صفحه اول / دانشنامه صنایع دستی / گلیم مشته کهگیلویه و بویراحمد

گلیم مشته کهگیلویه و بویراحمد

 گلیم مشته کهگیلویه و بویراحمد

بافت گلیم «مشته» محصول ذوق و ذهن بافنده است این دست آفرینه که سال‌ های نه چندان دور رونق زیادی در بین زنان کهگیلویه و بویراحمدی داشت، اکنون محدود به روستای «درغک لنده» در این استان شده است، اما دوستداران این هنر تلاش می کنند آن را دوباره زنده کنند.
 

گلیم مشته صنایع دستی کهکیلویه


 گلیم مشته اینک تنها از سوی تعداد انگشت شماری از بانوان، یک رو بافته می شود و تفاوت آن با گلیم معمولی در همین یک رو بودن آن است؛ این دست آفرینه محصول اندیشه و هنر ناب بافنده است و در اوج هارمونی و هماهنگی بافته می شود.
گلیم مشته از یک طرف بافته می‌شود و نقش آن در روی دیگرش ظاهر می‌شود که فقط همین یک روی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به دلیل پرزهای رها شده در قسمت زیرین گلیم، این دست بافته نرمی و قطر بیشتری نسبت به گلیم معمولی دارد.
نخ ‌های تار و پود گلیم مشته را بافندگان این هنر اصیل خود تهیه می‌کنند و با استفاده از رنگ‌های طبیعی و گیاهی رنگ می‌کنند.
گلیم، دست بافته‌ای ارزشمند است که در انواع مختلف از صدها سال پیش تاکنون در کهگیلویه و بویراحمد بافته می‌شود.
هر چند در سال‌ های اخیر گلیم برجسته در کهگیلویه و بویراحمد احیا شد اما در صورت بی توجهی به گلیم مشته در سال‌های آینده امکان منسوخ شدن این دست بافته زیبا وجود دارد.
یکی از بافندگان گلیم استان گفت: این دست بافته به صورت ذهنی و بدون استفاده از هیچ الگویی تولید می‌شود.
«آمنه برماس» افزود: گلیم در ابعاد و اندازه‌های مختلف بافته می‌شود و یک گلیم با ابعاد دو در چهار متر نیاز به ۲۰ تا ۳۰ روز وقت برای بافت دارد.
وی نبود بازار فروش را مهمترین مشکل هنرمندان این رشته دانست.
یک بانوی فعال در زمینه بافت گلیم مشته بیان کرد: ناتوانی در تولید از مشکلاتی به شمار می رود که باعث کم فروغ بودن رشته گلیم بافی کهگیلویه و بویراحمد شده است.
«زهرا حسینی» افزود: این دست بافته در صورت حمایت می‌تواند باعث افزایش درآمد روستاییان شود.
این هنرمند صنایع دستی بیان کرد: ایجاد بازارچه‌های صنایع دستی برای عرضه دایمی آن با توجه به گردشگرپذیر بودن کهگیلویه و بویراحمد مهمترین راهکار برای رونق صنایع دستی، اصیل و ویژه این استان از جمله گلیم مشته است.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: برپایی آموزش‌های به بافی برای افزایش کیفیت محصولات برنامه امسال میراث فرهنگی به منظور احیای این دست بافته ارزشمند است.
«پریسا راد» افزود: برای حمایت از بافندگان گلیم مشته تسهیلات ارزان قیمت بانکی به بافندگان واگذار می‌شود.
وی عرضه محصولات گلیم مشته در نمایشگاه‌های ملی و استانی را از دیگر راهکارهای احیای آن ذکر کرد.
راد یاد آور شد: هفت صنایع دستی منسوخ این استان در دولت‌های یازدهم و دوازدهم احیا شد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: نی چیت بافی، گچمه بافی و سیاه چادر بافی از مهمترین رشته‌های احیا شده صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد در چند سال اخیر بوده است.
وی ادامه داد: این رشته‌های منسوخ با استفاده از آموزش، پرداخت تسهیلات و حضور در نمایشگاه‌های استانی و ملی احیا شده است.

