صفحه اول / سنگ درمانی / خواص درمانی سنگ فیروزه

خواص درمانی سنگ فیروزه

خواص درمانی سنگ فیروزه

 

 

فیروزه 

 

 فیروزه، جواهر آبی رنگی است که در سالهای دور به عنوان زینت روی تاج فرعون ها ، پادشاهان و امپراتوری های باستان نصب می شده و احتمالا" یکی از قدیمی ترین سنگهای شناخته شده می باشد. رنگ آبی فیروزه، آن را از سیر سنگها متمیز و به آن ارزش بخشیده است و منجر شد تا به عنوان یک جواهر استفاده شود.

فیروزه از حدود 200 سال قبل از میلاد، توسط آمریکایی های بومی جنوب غربی یالات متحده و توسط تعداد زیادی از قبیل هندی در مکزیک بطور وسیعی استفاده می شده است. 

اخیرا" فیروزه بطور وسیعی بین مردم در تمام شغلها و از طرف تعداد زیادی از گروه های نژادی مختلف پذیرفته شده است. اسم فیروزه (Turquoise)  ممکن است از لغت ترکیهدر زبان فرانسه (Turquie)، به معنی کشور ترکیه(Turkey) گرفته شده باشد . زیرا قدیمی ها اعتقاد داشتند که ماده معدنی متعلق به آن کشور بود. 

یا احتمالا"متعلق به کوه آلمرسای در ایران یا شبیه جزیره سینیی در مصر، دو تا از قدیمی ترین نواحی معدن فیروزه شناخته شده در جهان باشد. مکان دیگر می تواند اسمی متعلق به توصیف فرانسه از (Pierre turquin) یعنی سنگ آبی تیره باشد.

چندین احتمال در مورد بوجود آمدن فیروزه وجود دارد که ما به جند مورد از آنها اشاره  می کنیم:

به طور شیمییی، یعنی هیدرات فسفات، مس و آلمینیوم.

توسط برخورد شهاب سنگ به زمین

در آبهای  زیر زمینی از میان سنگ آلمینیوم در حضور مس شکل گرفته است.

فیروزه در بیشتر اوقات در رسوبات مس در محیط های بیر و نسبتا  کم آب یافت شده است، به همین دلیل اغلب رسوبات مس را به عنوان ماده معدنی فرعی می شناسند.

برای هزاران سال، مرغوبترین فیروزه آبی سیر در ایران کشف شده است و همیشه (فیروزه ایرانی ، با عنوان (دارای مرغوبترین کیفیت فیروزه) همراه بوده است. اواخر قرن 1800 و اویل قرن1900  زمانیکه معدنچیان معادن فیروزه ای با کیفیت بالا در غرب و جنوب غربی یالات متحده کشف کردند ادامه داشت.

امروزه بیشترین مقدار فیروزه از معادن ایالات متحده استخراج می شود اما لازم به ذکر است هر چند هم تولید ایالات متحده نسبت به ایران بیشتر باشد باز هم بالاترین کیفیت فیروزه در جهان متعلق به ایران است.

فیروزه از نظر رنگ، نقش و کیفیت انواع متنوعی دارد که مرغوبترین و معروفترین آنها عبارتند از:

فیروزه عجمی  و  فیروزه شجری

که هر دو نوع آن در ایران موجود است.

ما برخی از دلیل علاقه اقشار مختلف به فیروزه را فهرست وار در ذیل شرح می دهیم:

کمیاب بودن

معدن سنگ فیروزه تنها منحصر به چند کشور جهان می باشد که بزرگترین و مرغوبترین آن در ایران قرار دارد.

 

دشواری استخراج

از آنجائیکه فیروزه بصورت رگه هایی در سنگ قرار دارد الزاما" برای استخراج آن از معدن بید از روش سنتی و دستی (نیروی انسانی) بهره گرفت تا به رگه های فیروزه صدمه ای وارد نگردد و نیز بهترین بهره وری از رگه ها صورت پذیرد که این امر نیاز به وقت، دقت، حوصله و تخصص دارد که موجب سختی استخراج این سنگ گرانبها می گردد.

 

هزینه بالای استخراج

برای استخراج سنگ فیروزه از معدن علاوه بر ماشین آلات و ابزار مخصوص معدن که خود به تنهایی سرمایه کلانی می طلبد به تعداد زیادی متخصص و خبره این کار (متخصص فیروزه) نیز نیاز است که این مهم موجب دو چندان شدن هزینه استخراج سنگ فیروزه می گردد.

 

تعدد مراحل تولید

از مرحله استخراج سنگ فیروزه در معدن تا رسیدن آن بدست خریدار مراحل متعددی طی می گردد.

نکته:  اثبات صحت چهار مورد فوق الذکر همین بس که در معدن سنگ فیروزه نیشابور ایران از هر 1500 کیلوگرم سنگ خام فقط 3 کیلوگرم سنگ خام استخراج می گردد که این خود گواه بر کمیاب بودن و با ارزش بودن این گوهر الهی است.

 

دارا بودن نقوش و رگه های زیبا

سنگ فیروزه بهترین و منحصر به فرد ترین سنگ قیمتی است که در آن می توان رگه های زیبایی از اشکال، اشیاء، گیاهان، درختان و … را یافت که این خصیصه فیروزه موجب دو چندان کردن زیبایی و ارزش آن شده است.

 

خواص دارویی

از آنجائیکه فیروزه از ترکیب چند عنصر تحت شریط خاص محیطی پدید آمده سولفات قلیایی آلمینیوم به فرمول ترکیبی4H2o + Ca Al6 (Po4)4(oH8) )) دارای خواص شیمیایی خاصی می باشد.

 

سنگ آرزو

قدما و پیشینیان و بزرگان بر این عقیده بوده و هستند که فیروزه سنگ آرزوست بدین معنی که با نگاه کردن و لمس کردن فیروزه و نیت کردن و (آرزو کردن) می توان به آرزوی خود دست یافت.

 

ارزش اقتصادی

به دلیل ارائه تمام موارد فوق الذکر (کمیابی، زیبایی، رگه ها و …) این سنگ تزئینی علاوه بر دارا بودن ارزش هنری و معنوی دارای ارزش بالای مادی نیز هست بطوریکه فیروزه هایی در جهان یافت می شوند که به علت منحصر به فرد بودن آنها (مثل بزرگی، رنگ، کیفیت فوق العاده و یا نقش زیبای آن) قابل قیمت گذاری نیستند و یا اگر قابل قیمت گذاری باشند توسط کارشناسان حرفه ای بین المللی این مهم صورت می پذیرد.

 

نکته مهم:

در دهه های اخیر عده ای از سنگهای قیمتی از جمله فیروزه را به صورت بدل از مواد مصنوعی پلیمری )پلاستیکی( تهایه و به بازار عرضه کرده اند که نه تنها دارای بار هنری، معنوی و مادی نمی باشند بلکه موجب یجاد حساسیت هایی در نواحی پوست و ریه می گردند.

 

 

۲ نظرات

  1. سلام.وبسایت جالبی دارید.خیلی خیلی ممنون

  2. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو
    بهترین سایت ها هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 8 =