صفحه اول / اقتصاد و تجارت / صنایع و معادن / ۱۰ تن ذخیره احتمالی طلا در قم

۱۰ تن ذخیره احتمالی طلا در قم

۱۰ تن ذخیره احتمالی طلا در قم

 معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین‌شناسی کشور گفت: حدود ۱۰ تن ذخایر احتمالی طلا در قم وجود دارد که رقم بسیاری برای قم به شمار می‌رود و در صورت تأمین منابع مالی، می‌توانیم به بهره‌برداری در این زمینه دست‌یابیم.

کشف ذخایر جدید طلا

بهروز برنا در همایش گرامیداشت روز مهندس و معرفی پتانسیل‌های معدنی استان قم که در سالن همایش اتاق بازرگانی برگزار شد با اشاره به اینکه دو کمربند اساسی در بحث تمرکز منابع معدنی در دنیا وجود دارد اظهار داشت: جغرافیای کشورها با این کمربندهای عجین شده  و ۵/۱۲ درصد از کمربند آلپ هیمالیا نیز در ایران وجود دارد.

وی بابیان اینکه حدود ۹ پهنه از منابع معدنی در ایران وجود دارد، افزود:  قم در کمربند ارومیه دختر قرار دارد، که با انجام اکتشافات متعدد، متوجه میزان و ارزش منابع موجود آن شده‌ایم، و مس سرچشمه ازجمله منابع ارزشمند آن به شمار می‌رود.

برنا با تأکید بر اینکه در سال‌های اخیر اقدامات زمین‌شناسی بیشتری در این محدوده انجام‌شده است، تصریح کرد: براساس اکتشافات انجام‌شده، کشور درزمینهٔ آهن زایی و منابع سرب و روی وضعیت مناسبی دارد، به‌گونه‌ای که ۳ درصد سرب دنیا و ۸ درصد روی جهان را به خود اختصاص داده است.

وی بابیان اینکه ایران دارای ۱۲ از درصد منابع دنیا است، ادامه داد: ایران جزء معدود کشورهایی است که شرایط بسیار خوبی درزمینهٔ تشکیل منابع دارد، اما متأسفانه ازنظر بودجه‌های اکتشافی وضع مناسبی ندارد، همچنین متوسط عمق اکتشافات در دنیا ۸۰ متر است اما ایران تنها به عمق کمتر از ۲۰ متر دسترسی دارد، پس به تلاش‌های بسیاری در این زمینه نیاز دارد.

معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین‌شناسی کشور با اشاره به اینکه قم دارای ۲ درصد از ذخایر کشور است، گفت: با توجه به اینکه استان قم ازجمله استان‌های معدنی کشور به شمار می‌آید، می‌توان با سرمایه‌گذاری و تلاش بیشتر درزمینهٔ معادن این استان شاهد رونق اقتصادی چشمگیری باشیم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۳ درصد منابع غیرفعال و بیش از یک درصد از منابع فعال کشور در قم موجود است، بیان کرد: قم می‌تواند تغذیه‌کننده خوبی در زمینهٔ منابع معدنی باشد چراکه از لحاظ سنگ‌های معدنی نیز وضعیت مناسبی دارد.

برنا با اشاره به انجام‌شده درزمینهٔ طلا در قم، گفت: حدود ۱۰ تن ذخایر احتمالی طلا در قم وجود دارد که رقم بسیاری برای قم به شمار می‌رود  و در صورت تأمین منابع مالی، می‌توانیم به بهره‌برداری در این زمینه دست‌یابیم.

وی با تأکید بر اینکه دریاچه قم ارزش بسیاری دارد، افزود: ارزش مادی منابع این دریاچه بیش از بیست میلیارد دلار است، همچنین خاک اطراف این دریاچه در کاهش ریزگردها مؤثر است که کمک مناسبی در زمینهٔ محیط‌زیست به شمار می‌رود.

معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین‌شناسی کشور با اشاره به اینکه تجارت سنگ‌های قیمتی در دنیا ارزش بسیاری دارد، ادامه داد: ایران دارای سنگ‌های باارزش عقیق و فیروزه است که باید به دنیا معرفی شود، که با تجارت آن‌ها از می‌توان نظر اشتغال و اقتصاد نیز به رشد قابل‌توجهی دست‌یافت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه قم دارای منابع ارزشمند بسیاری است و بهره‌برداری از این منابع سبب رشد اقتصادی این شهر می‌شود، باید بیش‌ازپیش موردتوجه قرار گیرد.

منبع:تسنیم

این را هم ببینید

افتتاح 19 طرح صنعتی طی هفته دولت در کرمانشاه

افتتاح 19 طرح صنعتی طی هفته دولت در کرمانشاه

معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از افتتاح ۱۹ طرح صنعتی در کرمانشاه طی هفته دولت خبر داد و گفت: یکی از این طرح‌ها طرح فرومنگنز به عنوان اولین پروژه فرآوری منگنز در استان با ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری و ظرفیت ایجاد اشتغال برای ۵۰ نفر است.