صفحه اول / فرهنگی و هنری / کتاب و رسانه / اخبار نمایشگاه مطبوعات: کارگاه صفحه آرائی

اخبار نمایشگاه مطبوعات: کارگاه صفحه آرائی

اخبار نمایشگاه مطبوعات: کارگاه صفحه آرائی

دومین کارگاه آموزشی با موضوع تکنیک های صفحه آرایی درمطبوعات از مجموعه کارگاه های تخصصی بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات در سالن شماره یک نشست ها برگزار شد.

محمود مختاریان مدرس دانشگاه، گرافیک مطبوعاتی را در سراسر دنیا دارای سبک خاص، ولی دارای زبان جهانی مشخص  دانست که دارای دو ویژگی: مواد رسانه ای و مواد بصری است.  او ضمن اشاره به خط نستعلیق در زبان فارسی گفت: خط نستعلیق در زبان ما دارای بار معنایی بسیار بالایی است اما برای ملت های دیگر این خط، هیچگونه پیامی را به مخاطب ارائه نمی دهد و در واقع حجم وسیعی از تصویر بدون پیام است.

وی گفت همه نشریات دارای دو سردبیر هستند که یکی مسئول محتوای نشریه و دیگری مدیرهنری یا گرافیست نشریه است. امروزه 80 درصد نشریات دنیا را طراحی و دیزاین در بر می گیرد و تنها 20درصد آن دارای متن و برای خواندن است. بنابراین دیدن یا گرافیک باید در خدمت خواندن باشد و در واقع ویژگی سواد رسانه ای و بصری منتشره باید طوری باشد که مخاطب تحت تأثیر آن قرار گیرد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد در طراحی نشریات فارسی زبان عکس باید در سمت چپ یا روبروی مخاطب قرار گیرد او همچنین فاکتورهای  گرید، یونیفرم،لوگو، تصویر، حروف و فونت، رنگ، چینش، ترکیب بندی و دیزاین را از ویژگی های نشریات عنوان کرد.

در ادامه این نشست مختاریان افزود که امروزه شش نوع عکاس خبری، طبیعت، سینمایی، ورزشی، تبلیغاتی و هنری بطور حرفه ای در نشریات استفاده می شود که عکس خبری دارای ویژگی های: پیام، گزینش، سواد بصری، خلاقیت تصویری، شکار لحظه ها، مدیریت تصویری، نقد عکاسی، زبان تصویر و عکس جاندار و بی جان است.

وی تاکید کرد که رسانه مکتوب در سراسر جهان امروز دیگر صرفاً برای نقد مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که در این عصر، اخبار و اطلاعات هر لحظه از طریق تلگرام یا وسایل دیگر مخابره می شود پس نشریات باید به فکر دیزاین درست باشند و تنها وظیفه آن ها در شرایط موجود ایجاد فضای رسانه ای و مدیریت افکارعمومی است.

وی در پایان چهار ویژگی رسانه مکتوب را ممیزی، عکس العمل دائمی، تخریب و سازندگی و اطلاعات از جامعه عنوان کرد و صفحه آرایی را به معنای راحت خوانی و زیباشناسی برشمرد و گفت گرافیست باید از چاپ و رنگها با توجه به ویژگی مخاطب خود اطلاع داشته باشد و در انتها صفحه آرایی را به عنوان وسیله ای برای ترکیب متن، عنوان و تصویر به لحاظ ارسال پیام در کوتاهترین زمان دانست.

 

این را هم ببینید

نمایشگاه اسباب بازی ۹۷ تهران

هشتمین نمایشگاه بزرگ بازی و اسباب بازی؛شهروندان و خانواده ها می توانند از ۱۱ تا ۱۵ تیر از این نمایشگاه زیبا دیدن کنند و با بازی ها و جدیدترین اسباب بازی های تولیدی مناطق مختلف کشورمان آشنا شوند.