صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / پنج اثر تاریخی در گیلانغرب کشف شد

پنج اثر تاریخی در گیلانغرب کشف شد

پنج اثر تاریخی در گیلانغرب کشف شد

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلانغرب از کشف پنج اثر تاریخی جدید و مهم در این شهرستان خبر داد.

 گیلانغرب

جهانگیر عبدالمحمدی افزود: این آثار تاریخی به دلیل قرارداشتن در دل کوه های دوردست شهرستان و حوالی نقاط مرزی و عشایری، تاکنون شناسایی نشده بود.

وی اظهار کرد: این آثار با وجودی که در محدوده خط مقدم جنگ در دوران دفاع مقدس قرار داشته اند به جز فرو ریختگی سقف، تقریبا سالم مانده اند و به واسطه بعد مسافت تاکنون در مسیر بررسی میراث فرهنگی قرار نگرفته بود.

وی این آثار را شامل یک بنا به احتمال فراوان با کاربری تکیه و محل برگزاری مناسبت های مذهبی مربوط به دوران صفویه با قدمت حدود ۵۰۰ سال و به ابعاد ۲۰ در ۱۵ متر که دارای هشت طاقچه، شومینه دیواری و دریچه های هواکش با طاق گنبدی عنوان کرد.

وی اظهار داشت: همچنین در مجاورت آن، اثری دیگری مربوط به دوران صفوی کشف و شناسایی شد که با بررسی های صورت گرفته متعلق به حاکم منطقه و ساختمانی حاکم نشین بوده است.

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلانغرب اضافه کرد که طاق های این بناها هم جنبه کاربردی و هم جنبه تزیینی است و بنای هر دو اثر از سنگ و گچ است که در مجاورت ضلع شمالی این آثار، ۲ محوطه باستانی و یک قبرستان قدیمی با پیش بینی قدمت ۲ تا سه هزار سال و وجود برخی میله های سنگی که نشانه دفن افراد خاص است نیز کشف شد.

عبدالمحمدی گفت: احداث این اثر در یک مسیر سوق الجیشی و مشرف بر دشت شک میدان دهم واقع شده است که رو بروی ساختمان هم چشم انداز خوبی برای چرای دام دارد.

وی افزود: وجود این آثار تاریخی نیاز به بازدید دقیق تر کارشناسان و اعلام وضعیت آن و همچنین طراحی و پلان معماری و مواد فرهنگی برای اعلام دقیق قدمت گذاری آن دارد و اقدام برای ثبت ملی آنها در دستور کار قرار گرفته است.

در شهرستان گیلانغرب ۴۰۶ اثر تاریخی ثبت ملی شده است.

قدیمی ترین شی تاریخی کشف شده تاکنون در ایران یک تبر سنگی با قدمت ۱۲۵ هزار سال پیش از میلاد مسیح است که این اثر تاریخی در گیلانغرب کشف شد و اکنون در موزه ملی کشور نگهداری می شود.

گیلانغرب با بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه واقع شده است.

منبع: ایرنا

این را هم ببینید

هنر سیاه چادر بافی از صنایع دستی زنان عشایر لرستان

دست ساخته‌هایی برگرفته از فرهنگ بومی و معنوی ایلام

دست ساخته‌هایی برگرفته از فرهنگ بومی و معنوی استان ایلام، آثاری هنری حاصل مهارت و ذوق و بینش صنعتگران هنرمند ایلامی است.