صفحه اول / فرهنگی و هنری / زندگی نامه / پرفسور غلامحسین شکوهی پدر علم و تربیت درگذشت

پرفسور غلامحسین شکوهی پدر علم و تربیت درگذشت

پرفسور غلامحسین شکوهی پدر علم و تربیت درگذشت

پرفسور˝غلامحسین شکوهی ˝ پدرعلم تعلیم و تربیت نوین ایران و اولین وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران عصر جمعه 17/2/95 در تهران در سن 90سالگی دار دنیا را وداع گفت.

غلامحسین شکوهی در ۴ تیر ۱۳۰۵ در شهر خوسف متولد شد و تحصیلات اولیه خود را در مدرسه شوکتیه گذراند و پس از گذراندن دوره دانشسرای مقدماتی، در بیرجند به حرفه معلمی پرداخت.

 وی پس از اخذ دیپلم، برای ادامه تحصیل وارد دانشسرای عالی تهران شده و در سال ۱۳۳۵ لیسانس خود را در رشته آموزش و پرورش ابتدایی گرفت و به عنوان شاگرد اول دانشسرای عالی با بورسیه دولتی به کشور سوئیس اعزام شد و در سال ۱۳۴۱ دکتری خود را در رشته تعلیم و تربیت اخذ کرد.

او پس از بازگشت به ایران، در وزارت آموزش و پرورش مشغول به خدمت شده و همزمان در دانشسرای عالی تهران نیز به تدریس پرداخت.

شکوهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ در دولت موقت به عنوان اولین وزیر آموزش و پرورش انقلاب ایران منصوب شد. و در سال ۱۳۷۲ به علت ناراحتی ریوی و آلودگی هوای تهران، به زادگاه خویش بازگشت و با درجه استادی در دانشگاه بیرجند به فعالیت آموزشی و پژوهشی خویش ادامه داد و پس از ۵۷ سال تدریس، در سال ۱۳۷۹ با رتبه ۲۶ استادی بازنشسته شد ولی تدریس را رها نکرد و در دانشگاههای بیرجند و تربیت مدرس تهران به تدریس ادامه داد. با این حال در سال ۱۳۸۰ پس از فوت همسر، دچار افسردگی شدید شد و دست از تدریس و فعالیت‌های پژوهشی کشید.

از جمله آثار برجسته شکوهی در بخش تالیف, "روش آموختن حساب و هندسه"، "مبانی اصول آموزش و پرورش" با ۲۷ بار تجدیدچاپ , "تعلیم و تربیت و مراحل آن" با ۲۰ بار تجدید چاپ و در بخش ترجمه "تعلیم و تربیت" تالیف امانوئل کانتو و "مربیان بزرگ" تالیف ژان شانو می‌باشد.

گفتنی است، شکوهی بیش از ۶۰ مقاله در نشریات علمی داخلی و دو مقاله در مجلات معتبر خارجی منتشر کرده‌است.

لازم به ذکر است که دی ماه سال 94 همایش ملی آموزش ابتدایی به منظور تجلیل از مقام شامخ پروفسور شکوهی در بیرجند و زادگاهش شهر خوسف برگزار شد که مهمترین برنامه های این همایش در خوسف : بهره برداری از باغ گل نرگس ، خانه فرهنگ ، سردیس پرفسور شکوهی، برگزاری محفل شب شعر با عنوان " شکوه خیال یا روستا زادگان دانشمند " ، رونمایی از سند هویت پرفسور غلامحسین شکوهی و بازدید از خانه پدری دکتر از جمله برنامه های این مراسم بود.

این را هم ببینید

زندگی نامه خواجه نصیرالدین طوسی

زندگی نامه خواجه نصیرالدین طوسی

محمد بن محمد بن حسن بن طوسی، معروف به خواجه نصیر و مشهور به محقق طوسی و ملقب به نصیرالدین فقیهی است که فقهای همه اعصار، طوق اذعان فضیلت و کیاست و فطانت او را بر رقبه خویش قلاده ساخته و برتر از او عالمی را نشناخته.