صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / کالیگرافی هنر خلاقیت

کالیگرافی هنر خلاقیت

 هنر کالیگرافی هنر خلاقیت

  هنر کالیگرافی هنری است که آزادی هنرمند در خلق اثر را به همراه دارد و خلاقیت هنرمند را نشان می دهد کالیگرافی صرفا خوشنویسی نیست، بلکه کالیگرافی شامل هر نوع کشیدن خط است که با دست انجام شود؛ ترکیبات رنگی که در آن انجام شود و سایر حرکاتی که در چهارچوب های خاص خوشنویسی نیستند .کالیگرافی هنر خلاقیت

کالیگرافی اصطلاحی غربی است که در توصیف هنر خوشنویسی به کار می رود. از این رو این هنر در سراسر دنیا با این نام شناخته می شود. نقاشیخط، گونه ای متفاوت از کالیگرافی است و همچنین حروف نگاری (تایپو گرافی) هم مجزا از کالیگرافی شناخته می شوند.
اما کالیگرافی نوعی نقاشی است که در آن خطوط با یکدیگر برخورد دارند و در واقع نوعی کمپوزسیون خط است.
در کالیگرافی، هنرمند اشکالی بوجود می آورد که زیباست.در ایران این نوع نقاشی به دوران قبل از صفویه باز می گردد، ولی در دوره قاجار از زمان میرزا غلامرضا امیرخانی خوشنویس که با خط نستعلیق سیاه مشق کرد، کالیگرافی شکل گرفت.
مهدی حاجی محمدی فریمانی، هنرمند گرافیست، اظهار داشت: کالیگرافی، صرفا خوشنویسی نیست، بلکه آزادی هنرمند را در استفاده از خطوط و رنگ ها به همراه دارد.
وی ادامه داد: در این کار، آزادی عمل در تکنیک و ابزار کار وجود دارد، این کار می تواند خوشنویسی باشد یا اصلا شامل خوشنویسی نباشد و در لحظه از ذوق و خلاقیت هنرمند سرچشمه گیرد. هنرمندی که این کار را انجام می دهد، اگر شناخت نسبی درباره خطوط و فرم ها و حروف داشته باشد و مبانی رنگ را بشناسد، می تواند کارهای خوبی ارائه دهد.
فریمانی افزود: در این شیوه، آثار بسیار زیبا و ماندگاری می توان خلق کرد که هم مضمون داشته باشند و هم به عنوان اثر هنری با کارکرد زیبایی شناسانه مورد استفاده قرار گیرند.
حسن طزری هنرمند خوشنویس بیان داشت: در کالیگرافی، نقاش دستش آزاد است که با رنگ ها، خطوط و … حسش را بیان کند. این کار به ویژه درباره موضوعات عاشورایی بسیار کارایی دارد و هنرمند می تواند آنچه در ذهنش از این واقعه دارد و دانش و دریافتی که تاکنون کسب کرده را به صورت خلاقانه روی کاغذ بیاورد و طبیعتا، آنچه از دل برآید، بر دل نیز می نشیند.
وی با تاکید بر این که هنر اصیل ایرانی تاثیر زیادی در بهبود فضای عمومی جامعه خواهد داشت، افزود: مردم و هنرمندان ما از دیرباز با مذهب و عرفان پیوند داشته اند و این علاقه خودشان به مذهب را در انواع مختلف هنر از جمله خطاطی، نقاشی، ادبیات و … نشان داده اند.
طزری ادامه داد: با نگاهی به فعالیت هنرمندان خطاط، می بینیم که به محض این که می خواهند بداهه نویسی کنند، کلماتی مانند بسم الله الرحمن الرحیم، ثارالله، یاحسین، ابوالفضل و … را خطاطی می کنند چراکه این معانی در روح و جان آنها رسوخ کرده و برگزاری ورک شاپ کالیگرافی فرصت خوبی است برای این که هنرمندان، در این وادی ماندگار شوند و هنرجویان نیز به این سمت گرایش پیدا کنند.
وی با اشاره به تابلو خوانی در قدیم، گفت: در زمان کودکی ما در گذرها و کوچه ها، نقال از روی پرده ها، نقالی می کرد و بینندگان را به وقایع تاریخی و مذهبی می برد و باعث می شد حق و باطل در زندگی روزمره را نیز به این واسطه بشناسند. این هنرها، اکنون نیز مخاطبان خاص خودشان را خواهند داشت و اگر فضایی باشد که بتوانیم این هنرهای سنتی را احیا کنیم، تعزیه خوانی داشته باشیم، نقالی، شاهنامه خوانی، سعدی و حافظ خوانی و … در سطح شهر داشته باشیم، شکی نیست که مخاطبان خودشان را به آنجا می رسانند اما در بین درگیری های روزمره، چنین فضاهایی را برای تلطیف روح شهروندان کم داریم.
هنوز خیلی از افراد و حتی بسیاری از هنرمندان با هنرهایی مانند کالیگرافی چندان آشنا نیستند و فهم درست از هر شاخه هنری می تواند به تولید و خلق آثار باکیفیت منجر شود. اساتیدی که در این حوزه فعالیت می کنند خوب است که در چنین محفل هایی به آموزش بپردازند تا فرصتی هم برای تبادل نظر و کسب تجربه در کنار سایر هنرمندان وجود داشته باشد.

منبع:ایرنا

این را هم ببینید

گلیم مشته صنایع دستی کهکیلویه

گلیم مشته کهگیلویه و بویراحمد

بافت گلیم «مشته» محصول ذوق و ذهن بافنده است این دست آفرینه که سال‌ های نه چندان دور رونق زیادی در بین زنان کهگیلویه و بویراحمدی داشت، اکنون محدود به روستای «درغک لنده» در این استان شده است، اما دوستداران این هنر تلاش می کنند آن را دوباره زنده کنند.