صفحه اول / اخبار / زیورآلات گرانبها ساخته شده از زوئیزیت آبی (تانزانیت)

زیورآلات گرانبها ساخته شده از زوئیزیت آبی (تانزانیت)

زیورآلات گرانبها ساخته شده از زوئیزیت آبی (تانزانیت)

جواهر گرانبهای زوئیزیت آبی (blue zoisite)  که معدن آن در تانزانیا می باشد سنگی است نادر و گران قیمت. زوئیزیت آبی تانزانیا منحصر به فرد بوده به همین دلیل به آن  تانزانیت نیز می گویند.زوئیزیت از زبان اتریشی گرفته شده که در اسید ها نا محلول بوده و دارای تخلخل‌های توده‌ای سیاه رنگ است.

زیورآلات گرانبها ساخته شده از زوئیزیت آبی (تانزانیت)

زوئیزیت آبی برای اولین بار در آمریکا کشف شد و از نظر شکل بلور: منشوری، رنگ: آبی – خاکستری سیاه – قرمز – قهوه‌ای (شبیه تولیت) – صورتی ( شبیه، شفافیت: شفاف – نیمه کدر- غیر شفاف، شکستگی: نامنظم، جلا: شیشه‌ایصدفی، رخ: ضعیف – مطابق با سطح، سیستم تبلور: ارترومبیک و در رده‌بندی سیلیکات است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن دگرگونیپگماتیتی است.

"تانزانیته اینترنشنال" تنها کمپانی است که حق استخراج از معادن زوئیزیت را در تانزانیا دارد. نیک بوتما از آژانس عکس EPA تصاویر جالبی را از این سنگ قیمتی روی جواهرات مختلف گرفته است.

زیورآلات گرانبها ساخته شده از زوئیزیت آبی (تانزانیت)

گوهرشناسی زوئیزیت آبی (تانزانیت)

تانزانیت نام سنگی است که برای "زوئیزیت آبی blue zoisite" بکار میرود.این سنگ بسیار زیبای آبی رنگ فقط در منطقه کوچکی از تانزانیای شمالی بطور تجاری تولید میشود.این جواهر ابتدا به همان نام زوئیزیت آبی شناخته میشد اما بعدها با توجه به منطقه تانزانیا تصمیم گرفتند که نام تانزانیت را بر روی آن بگذارند که هم معرف منطقه بوده و هم نام راحت تری برای تبلیغ و فروش میباشد.قابل ذکر است که زوئیزیت از دسته ی کانی های سیلیکاته میباشد و فرمول شیمیایی آن  (Ca2Al3(SiO4)(Si2O7)O(OH در سیستم بلوری اورترومبیک میباشد.

رنگ آبی تانزانیت به دلیل وجود مقادیر کم وانادیوم در ساختار زوئیزیت میباشد.وقتی زوئیزیت تحت دمای بالا قرار گیرد حالت اکسیداسیونی وانادیوم عوض میشود و رنگ جواهر تغییر پیدا می کند.میزان دمای مورد نیاز برای این فرآیند،600درجه سانتی گراد میباشد.

تانزانیت از جواهرات محبوب و معروف میباشد و زیباترین سنگ آبی کشف شده در 2000سال گذشته است.

 

 

این را هم ببینید

شرف الشمس 97

شرف الشمس ۹۷ چه روزی است؟ ساعت دقیق شرف الشمس ۹۷

ساعت شرف الشمس ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ روز ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ مقارن با ۲۱ رجب ۱۴۳۹ هجری قمری ساعت آغاز شرف الشمس: ۹:۱۶ صبح روز یکشنبه نوزدهم فروردین ۹۷ ساعت پایان شرف الشمس: ۹:۴۲ صبح روز دو شنبه بیستم فروردین ۹۷ منبع: تقویم نجومی ۱۳۹۷ منجم باشی شیرازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =