صفحه اول / فرهنگی و هنری / کتاب و رسانه / انتشار فصلی دیگر از خاطرات ناصرالدین شاه در سال غوغای تنباکو

انتشار فصلی دیگر از خاطرات ناصرالدین شاه در سال غوغای تنباکو

انتشار فصلی دیگر از خاطرات ناصرالدین شاه در سال غوغای تنباکو

 

انتشار فصلی دیگر از خاطرات ناصرالدین شاه در سال غوغای تنباکو

 

«وقتيکه از پلّهها بالا ميرفتيم، پاکتي از نايبالسّلطنه رسيد؛ رويش نوشته بود، راپورتِ کُنت  است و فوري. ملاحظه کردم نوشته بود: درخاﻧﮥ ملاّحسنآشتياني که حکم شده از شهر اخراج کنند عده‌ای جمع شده داد و فريادي دارند که نگذارند، و زن و مرد زيادي در کوچه و بامها جمع هستند، داد و فرياد ميکنند. بسيار اوقاتم تلخ شد. رفتم سردرِ عمارتِ شمسالعماره که شهر را تماشا کنم؛ ديدم مردم مضطرب در کوچه راه ميروند، اينطرف آنطرف ميدوند، مثل ديوانهها؛ دکاکين را هم بستهاند؛ بعد آمدم پائين. در اين بين نايب‌السّلطنه نفس زنان آمد که کار بد شده است، مردم خيلي جمع شده‌اند؛ قال و قيلي دارند. او را فرستادم که آدم بفرستد خانة ملاّها و جمعيّت را برهم بزند…»

تاکنون درباره شورش سنگلج و غوغای تحریم تنباکو کتاب‌ها و رسالات متعددی منتشر شده و این واقعه از زوایای مختلف بررسی شده است. اما تاکنون کسی درباره این موضوع نظر پادشاه مقتدر قاجاریه را نپرسیده است. حال با انتشارِ کتاب «روزنامه خاطرات ناصرالدّین‌شاه (ربیع‌الثانی1309- صفر1310قمری) » به کوشش نسرین‌خلیلی و مجیدعبدامین، گوشه‌های مکتومی از رویدادهای مربوط به قرارداد رژی و آن سال پرحادثه آشکار خواهد شد.

این کتاب که دومین جلد از مجموع پنج جلد دفتر یادداشت‌های روزانه ناصرالدین شاه قاجار است که زیر نظر این دو پژوهشگر تصحیح می‌شود، شرحی زنده از سفرهای شاه و اتفاقات مختلف مثل سرقت از تخت تاریخی و مرصع معروف به تخت طاووس، جریان دستگیری سیّدمحمّدکلاردشتی و سرکوب قیام کلاردشت، شیوع بیماری آنفلونزای جهانی، سفرنامه عراق عجم، و همچنین قیام مردمی تنباکو بدست می‌دهد.

این اثر یکی از اسناد گرانبهای مجموعه کاخ گلستان می باشد که اینک روانه بازار نشر شده است.

 دکتر مسعود نصرتی، مدیر کاخ گلستان در مقدمه‌ای که بر کتاب نوشته، ضمن اشاره به این موضوع، انتشار چنین کتاب‌هایی را گامی ارزشمند در راستای شناخت و عرضة اسناد تاریخی موجود در مجموعه کاخ گلستان عنوان کرده و نوید پشتیبانی از پژوهشگران برای تداوم چنین حرکتی را داده است.

مطالعه این کتاب که به قیمت 350.000ریال در514 صفحه، به همت موسسه فرهنگی، هنری آفاق گستر کیمیا منتشر شده است، مطمئناً برای پژوهشگران و علاقمندان تاریخ دوره قاجار مفید و جذاب خواهد بود.

برای تهیه این کتاب میتونانید با شماره تلفن : 09396354548 تماس حاصل فرمائید.

این را هم ببینید

باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران کجاست؟

باغ کتاب تهران، بزرگترین کتابفروشی جهان است که در وسعت ۶۵ هزار متر مربع در اراضی عباس آباد واقع در میدان ونک، اتوبان حقانی در جوار کتابخانه ملی راه اندازی شده است.