 افزایش تعداد کارگاه‌های صنایع دستی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای جلوگیری از منسوخ شدن صنایع دستی تعداد کارگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد از هفت مورد در سال ۱۳۹۲ به ۱۰۰ کارگاه در پایان سال ۱۳۹۶ افزایش یافت.
«محمود باقری» تصریح کرد: برای حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان، فعالان و هنرمندان حوزه صنایع دستی این استان آمادگی کامل وجود دارد و این حمایت‌ها شامل صدور مجوز، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، راه اندازی کارگاه‌های تولیدی و پرداخت تسهیلات بانکی مورد نیاز به متقاضیان خواهد بود.
جاجیم بافی، سفره بافی، نمدمالی، نی چیت بافی، مشته بافی، رندبافی، گچمه بافی، ریسندگی، سوزن دوزی، سبدبافی، رو دوزی‌های سنتی و سیاه چادر بافی از مهمترین دست بافته‌های هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد است.
وی گفت: تاکنون اقدام‌ ها و رایزنی‌های لازم برای ساخت و راه اندازی بازارچه دایمی صنایع دستی در شهرهای مختلف این استان انجام شده است.
باقری اظهار داشت: شهرداری باشت تلاش‌هایی در زمینه تامین زمین مورد نیاز برای ساخت و راه اندازی این بازارچه انجام داده در حالی که اقدام خاصی از سوی شهرداری های دیگر شهرهای استان انجام نشده است.
وی افزود: ساخت و راه اندازی این بازارچه کمک مهمی در معرفی و فروش هر چه بیشتر انواع تولیدات صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد می‌کند و دسترسی مردم استان و گردشگران به این محصولات نیز آسان‌تر خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: استفاده از نمادها و معماری اسلامی – ایرانی در ساخت و سازها و طرح‌های عمرانی این استان در راستای زیباسازی نما و منظر شهرها و جذب گردشگران بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
باقری عنوان کرد: شهرداری‌ها، شورای اسلامی شهرها، سازمان نظام مهندسی ساختمان و اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه اقدام کنند.
وی پیشنهاد داد: یک ردیف اعتباری خاص از محل اعتبارات کهگیلویه و بویراحمد برای برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری در طول سال لحاظ شود.

 ایجاد شغل و احیای صنایع دستی با پرداخت تسهیلات
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: با پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر در بخش صنایع دستی در این استان زمینه اشتغال ۳ هزار و ۳۳۷ نفر و احیای این هنرها فراهم می‌شود.
باقری اظهار داشت: ۴۲۸ میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای اجرای طرح‌های گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه بویراحمد در نظر گرفته شده است.
وی افزود: متقاضیان برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر تا پایان تیرماه گذشته امسال فرصت داشتند.
باقری بیان کرد: ۲۱۴ میلیارد ریال اعتبار از محل تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر به اجرای طرح‌های صنایع دستی این استان اختصاص یافته است.
او عنوان کرد: این اعتبار در قالب تسهیلات بانکی با سود ۶ درصد و با سه سال دوره تنفس به متقاضیان پرداخت خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: تا پایان خرداد امسال ۶۴۱ نفر به کارگروه اشتغال معرفی شده‌اند که از این تعداد ۲۱۵ مورد به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.
باقری از بانک‌های عامل خواست که با پرداخت به موقع تسهیلات سبب ایجاد اشتغال پایدار در جامعه، افزایش درآمد و در پی آن صادرات صنایع دستی شوند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: سال گذشته برای نخستین بار یک محموله صنایع دستی این استان به ارزش چهار میلیارد ریال به آمریکا صادر شد.
وی عنوان کرد: تلاش بر این است که محموله صادراتی دوم نیز در سال جاری به کشورهای هدف فرستاده شود.
باقری ادامه داد: در این استان چهار هزار و ۵۵۲ هنرمند صنایع دستی شناسنامه دار وجود دارد که سه هزار و ۵۰۰ نفر از آنان در این زمینه فعالیت و درآمد دارند.
مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: هر یک از هنرمندان صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد سالانه ۴۸ متر مربع محصول تولید می‌کند.
باقری تصریح کرد: آماده حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان، فعالان و هنرمندان حوزه صنایع دستی این استان هستیم و این حمایت ‌ها شامل صدور مجوزهای لازم، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، راه اندازی کارگاه‌های تولیدی و پرداخت تسهیلات بانکی مورد نیاز به متقاضیان خواهد بود.
کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی بیش از ۷۱۳ هزار نفر در جنوب غربی ایران با استان‌های فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و بوشهر همسایه است.
جاجیم بافی، رنگرزی سنتی، سفره بافی، نمدمالی، نی چیت بافی، مشته بافی، رندبافی، گچمه بافی، ریسندگی، سورن دوزی، تراش سنگ‌های قیمتی، سبدبافی، رو دوزی‌های سنتی و سیاه چادر بافی از مهمترین رشته‌های صنایع دستی این استان است.
سالانه ۲۱۸ هزار مترمربع انواع صنایع‌دستی بافتنی در کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.

این را هم ببینید

خاتم کاری

موزه تخصصی خاتم در شیراز

معاون صنایع دستی و هنرها ی سنتی فارس بر لزوم معرفی هرچه بیشتر این هنر اصیل در شیراز تاکید کرد و از راه اندازی موزه تخصصی خاتم خبر داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 3 =