صفحه اصلی / سنگ درمانی / خواص جواهرات در طب سنتی

خواص جواهرات در طب سنتی

خواص جواهرات در طب سنتی

سنگ‌ درماني زير مجموعه‌اي از انرژي‌درماني به حساب مي‌آيد که مطالب آن عمدتا برگرفته از مكاتب طبي سنتي و بومي است.

جواهرات_سنگ_درمانی 

 

دبير انجمن تحقيقات طب سنتي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در طب سنتي از سنگ‌هاي مختلف در تهيه داروهاي تركيبي استفاده مي‌كنند و همچنين در مورد اثرات درماني سنگ‌هاي زينتي صحبت‌هايي شده كه اغلب اين اثرات بر اساس رنگ، مزاج و خواص سنگ‌ها مطرح شده است.

محمدعلي زارعيان افزود: اكنون سنگ‌ درماني زير مجموعه‌اي از انرژي‌درماني به حساب مي‌آيد و مطالب آن عمدتا برگرفته از منابع طب سنتي چين، طب آيورودا، طب بوميان آمريكا و ديگر مكاتب طبي سنتي و بومي است.

وی گفت:برای سنگ‌ درماني كار علمي درست و مقاله قابل استنادي در منابع پزشكي نوين وجود ندارد البته اين به معناي نفي اثر سنگ‌ها نيست، چرا كه در اين زمينه در منابع طب سنتي ايران و همچنين در منابع روايي، مطالب جالب توجهي داريم.

دبير انجمن تحقيقات طب سنتي تصریح کرد:در طب سنتي از سنگ‌هاي مختلف در تهيه داروهاي تركيبي استفاده مي‌كنند و همچنين در مورد اثرات درماني سنگ‌هاي زينتي صحبت‌هايي شده كه اغلب اين اثرات بر اساس رنگ، مزاج و خواص سنگ‌ها مطرح شده و مطالب بسياري در اين زمينه نوشته شده است. به عنوان مثال ياقوت چهار رنگ سرخ، زرد، كبود و سفيد دارد كه رنگ سرخ بهترين نوع آن است و به دليل رنگي كه دارد نشانه صحت است و نگاه كردن به آن موجب فرح و زدودن غم و غصه و موجب اشتعال حرارت جنسي مي‌شود.

زارعیان گفت: فیروزه از نظر مزاجي سرد و خشك است‏ و تنها نوع نيشابوري آن توصيه مي‌شود. فيروزه‏ در اثر مجاورت و تماس با چربي، بوي تند و تيز حتي بوي مشك و حرارت حمام تباه مي‌شود.

وی افزود: فيروزه را در تقويت بينايي و قلب و دستگاه گوارش و اعصاب موثر دانسته‌ و در داروهاي چشم به كار برده‌اند و همراه داشتن فيروزه را موجب فال نيك و موفقيت در كار و آويختن آن را به گردن مقوي قلب و مانع ترس دانسته‌اند.

اين پژوهشگر با اشاره به جنبه دیگر سنگ‌ درماني كه بحث اثراتي است كه از سنگ‌ها در روايات نام برده‌اند افزود: مطالب جالبي از منشأ ايجاد سنگ‌هاي زينتي مختلف در روايات و توصيه به ساخت و استفاده انگشتر با نگين‌هايي از عقيق، ياقوت، فيروزه، زمرد و حديد چيني در شرايط مختلف ذكر شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *