صفحه اول / اخبار / الماس کوه نور، باعث دعوای هند و انگلیس شد

الماس کوه نور، باعث دعوای هند و انگلیس شد

الماس کوه نور، باعث دعوای هند و انگلیس شد

دولت هند معتقد است الماس کوه نور از این کشور توسط انگلیس سرقت شده است.

الماس کوه نور، باعث دعوای هند و انگلیس شد

 

دولت هند در حال تلاش برای بازگرداندن الماس کوه نور از انگلیس به هند است. این در حالی است که انگلیس ادعا می کند، این الماس تاریخی نادر به عنوان هدیه به این کشور داده شده و دزدی نیست.

 

الماس کوه نور، باعث دعوای هند و انگلیس شد

کوه نور که هم اکنون بر روی تاج سر ملکه انگلیس قرار گرفته شده است، زمانی بزرگترین الماس دنیا بود و در گذشته ۱۸۶٫۰۶۲۵ قیراط معادل ۳۷٫۲۱ گرم وزن داشت که در تراش جدیدی که در سال ۱۸۵۴ بر روی آن خورد، وزنش ۱۰۵٫۶۰۲ قیراط معادل ۲۱٫۶۱ شده‌است.

این الماس زوج الماس معروف دریای نور است و هر دو از قدیمی‌ترین جواهرات شناخته شده در جهان هستند. این الماس درشت سال‌ها میان حاکمان متعدد هندو، مغول و بریتانیایی دست به دست شده است.

 این سنگ قیمتی از ناحیه قلعه باستانی گلکنده در نزدیکی حیدرآباد در ایالت آندرا پرادش در کشور هند در سال ۱۶۵۶ میلادی بدست آمد. این الماس توسط میرزا محمد میر جمله وزیر مشهور ایرانی عبدالله قطب شاه به شاه جهان پادشاه گورکانی هند تقدیم شد و در آنجا ماند.

الماس کوه نور، باعث دعوای هند و انگلیس شد

در سال ۱۷۲۹ میلادی نادرشاه پس از تسخیر هند، این الماس را که بر تاج محمدشاه هندی می‌درخشید، دید و گفت: «این کوهی از نور است.» و از آن تاریخ نام کوه نور بر آن ماند. کوه نور پس از مرگ نادر توسط احمدشاه درانی به افغانستان منتقل و سپس به شاه شجاع درانی رسید. پس از شکست شاه شجاع، از سردار هندی مهارجه راجیتسینگ ملقب به شیر پنجاب، الماس مزبور توسط سردار نامبرده به هند بازگشت داده شد.

منبع: CNN

این را هم ببینید

۱۰ غول الماس جهان

در سراسر جهان حدود ۳۸ معدن الماس معروف وجود دارد و بزرگترین معادن الماس در دست بزرگترین شرکت‌های الماس است. این شرکت‌ها فرآیند استخراج، رده بندی و فروش الماس‌ها به جواهرسازان و تولیدکنندگان را انجام می‌دهند. در ادامه مطلب می خوانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 9 =