صفحه اول / اخبار / جواهر مورد علاقه فتحعلی شاه قاجار

جواهر مورد علاقه فتحعلی شاه قاجار

جواهر مورد علاقه فتحعلی شاه قاجار
فتحعلی شاه قاجار دومین پادشاه سلسله قاجاریه و برادرزاده آغا محمدخان بود که پس از او به پادشاهی رسید. او در مجموع سی و هفت سال سلطنت ایران را به دست داشت و در این مدت عهدنامه ها و قراردهای زیان بار بسیاری بسته شد که برای ایران گران تمام شدند. سرزمین پهناور ما بخش هایی چون آذربایجان، گرجستان و ارمنستان را از دست داد و به شکل امروزی اش نزدیک تر شد.
فتحعلی شاه قاجار نیز همانند بسیاری از دیگر شاهان، مالک جواهرات گرانبهای بسیاری بود که از آن جمله می توان به تاج مشهور کیانی و شمشیر زمردنشان و محبوب وی اشاره کرد.

جواهر مورد علاقه فتحعلی شاه قاجار

 

یکی دیگر از زینت آلات مورد علاقه دومین پادشاه قاجار، پیش کلاه کیانی بود که اغلب در تصاویر پرتره این پادشاه به چشم می خورد. فتحعلی شاه اکثر اوقات این پیش کلاه را در جلوی تاج کیانی خود به همراه سه پر سیاه نصب می کرد.

اگر خوب به این پیش کلاه سلطنتی نگاه کنید، خواهید دید که مزین به سنگ هایی گرانقیمت چون الماس، زمرد، اسپینل و یاقوت سرخ می باشد. خود پیش کلاه نیز در طرحی زیبا و از طلای خالص ساخته شده است. در مرکز این پیش کلاه دو زمرد بزرگ به چشم می خورد که هر کدام حدودا ۵۵ قیراط وزن دارند. در پایین آن ها نیز دو زمرد کوچک تر دیده می شود که هر کدام به ترتیب وزنی ۷ و ۹ قیراطی دارند. دو اسپینل موجود بر روی پیش کلاه کیانی نیز وزن های قابل توجهی دارند و هر کدام ۶۰ و ۶۵ قیراط می باشند. همچنین دو الماس ۲۲ و ۲۵ قیراطی بر روی پیش کلاه کار گذشاته شده که یکی در سمت چپ اسینل پایینی و دیگری در سمت راست همان اسپینل قرار دارد.

جواهر مورد علاقه فتحعلی شاه قاجار

 

البته تمام زیبایی پیش کلاه کیانی به این سنگ های قیمتی محدود نمی شود و درست در وسط، یک الماس زرد رنگ می درخشد که وزن آن را در حدود ۱۶ قیراط ارزیابی کرده اند. سه ردیف یاقوت سرخ قسمت بالای پیش کلاه را به خود آراسته اند و توجه را جلب می کنند.

امروزه پیش کلاه کیانی در موزه جواهرات ملی ایران واقع در خیابان فردوسی نگهداری می شود که همه روزه از ساعت ۱۴ تا ۱۶:۳۰ می توانید از آن بازدید کنید.

دوره تاریخی: اسلامی، قاجار

ابعاد: ارتفاع پیش کلاه: ۲۰٫۵ سانتی متر

جنس: طلا، مزین به الماس بی رنگ، الماس زرد، زمرد، اسپینل، یاقوت سرخ

محل نگهداری: موزه جواهرات ملی یا خزانه جواهرات ملی ایران

زمان بازدید: ۱۴ تا ۱۶:۳۰ به غیر از ایام تعطیل

منبع: شفاف نیوز

این را هم ببینید

شرف الشمس 97

شرف الشمس ۹۷ چه روزی است؟ ساعت دقیق شرف الشمس ۹۷

ساعت شرف الشمس ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ روز ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ مقارن با ۲۱ رجب ۱۴۳۹ هجری قمری ساعت آغاز شرف الشمس: ۹:۱۶ صبح روز یکشنبه نوزدهم فروردین ۹۷ ساعت پایان شرف الشمس: ۹:۴۲ صبح روز دو شنبه بیستم فروردین ۹۷ منبع: تقویم نجومی ۱۳۹۷ منجم باشی شیرازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 1 =