صفحه اول / اخبار / جواهرسازی، هنری موثر در ایجاد اشتغال

جواهرسازی، هنری موثر در ایجاد اشتغال

جواهرسازی، هنری موثر در ایجاد اشتغال

جواهرسازی، هنر صنعتی با قدمتی کهن است که با تمدن‌های باستانی آغاز شده است، امروزه ارائه آثار در این عرصه در داخل و خارج از کشور طرفداران بسیاری دارد.

جواهرسازی، هنری موثر در ایجاد اشتغال

 امروزه جواهرسازان بسیاری در کشور مشغول به فعالیت در این زمینه هستند و در نمایشگاه‌های بین المللی از جمله A. DESIGN ایتالیا رتبه‌های بسیار خوبی بدست می‌آورند به همین منظور هفته جواهر سازی در دانشگاه تهران برگزار می‌شود، این دانشگاه در فراخوانی مسابقه‌ای برگزار کرده و در آن برترین آثار را در نگارخانه دانشکده هنر‌های زیبا دانشگاه تهران به نمایش گذاشته است.

سارا کشفی مسئول روابط عمومی جشنواره "هفته طراحی جواهر دانشگاه تهران" در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما می‌گوید: در این جشنواره ۴۰ اثر از میان ۴۰۰ اثر ارسالی به دبیرخانه جشنواره انتخاب شده است و نمایش آن تا ۱۹ مهر در نگارخانه دانشگاه تهران ادامه دارد.

وی می‌افزاید: این رویداد با کمک دانشجویان انجمن علمی طراحی صنعتی دانشگاه تهران در حال برگزاری است.

کشفی خاطرنشان می‌کند: این مسابقه ۳ بخش دارد که شامل امید، ریشه‌ها و بال‌ها و سرزمین آرزو‌ها می‌شود.

کشفی با اشاره به اینکه هرکدام از این بخش‌ها در ۲ بخش دانشجویی و غیر دانشجویی برپا شده است می‌گوید: شناسایی استعداد، ​ طراح‌های موفق و معرفی کردن آن‌ها به صنعت طلا و جواهر از اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

وی ادامه می‌دهد: خلاقیت در فرم، ​کاربرد مواد، ​ ارگونومی، اصالت طرح و تناسب اثر از جمله معیار‌ها برای انتخاب آثار برگزیده بوده است.

با سمیه شوقی یکی از دانشجویانی که اثر وی برگزیده شده است و در نگارخانه دانشکده هنر‌های زیبا در دانشگاه تهران به نمایش گذاشته شده است گفتگو می‌کنیم
­

سمیه شوقی سرخوش متولد ۱۳۶۴ فارغ التحصیل کارشناسی صنایع دستی دانشگاه هنر و کارشناسی ارشد رشته تصویرسازی دانشگاه هنر و معماری تهران مرکز به خبرنگار ما می‌گوید: اثری که به نمایش درامده گوشواره‌ای است که آن را با الهام از نقاشی زنده یاد مکرم قنبری (نقاش خود آموخته) طراحی کرده ام.

وی ادامه می‌دهد: به کمک واحد جواهرسازی که در دانشگاه گذرانده ام و ایده‌هایی که از تصویرسازی و صنایع دستی در دوران تحصیل گرفته ام به جواهرسازی علاقه‌مند شدم.

شوقی سرخوش با بیان اینکه بیشتر کار‌های برنجی را برای مخاطب عام تولید می‌کنیم می‌گوید: فلز برنجی تلفیق مس، ​ روی و قلع آلیاژی است و رنگی طلایی دارد و بیشتر کار‌های موجود در بازار از این جنس است.

وی ادامه می‌دهد: هم اکنون در یکی از اتاق خواب‌های منزلمان، کارگاهی راه انداخته ایم و به همراه ۲ نفر دیگر در شاخه‌ای مجزا کار انجام می‌دهیم.

شوقی سرخوش با تاکید بر اینکه پشتکار در عرصه بسیار مهم است می‌افزاید: وقتی کار را با دست ساخته می‌شود قیمت آن افزایش پیدا می‌کند و بسیاری از مغازه داران ترجیح می‌دهند جنس‌های چینی با قیمت ارزان خریداری کنند و من از این اتفاق‌ها دلسرد نشدم.

وی می‌گوید: آرزو داشتم هنرمند شوم به همین دلیل این رشته را انتخاب کردم، اما دغدغه مالی نیز دارم.

شوقی سرخوش با بیان اینکه آرامش را در هنگام کار بدست می‌آورم می‌افزاید: پیشنهاد می‌کنم افرادی که می‌خواهند وارد این رشته شوند ابتدا بر روی طراحی کار و در این زمینه تخصص پیدا کنند.

این فارغ التحصیل کارشناسی صنایع دستی دانشگاه هنر با تاکید بر اینکه جواهر سازی زیرشاخه هایی، چون ریخته گری، مخراج کاری و اره کاری دارد ادامه می‌دهد: افرادی که می‌خواهند در این رشته پیشرفت کنند یکی از این شاخه‌ها را دنبال کنند، زیرا در غیر اینصورت عقب می‌مانند.

با میترا معراجی که در رشته نقاشی در دانشگاه علم و فرهنگ تحصیل کرده و اثر وی برگزیده شده و در نگارخانه دانشکده دانشگاه تهران به نمایش درامده است نیز گفتگو می‌کنیم.

وی با بیان اینکه انگشتری با موضوع سرزمین آرزو‌ها که دختری در کنار دریاچه‌ای با قایق‌های کاغذی اثری است که در مسابقه برگزیده شده می‌افزاید: جنس انگشتر از برنز و با میناکاری تزیین شده است.

معراجی با اشاره به اینکه جواهر سازی را به صورت تفننی با ورود به آموزشگاه شروع کردم می‌گوید: سپس به مرور زمان به این کار علاقه‌مند شدم و طرح‌های من در نمایشگاه "کودک درون" در سال ۹۴ با استقبال علاقه‌مندان رو به رو شد و ما در مدت دو سال برای برگزاری این نمایشگاه برنامه ریزی کرده بودیم.

وی اضافه می‌کند: افرادی که می‌خواهند به این عرصه وارد شوند باید پشت کار داشته باشند، ​ ناامید نشوند، کار‌های جواهر سازان معاصر را کپی نکنند و وقت زیادی را برای ایده پردازی صرف کنند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

این را هم ببینید

شرف الشمس 97

شرف الشمس ۹۷ چه روزی است؟ ساعت دقیق شرف الشمس ۹۷

ساعت شرف الشمس ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ روز ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ مقارن با ۲۱ رجب ۱۴۳۹ هجری قمری ساعت آغاز شرف الشمس: ۹:۱۶ صبح روز یکشنبه نوزدهم فروردین ۹۷ ساعت پایان شرف الشمس: ۹:۴۲ صبح روز دو شنبه بیستم فروردین ۹۷ منبع: تقویم نجومی ۱۳۹۷ منجم باشی شیرازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =