صفحه اول / سبک زندگی / روانشناسی / چگونه از آشفتگی ذهنی رها شویم؟

چگونه از آشفتگی ذهنی رها شویم؟

چگونه از آشفتگی ذهنی رها شویم؟

بخشی از منشا درونی مربوط به حساسیت‌ها و هیجانات و افسردگی‌ها است. لکن بخشی از منشا بیرونی ضعف و یا عدم تمرکز ذهنی مربوط به آثار محیط اطراف و یا خارج از آن است که به صورت انرژی و امواج وارد شبکه ضمیر ناخود آگاه می‌شود و اثر خود را بر جا می‌گذارد و موجبات حواس پرتی و اختلال در نظم فکر و ذهن ما را فراهم می‌سازد.

 رهایی از آشفتگی ذهنی

 

  لذا هر چقدر میزان تبعات التهاب آمیز درونی و بیرون انسان کاهش یاید به همان میزان از نظر کمی و کیفی تمرکز فکر و ذهن قوی تر و بهتر خواهد شد. همگی ما در طول روز با انواع تفکرات، جریان‌های اطلاعات دریافتی و برنامه‌ریزی‌ها روبرو می‌شویم که موجب می‌شود تمرکز بر وظایف و آنچه در همان لحظه ملزم به انجام آن هستیم دشوار شود.برای مهار کردن این ذهن سرکش، مخصوصا در زمان کار و استفاده از اینترنت چاره‌ای جز «حضور ذهن» نخواهیم داشت. در ادامه این مطلب را به نقل از بیتوته بخوانید.

برای درمان آشفتگی ذهنی رعایت موارد زیر بسیار تاثیرگذار هستند:


۱. مراقبه
حتی چند دقیقه مراقبه ساده می‌تواند برای از بین بردن آشفتگی ذهنی‌تان کافی باشد، به شما کمک می‌کند احساس پایدار تری داشته باشید و قدرت تمرکزتان را افزایش می‌دهد. برای انجام یک مراقبه ساده، زمان سنج را برای ۵ دقیقه تنظیم کنید، چشمانتان را بروی نقطه مقابل‌تان متمرکز کنید و تمرکزتان را بروی نفس کشیدن‌تان منتقل کنید. هر زمان متوجه شدید که دارید درگیر افکارتان می‌شوید، نگران نباشید. فقط آگاهی‌تان را بروی تنفس تان بازگردانید بزودی متوجه می‌شوید که ذهنتان چقدر سرگردان بوده است.

۲. در مورد آن صحبت کنید
صحبت کردن در مورد موضوعاتی که باعث آشفتگی ذهنی‌تان شده است دو مزیت اصلی به همراه دارد: می‌تواند به شما احساس تایید شدن و شنیده شدن را بدهد، همچنین می‌تواند شما را با دیدگاه‌های مختلف دیگران آشنا بکند.
 
اغلب، فقط داشتن کسی که به حرف‌هایتان گوش بدهد و افکارتان را درک کند باعث می‌شود که فوریت و شدت و کثرت افکارتان از بین برود. به همان اندازه، شنیدن افکار و دیدگاه‌های فکری طرف مقابل می‌تواند شما را با بینش و وضوح و راهکارهای جدیدی آشنا کند.

۳. یادداشت‌های روزانه
جریانی از آگاهی که از نوشتن نشریه روزانه بدست می‌آید راهی بسیار عالی برای برای منتقل کردن افکار و احساسات‌تان از ذهن‌تان به روی کاغذ است، بخصوص اگر توسط افکار خاصی در مورد شخص، موقعیت و یا رویداد بخصوصی پریشان خاطر شده باشید.
 
این نوع خاص از یادداشت‌های روزانه در تئوری آسان است، اما در ابتدا در عمل می‌تواند احساس غریبی به ما ببخشد و باید چند بار سعی کنید تا بتوانید از آن بهره کافی را ببرید. برای اینکه بیشتر جریان آگاهی یادداشت‌های روزانه را در خودتان ایجاد کنید، یک برگه خالی (یا سند کامپیوتری خالی) بردارید و بسادگی هر چه تمام‌تر هر آنچه که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. تمام افکارتان به روی کاغذ منتقل می‌شود، حتی شده بنویسید «من نمی‌دانم چه چیزی بنویسم»
 
وقتی که از نشریه روزانه با سیستم جریان آگاهی استفاده می‌کنیم، خیلی ساده است که خودسانسوری داشته باشیم و در مورد چیزی که نوشته‌ایم شروع به قضاوت کردن کنیم. برای اینکه این نوع از یادداشت‌های روزانه موثر باشد، سعی کنید هر گونه فکر اضافی در مورد چیزهایی که باید و یا نباید می‌نوشتید، کیفیت جمله بندی و گرامرتان، و اینکه چیزی را که نوشته‌اید چه احساسی در شما بوجود می آورد را متوقف کنید. این قبیل افکار اهمیتی ندارند؛ مهم‌ترین نکته این است که کانالی برای تخلیه افکارتان دارید،حالا هر چه که می‌خواهد باشد.

۴. روگرفت حافظه
اگر مشغولیت ذهنی بروی موضوع بخصوصی ندارید، اما برای متمرکز ماندن بروی لیست کارهایی که باید انجام بدهید با خودتان کشمش دارید، طوفان ذهنی و یا روگرفت حافظه می‌تواند روش موثری برای از بین بردن آشفتگی ذهنی‌تان باشد.
 
وقتی که از حافظه‌تان روگرفت تهیه می‌کنید، هر چیزی که فکرش را می‌کنید برای انجام دادن یا بخاطر آوردن کاری نیاز است، می‌نویسید، سپس این موارد را در قالب وظایف و یا پروژه‌های فردی سازمان دهی می‌کنید. هر چقدر اطلاعات بیشتری را در ذهنتان ذخیره کنید، افکارتان را آشفته‌تر احساس خواهید کرد. لیست کارهایی را که باید انجام بدهید از ذهنتان بروی کاغذ انتقال بدهید و فضای با ارزش ذهن‌تان را خالی کنید تا بتوانید بروی چیزهای دیگر تمرکز کنید.

۵. مکان انجام فعالیت‌هایتان را تغییر بدهید
تغییر مکان انجام فعالیت‌ها ممکن است ساده‌تر از آن باشد که موثر به نظر برسد، اما اینکار واقعا جواب می‌دهد. وقتی کار مشابه‌ای را در یک مکان بارها و بارها انجام می‌دهیم (برای مثال، نوشتن گزارش در محل کار)، می‌توانیم در این عادت ذهنی که مربوط با آن مکان و یا فعالیت خاص است گیر بیافتیم. انتقال آن فعالیت به محیط جدید می‌تواند باعث بشود که با دید و تمرکز تازه‌ای به آن مواجه بشویم و خستگی روانی که می‌تواند منجر به این شود که ذهنمان به روی چیزهای دیگر سرگردان شود را تسکین بدهیم.

منبع: فردا
 

این را هم ببینید

میکروب کشی با شوینده های خانگی

میکروب کشی با شوینده های خانگی

گاهی اوقات ساده‌ترین فرمول‌ها برای خانه‌داری و تمیز کردن، موثرترین آنها خواهند بود. در این مطلب موادی را به‌شما معرفی می‌کنیم که‌ با ترکیبات ساده‌حاصل می‌شوند و می‌توانند در خانه‌داری و تمیز کردن خانه‌ به ‌شما کمک کنند.