صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / نمایشگاه صنایع دستی سقز

نمایشگاه صنایع دستی سقز

 نمایشگاه صنایع دستی غرب کشور در سقز گشایش یافت

 نمایشگاه آثار هنری و صنایع دستی غرب کشور عصر سه شنبه با حضور هنرمندانی از هشت استان کشور با حضور مسئولان و اقشار مختلف مردم در پارک مولوی شهر سقز گشایش یافت.

نمایشگاه صنایع دستی سقز نمایشگاه صنایع دستی سقز در ۳۵ غرفه با هدف عرضه آثار رشته های مختلف صنایع دستی از جمله کلاش بافی، معرق و منبت چوب، سفالگری، عروسک سازی، چاقو سازی و مسگری راه اندازی شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز گفت: نمایشگاه آثار صنایع دستی هنرمندان غرب کشور به مدت ۶ روز (۲۵ تا ۳۰ تیر ماه) برگزار می شود و هنرمندانی از استان های کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان، همدان، آذربایجان غربی و شرقی در آن حضور دارند.
حمید گلالی پور اظهار داشت: هدف از برگزاری این نمایشگاه که برای اولین بار به صورت منطقه ای برپا شده معرفی و فروش آثار اصیل صنایع دستی هنرمندان غرب کشور و توانمندی هنرمندان سقزی است.
وی افزود: هنرمندان شهرستان سقز در این نمایشگاه ۶ غرفه دارند که علاوه بر معرفی هنرهای خود در چهار رشته کلاش بافی، معرق کاری، سفالگری و عروسک سازی، هنرهای خود را به صورت ورکشاپ (ساخت آثار هنری در محل) نیز ارائه می کنند.
گلالی پور تاکید کرد: شهرستان سقز ۸۰۰ هنرمند شناسایی شده فعال در ۳۰ رشته صنایع دستی دارد که به ۸۰ نفر از آنها در چهار سال گذشته تسهیلات کم بهره اعطا شده است.
به گزارش ایرنا، سقز دارای ۳۵۰ اثر شناسایی شده است که ۱۵۰ مورد از آنها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که ۱۱ مورد از این آثار ثبتی بناهای تاریخی از دوره های مختلف تاریخی است.
هنرمندان استان کردستان در نزدیک به ۵۰ رشته فعالیت دارند که ۲۱ مورد از این رشته ها صنایع دستی بومی است.
بیش از ۴۰ هزار نفر از هنرمندان کردستان در ۴۵ رشته فعال صنایع دستی بومی و غیر بومی فعالیت می کنند که حدود ۱۵ هزار نفر از این تعداد در سامانه معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دارای شناسه فعالیت هستند که از این تعداد، سه هزار و ۶۰۰ نفر بیمه تامین اجتماعی دارند.
کردستان دارای یک هزار و ۵۲۰ اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان های طبیعی است که ۸۷۸ اثر ثبت شده استان در فهرست آثار ملی شامل شامل ۷۷۳ اثر غیر منقول (شامل آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، ۲۰ مورد میراث طبیعی، ۶۲ مورد میراث معنوی و ۲۳ مورد میراث منقول و است.

این را هم ببینید

هنر سیاه چادر بافی از صنایع دستی زنان عشایر لرستان

دست ساخته‌هایی برگرفته از فرهنگ بومی و معنوی ایلام

دست ساخته‌هایی برگرفته از فرهنگ بومی و معنوی استان ایلام، آثاری هنری حاصل مهارت و ذوق و بینش صنعتگران هنرمند ایلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =