صفحه اول / اقتصاد و تجارت / چه کارهایی به طلا و جواهر آسیب میزند؟

چه کارهایی به طلا و جواهر آسیب میزند؟

چه کارهایی به طلا و جواهر آسیب میزند؟

بعضی از زیورآلات خانم ها از جواهرات غیر فلزی ساخته شده اند و یا ترکیبی از جواهرات و متریال چوبی و پلاستیکی هستند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث کمرنگ شدن آنها می شود.چه کارهایی به طلا و جواهر آسیب میزند؟طلا و جواهرات شما، علاوه بر جنبه مادی‌ای که دارند، برایتان بسیار عزیز هستند و ممکن است بخواهید آن‌ها را به عنوان یادگاری تا سال‌ها استفاده کنید، پس باید بدانید که چه کار‌هایی به آن‌ها آسیب می‌زند. طلا و جواهرات با این کار‌ها آسیب میبینند! در ادامه این مطلب را بخوانید.


علاوه بر اینکه باید مراقب طلا و جواهرات خود باشید که گم نشوند، باید با کار‌هایی که ممکن است باعث ایجاد آسیب در آن‌ها شوند هم آشنا شوید. خیلی از خانم‌ها این تجربه را داشته اند که در اثر کار کردن با یک ماده شیمیایی، جواهراتشان دچار تغییر رنگ شده است و یا اینکه حتی بعضی از مواد می‌تواند به عنوان یک خورنده برای آن‌ها باشد و باعث تجزیه طلا شوند.

شنا در آب دریا یا استخر

نمک موجود در آب دریا و کلر موجود در آب استخر، می‌تواند باعث آسیب در جواهرات شما شوند، پس حتما قبل اط شنا کردن، تمام جواهرات خود را خارج کنید. اگر جواهرتتان از جنس نقره باشند، باید عرق کردن را هم به این موارد اضافه کنید.

ضدآفتاب و اسپری‌ها

بهتر است در زمان استفاده از ضدآفتاب، اسپری یا لوسیون ها، دقت کنید که با طلا و جواهراتتان تماس پیدا نکنند. این مواد می‌تواند باعث کدر و مات شدن آن‌ها شوند و دیگر آن براقیت و درخشش سابق را نداشته باشند و به زیورآلات کهنه تبدیل شوند.

آفتاب

بعضی از زیورآلات خانم‌ها از جواهرات غیر فلزی ساخته شده اند و یا ترکیبی از جواهرات و متریال چوبی و پلاستیکی هستند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث کمرنگ شدن آن‌ها می‌شود.

آب سرد

این مورد باعث ایجاد آسیب در جواهرات نیست، اما ممکن است باعث شود که انگشترتان را برای همیشه گم کنید. قرار گرفتن انگشت‌ها در آب سرد، باعث کرخت شدن انگشت و کاهش حجم آن می‌شود که در نتیجه ممکن است انگشتر و حلقه از انگشتتان خارج شود و متوجه نشوید.

آب گرم

حتما قبل از ورود به استخر و چشمه‌های آب گرم، جواهراتتان را خارج کنید. آب گرم می‌تواند باعث تغییر رنگ در جواهرات (طلا سفید و پلاتین) شود و همچنین جلای سنگ‌های زینتی را از بین ببرد.

توصیه‌های تکمیلی برای مراقبت بیشتر از جواهرات

۱. همیشه جواهرات خود را در مکانی خشک و تمیز نگهداری کنید و آن‌ها را در جایی نرم و پارچه‌ای قرار دهید و سعی کنید در کنار اجسام سخت و محک نباشند (حتی خود جواهرات روی یکدیگر قرار نگیرند) تا خراش و خط و خش در آن‌ها ایجاد نشود.
۲. حتما درباره نگهداری از سنگ‌های قیمتی، از فروشنده‌ای که جواهرات را از او خریداری می‌کنید، سوال کنید.
۳. هر چند وقت یکبار، با یک براش نرم و محلول آب و صابون، آن‌ها را شستشو دهید تا تمیز شوند و جلا یابند.
۴. جواهرات را چک کنید تا گیره‌ها و کلیپس‌های آن شل نشده باشند، اگر این طور بود به یک طلا فروشی مراجعه کنید تا آن را برایتان محکم کند.

این را هم ببینید

بهترین عطرهای پاییزی 2017

حقایق جالب درباره عطر

هنر ساخت عطر به دوران مصر باستان برمی‌گردد و تحولات بسیار جالبی درگذر زمان در زمینه ساخت آن به وجود آمده است. در اینجا ۷ حقیقت دور از ذهن درباره‌ی عطر که نمی‌دانستید را برای شما بر ملا کرده‌ایم. این مطلب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 9 =