صفحه اول / اخبار / کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در استرالیا کشف شد

کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در استرالیا کشف شد

کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در استرالیا کشف شد

کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در معدن آرجیل (Argyle) در غرب استرالیا کشف شده‌است. این معدن ۹۰ درصد از الماس‌های صورتی و سرخ جهان را تامین می‌کند. ارزش این سنگ‌های رنگارنگ معمولا ۵۰ برابر بیشتر از الماس‌های سفید است و می‌توانند قیمتی برابر یک میلیون‌دلار بر هر قیراط داشته‌باشند.

 

کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در استرالیا کشف شد

الماس آرجیل بنفش که به تازگی در این معدن کشف شده‌است،‌به خاطر زیبایی، ابعاد و مبدای که دارد،‌قیمتی گزاف خواهد داشت. این الماس خارق‌العاده بنفش می‌تواند مورد توجه مجموعه‌داران بزرگ جهان قرار گیرد.

طی ۳۲ سال گذشته تنها ۱۲ قیراط الماس تراش خورده مشابه الماس بنفش آرجیل در جهان تولید شده‌است و این خود نشانگر شدت کمیاب بودن این نوع سنگ است.

از سویی دیگر الماس‌های سفید که رایج‌ترین و و پرفروش‌ترین نوع از سنگ‌های قیمتی به شمار می‌روند،‌ به هیچ‌وجه کمیاب نیستند. به گفته تام زوئلنر از واشنگتن‌پست،‌ بازار الماس جهان به شدت در کنترل شرکت‌های جواهر‌سازی است که با هدف ایجاد تورم در قیمت‌ها،‌ الماس‌های مشهور را به نادرست کمیاب جلوه می‌دهند

با این وجود این موضوع درباره الماس‌های سفید صدق می‌کند نه الماس‌های رنگی. به گفته پل زیمنیسکی تحلیل‌گر و متخصص جواهرات،‌در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۳۵ میلیون قیراط الماس تولید شده‌است و ۱۴ میلیارد دلار سرمایه را وارد صنعت تولید الماس ساخته‌است. درصورتی که این میزان را با ۱۲ قیراط الماس‌های بنفش مقایسه کنید،‌پی به شدت کمیاب‌بودن آن خواهید برد.

قرار است الماس بنفش آرجیل در نمایشگاه سالانه شرکت ریو‌تینتو به نمایش درآمده و در ژوئن ۲۰۱۶ به شهر‌های مختلف جهان سفر کند.

کمیاب­ ترین الماس بنفش جهان در استرالیا کشف شد

گفتنی است معدن الماس آرجیل (Argyle) در منطقه کیمبرلی در غرب استرالیا واقع شده است. آرجیل بزرگترین تولیدکننده الماس جهان است که بیش از ۹۰ درصد از الماس­های صورتی و قرمز جهان را در این معدن استخراج می­شود.در این معدن ۴۲ کیلومتر تونل و غار زیر زمینی جهت استخراج الماس احداث شده است.

این معدن متعلق به شرکت ریوتینتو (Rio Tinto Group) است که مالک معادن الماس دیاویک (Diavik) در کانادا و معدن الماس موروا(Murowa) در زیمبابوه است.

این را هم ببینید

شرف الشمس 97

شرف الشمس ۹۷ چه روزی است؟ ساعت دقیق شرف الشمس ۹۷

ساعت شرف الشمس ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ روز ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ مقارن با ۲۱ رجب ۱۴۳۹ هجری قمری ساعت آغاز شرف الشمس: ۹:۱۶ صبح روز یکشنبه نوزدهم فروردین ۹۷ ساعت پایان شرف الشمس: ۹:۴۲ صبح روز دو شنبه بیستم فروردین ۹۷ منبع: تقویم نجومی ۱۳۹۷ منجم باشی شیرازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سیزده =