صفحه اول / احجار کریمه / توصیه حضرت رضا(ع) درباره انگشتر عقیق

توصیه حضرت رضا(ع) درباره انگشتر عقیق

توصیه حضرت رضا(ع) درباره انگشتر عقیق

 

 

بنابر تصریح روایات انگشتر عقیق خواص بسیاری دارداز این رو، حضرت امام رضا (ع) ضمن احادیثی توصیه هایی در باب استفاده از این انگشتر کرده اند.
 
 
توصیه حضرت رضا(ع) درباره انگشتر عقیق
 

 

اسلام به عنوان جامع ترین و کامل ترین ادیان برای همه امور زندگی انسان برنامه دارد حتی برای زیورآلاتی که انتخاب می کند تا به وسیله آنها سبک زندگیش را متعالی سازد.

حسين بن خالد از امام رضا (ع) نقل كرده است كه ایشان فرمودند: «امام صادق (ع) فرموده است: هر كس انگشترى به دست كند كه نگين آن عقيق باشد تهیدست نمى ‏شود و كارش به بهترين وجه فرجام خواهد يافت».

همچنین، حسن بن على وشّاء از امام رضا (ع) نقل كرده است كه فرمودند: «هر كس با انگشتر عقيق قرعه زند بهره او كامل‏تر خواهد بود».

عبد الرّحيم قصير مى‏ گويد: حاكم براى احضار يكى از فرزندان ابوطالب كه جنايتى مرتكب شده بود كسى را فرستاد. او در راه به امام صادق (ع) رسيدامام (ع) فرمودند: «انگشترى عقيق به او برسانيد.» راوى مى‏ گويد: انگشترى عقيق به او رساندند و از حاكم آزارى نديد.

همچنین، عمرو بن ابى المقدام مى‏ گويد: مردى كه تازيانه خورده بود بر امام باقر (ع) گذر كرد. حضرت (ع) فرمودند: «انگشتر عقيق او كجا است؟ بدانيد اگر انگشتر عقيق به دست داشت تازيانه نمى‏ خورد».

و در حديث ديگر آمده است كه امام صادق (ع) فرمودند: «انگشتر عقيق باعث ايمنى در سفر خواهد بود».

حسين بن مزيد مى ‏گويد: امام صادق (ع) از پدرش از پدرانش از اميرمؤمنان (ع) نقل كرده است كه فرمودند: «انگشتر عقيق به دست كنيد تا خدا به شما بركت دهد و از بلاها ايمن باشيد».

و نيز به همين سند نقل شده است كه مردى به رسول خدا (ص) شكايت كرد كه راهزنان راه را بر من بستند و اموالم را بردند. پيامبر (ص) به وى فرمودند: «چرا انگشتر عقيق به دست نكردى؟ به دست كردن انگشتر عقيق آدمى را از هر بلايى حفظ مى‏كند».

علاوه بر این، در حديث ديگر از امام باقر (ع) نقل شده است كه فرموده اند: «هر كس انگشتر عقيق به دست كند، تا زمانى كه آن را در دست دارد پيوسته نيكى مى‏بيند، و همواره از جانب خدا محافظى خواهد داشت».

عقيل بن متوكل در حديثى مرفوعه از امام صادق (ع) از پدرش از جدّشان نقل كرده است كه فرموده اند: «هر كس انگشترى عقيق بسازد و در آن نقش كند «محمّد نبىّ اللَّه و علىّ ولىّ اللَّه» خداوند او را از مرگ بد حفظ مى‏ كند و جز بر فطرت الهى نمى‏ ميرد».

و نیز على بن محمّد بن اسحاق شيبانى در حديثى مرفوعه از امام صادق (عنقل كرده است كه فرموده اند: «هيچ دستى به سوى خدا بالا نرفته است كه محبوب‏تر باشد از دستى كه در آن انگشتر عقيق باشد».

زياد قندى از موسى بن جعفر (ع) از پدرش جعفر بن محمّد (ع) از پدرش محمّد بن علىّ (ع) از پدرش على بن الحسين (ع) از پدرش حسين بن على (ع) نقل كرده است كه فرمودند: «پس از آنكه خداوند موسى بن عمران (ع) را آفريد، با وى در طور سينا سخن گفت، آنگاه به زمين نظرى افكند و از نور روى خود عقيق را آفريد، سپس فرمود: "به ذات خود سوگند ياد كرده‏ام كه كسى را كه انگشتر عقيق به دست دارد به آتش دوزخ عذاب نكنم به شرط آنكه على (ع) را دوست داشته باشد."

منبع:ثواب الاعمال

این را هم ببینید

انگشتر عقیق یمنی، الملک لله

خواص انگشتر و سنگها در اسلام

خواص انگشتر و سنگها در اسلام     حضرت على (ع) فرمود: « انگشتر جزع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =