی شاه قاجار نیز همانند بسیاری از دیگر شاهان، مالک جواهرات گرانبهای بسیاری بود که از آن جمله می توان به تاج مشهور کیانی و شمشیر زمردنشان و محبوب وی اشاره کرد.در ادامه مطلب می خوانیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *