صفحه اول / گوناگون / کشف قدیمی ترین خالکوبی دنیا

کشف قدیمی ترین خالکوبی دنیا

کشف قدیمی ترین خالکوبی دنیا

یافته‌های جدید نشان می‌دهد خالکوبی در آفریقا، هزاران سال قبل‌تر از آن چه تا کنون تصور می‌شد انجام می‌شده است.

کشف قدیمی ترین خالکوبی دنیا

یافته‌های جدید نشان می‌دهد خالکوبی در آفریقا، هزاران سال قبل‌تر از آن چه تا کنون تصور می‌شد انجام می‌شده است
محققان، قدیمی‌ترین خالکوبی دنیا در یک مومیایی مصری مشاهده کرده‌اند. این خالکوبی یک گاو وحشی و گوسفند بربری را روی بازوی یک مومیایی مرد و تصویری به شکل " S " را روی بازو و شانه مومیایی زن نشان می‌دهد.
 
یافته‌های جدید نشان می‌دهد خالکوبی در آفریقا، هزاران سال قبل‌تر از آن چه تاکنون تصور می‌شد انجام می‌شده است.تصاویر این خالکوبی‌ها روی این دو مومیایی در نشریه علوم باستان‌شناسی منتشر شده است.

دانیل آنتون، یکی از نویسندگان گزارش و سرپرست بخش انسان‌شناسی زیستی در موزه بریتانیا می‌گوید این کشف، درک ما از این که مردم این عصر چگونه می‌زیستند را دگرگون می‌کند.

مومیایی مرد یکصد سال پیش پیدا شد.توموگرافی‌های رایانه‌ای که تا کنون روی این مومیایی انجام شده بود نشان می‌داد این مرد هنگام مرگ ناشی از زخم چاقو، بین ۱۸ تا ۲۱ سال داشت.
 باستان‌شناسان بر این باور بودند که تنها زنان در عهد باستان خالکوبی می‌کردند اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد مردان و زنان خالکوبی کرده‌اند  
لکه‌های تیره رنگ روی بازوی این مرد بی‌اهمیت قامداد شده بودند اما تصویربرداری‌های فروسرخ نشان دادند که این لکه‌ها در واقع خالکوبی‌ بودند. برداشت این است که یکی از این خالکوبی‌ها گاوی وحشی با دمی طولانی و شاخ است. دیگری به نطر یک گوسفند بربری است.

روی شانه راست مومیایی زن چهار تصویر به شکل" S " دیده می‌شوند.باستان‌شناسان بر این باور بودند که تنها زنان در عهد باستان خالکوبی می‌کردند اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد مردان و زنان خالکوبی کرده‌اند.

محققان همچنین فکر می‌کنند که خالکوبی‌ها نشان‌دهنده موقعیت، شجاعت و میزان دانش فرد از جادو بوده است.این دو مومیایی که در گورهایی کم‌عمق دفن شده بودند، در جبلین در در مصر علیا و ۴۰ کیلومتری جنوب اقصر پیدا شدند.

تاریخ‌گذاری رادیوکربن این دو مومیایی نشان می‌دهد آنها در حد فاصل ۳۳۵۱ و ۳۰۱۷ قبل میلاد زندگی می‌کردند.

این را هم ببینید

مهلت طرح ترافیک ۹۶

طرح ترافیک ۹۷

طرح ترافیک سال ۹۷ تعدیل و تصویب شد لزوم رعایت سقف مجاز ورود تعدادخودروها به محدوده طرح از جمله تغییرات به عمل آمده در طرح پیشنهادی شهرداری است.