صفحه اول / اقتصاد و تجارت / نمایشگاه و سمینار / گل و مرغ، یکی از مهمترین مکتب‌‌‌های هنر نقاشی ایرانی

گل و مرغ، یکی از مهمترین مکتب‌‌‌های هنر نقاشی ایرانی

گل و مرغ، یکی از مهمترین مکتب‌‌‌های هنر نقاشی ایرانی

جهانگیر شهدادی؛ نقاش و نویسنده در نشست نقد و بررسی کتاب «دریچه‌ای بر زیباشناسی ایرانی، گل و مرغ» در سالن فرهنگوران اهل قلم گفت: گل و مرغ، یکی از مهمترین مکتب‌‌‌های هنر نقاشی ایرانی است.

 

 

گل و مرغ، یکی از مهمترین مکتب‌‌‌های هنر نقاشی ایرانی


به نقل از ستاد خبری و رسانه‌ای سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، شهدادی در این نشست افزود: گل و مرغ، ترکیبی از دو سوژه است. گل و مرغ در تمام طول تاریخ تصویری و فرهنگی ایران به شکل ویژه و به دلیلی خاص حضور دارند تا اینکه در دوران صفویه که به پدیدار شدن شکل‌‌‌های مشخص‌تری از آنها می‌‌‌رسیم، به این طریق این موضوع اهمیت مرکزی پیدا می‌‌‌کند.
شهدادی با بیان اینکه گل و مرغ تعریف ملموسی که بتوانیم آن را مانند یک سیب تعریف کنیم، ندارد، افزود: گل و مرغ یک اسم مفهومی مرکب است که از کنار یکدیگر قرار گرفتن دو اسم کلی و مفهومی به وجود آمده است. هر نامی می‌‌‌تواند تعریف شود ولی گل یا مرغ هر یک اسم مفهومی‌‌اند و مانند اسب یا آب باید وارد حوزه‌‌‌هایی گسترده‌تر در ذهن شوند تا مفهومشان را درک کنیم.
مهدی حسینی؛ استاد هنر و نقاش ضمن ارایه‌ی توضیحات جامع درباره‌ی این کتاب گفت: نخستین آثاری که با مشخصات آنچه امروز به نام نقاشی گل و مرغ شناخته می‌‌‌شوند در شهر اصفهان خلق شدند با انتقال پایتخت ایران از اصفهان صفوی به شیراز در دوران زندیه ساختمانشان دگرگون شد و سپس به نقاشان پرکار دوران قاجار رسید و در تمام نقاط ایران گسترده شد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: از چند قرن قبل از پایتخت شدن اصفهان در زمان شاه عباس صفوی، اصفهان مرکز علمی و فرهنگی و برخورد آرا و عقاید علمی و نظری زمان خودش بود‌‌‌ه است. چنان که ابوعلی سینا در قرن چهارم و شیخ اشراق، سهروردی و بسیاری از حکمای دیگر مدتی از زمان شاگردی و استادیشان را در این شهر گذراندند.
حسینی ادامه داد: در قرنی که آثار موردنظر در اصفهان جوانه زد ملاصدرا در این شهر مقدمات ساختمان نگرشی جدید به نظریه‌‌‌های که پیش از او طرح شده بود را چید و نظریه‌ی خیال و خیال فعال را بر پایه‌ی نظریه‌‌‌های شیخ اشراق و حکیمان اسلامی پیش از خود بنا نهاد. این دوران نقاشی مانند رضا عباسی را که موقعیت دیدار با متفکران و کتاب‌‌‌های زمانه را پیدا کرده بود از نقاشی که فقط در پی مهارت‌‌‌های فنی و حرفه‌ی خود است به هنرمندی اندیشمند بدل کرد بنابراین سابقه‌ی تاریخی و فرهنگی اصفهان و گسترش این شهر به عنوان پایتخت که همراه است با امکانات بیشتر از شهرهای دیگر و تجمع و حضور متفکریان و هنرمندان رشته‌‌‌های متفاوت و مختلف و بسیاری عوامل ریز و درشت است که این شهر را آماده‌ی تولد گل و مرغ کرد.
کاظم رهبر روزنامه‌نگار و نویسنده نیز در سخنانی کوتاه گفت: انتشار کتاب گل و مرغ اتفاق مهمی است. در این کتاب از ۱۱۳ منبع استفاده شده است که ۴۶ منبع زبان خارجی و ۶۷ منبع زبان فارسی است که فقط ۶ تای آنها تالیفی و بقیه ترجمه است.
سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از تاریخ ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

 

این را هم ببینید

عروسک

نمایشگاه عروسک در گذر زمان در برج آزادی

نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» تا آخر شهریور از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۸ در مجموعه برج آزادی میزبان علاقه مندان است.