صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / احیاء ۳ رشته صنایع دستی منسوخ شده در کرمانشاه

احیاء ۳ رشته صنایع دستی منسوخ شده در کرمانشاه

احیاء ۳ رشته صنایع دستی منسوخ شده در کرمانشاه

معاون صنایع دستی استان کرمانشاه از احیاء سه رشته صنایع دستی منسوخ شده در استان خبر داد.

احیاء 3 رشته صنایع دستی منسوخ شده در کرمانشاه

 

پروانه حیدری، ارغوان بافی، شال بافی و مَرس بافی را سه رشته احیاء شده اعلام کرد و گفت: هرسه رشته مربوط به روستاهای هجیج و داریان شهرستان پاوه هستند.

وی ادامه داد: برای احیاء این رشته ها از سال گذشته کلاس های آموزشی مختلفی را در دو روستای یاد شده برگزار کردیم.

معاون صنایع دستی استان تاکید کرد: علاوه بر بهره گیری از تجربیات پیشکسوتان این رشته ها، بحث نوآوری، بروز رسانی و کاربردی کردن را در احیاء آنها مورد توجه قرار دادیم.

وی با بیان اینکه مَرس نوعی پارچه مخصوص است که برای تهیه لباس درمناطق اورامانات تولید می شود، گفت: این هنر سابقه چندین هزار ساله دارد، پشم بکار رفته در آن رنگ آمیزی نمی شود، بدون نقش است و با دستگاه موج بافی بافته می شود، اما نحوه بافت آن متفاوت است.

حیدری همچنین با اشاره به سابقه طولانی ارغوان بافی در روستای داریان بخش باینگان، عنوان کرد: ارغوان بافی یا همان سبد بافی با ترکه های درخت ارغوان که در کوه های اورامانات رشد می کند و دارای ترکه های مقاوم است، بافته می شود.

وی درخصوص شال بافی نیز اضافه کرد: پارچه شال از طریق دستگاهی به نام جولایی بافته می شود و در تهیه لباس "چوخورانک" که لباس خاص مردان کُرد است، بکار می رود.

معاون صنایع دستی استان همچنین از تلاش برای احیاء "کلاش" هرسین نیز خبر داد و تاکید کرد: کلاس های آموزشی این رشته در شهرستان هرسین درحال برگزاری است.
 

این را هم ببینید

هنر سیاه چادر بافی از صنایع دستی زنان عشایر لرستان

دست ساخته‌هایی برگرفته از فرهنگ بومی و معنوی ایلام

دست ساخته‌هایی برگرفته از فرهنگ بومی و معنوی استان ایلام، آثاری هنری حاصل مهارت و ذوق و بینش صنعتگران هنرمند ایلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دوازده =