صفحه اول / فرهنگی و هنری / کتاب و رسانه / پرفروش ترین کتاب در نمایشگاه کتاب تهران ۹۷

پرفروش ترین کتاب در نمایشگاه کتاب تهران ۹۷

پرفروش ترین کتاب در نمایشگاه کتاب تهران ۹۷

سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با استقبال چشمگیر علاقه­ مندان کتاب و کتابخوانی از ۱۲ الی ۲۱ اردیبهشت ۹۷ در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد.

بارندگی و ترافیک خیابان های اطراف محل برگزاری نمایشگاه و از این دست مشکلات نتوانست مانع حضور مردم در نمایشگاه شود و در یک مارتن ۱۰ روزه  دوستدارن علم و فرهنگ به دور از هیاهوی شهری و با خیالی آسوده به بازدید و خرید کتاب­های مورد علاقه­ شان پرداختند.

در این مطلب با برخی از کتابهای پرفروش درنمایشگاه کتاب ۹۷ آشنا می شویم.

پرفروش ترین کتاب در نمایشگاه کتاب تهران 97

کتابهای پرفروش نشر نی

«سرد و گرم روزگار» ، «جامعه شناسی نخبه کشی» ،« پس از باران»، «نبرد قدرت»، «چگونه فروید بخوانیم»،« احیای علوم سیاسی»

 انتشارات سوره مهر

علاوه بر کتاب های فاضل نظری با عنوان های آن ها، «اقلیت»، «گریه های امپراتور»، «ضد و کتاب»، کتاب های دیگری چون« آبنبات هل دار»،«دختر شینا»و «خاطرات سفیر» در سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران ۹۷  پرفروش بود از دیگر کتاب های پرفروش این انتشاراتی می توان به «سالیان» سجاد سامانی، «اردوگاه اطفال» و «آخرین نشان مردی» اشاره کرد.

 خاطرات یک داعشی پرفروش شد
کتاب «من در رقه بودم» خاطرات «محمد الفاهم» (ابوزکریا) عضو جدا شده داعش و عنصر تکفیری که هادی یحمد خاطره‌نگار آن و وحید خضاب مترجم آن بوده است،در دومین روز از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران توسط انتشارات نارگل عرضه شد و در مدت کوتاهی پرفروش ترین کتاب نارگل شد.
روزی روزگاری القاعده، احمد متوسلیان هستم، خاطر اعلی حضرت آسوده، بر مدار عشق و آدم شدن چه مشکل از دیگر پرفروش ترین کتاب های نشر نارگل است.

 انتشارات شهرستان ادب

آثار شاعران و نویسندگانی مانند «تماشایی» میلاد عرفانپور، «چاپ بیروت» علی داوودی، «هیس گل ها خوابند» مرتضی امیری اسفندقه و «یاد آوری» محمد مهدی سیار اشاره کرد از دیگر افرادی که در این انتشاراتی کتاب آن ها پرفروش شد می توان به کتاب هایی چون «آوازهای روسی» مدقق، «ابدی» صفری،«به نام یونس» علی آرمین، «خانه مغایرت»، علی شاه علی، «خواب پلنگ» حکیمیان، «بی کتابی»، «جمجمه ات را قرض بده» و «قاف» اشاره کرد.

انتشارات شانی

می توان به آثار شاعرانی مانند اهورا فروزان، صنم نافع، حامد عسگری، مجید صالحی، احسان افشاری و نجمه زارع اشاره کرد.

 

الف لام خمینی
کتاب «الف لام خمینی»، زندگی‌نامه امام روح‌الله موسوی خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، از تازه‌های کتاب موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی در نمایشگاه کتاب تهران بود که در عین حال پر اقبال‌ترین کتاب این غرفه از سوی مخاطبان نیز به شمار می‌رود. این کتاب، زندگی و زمانه امام خمینی را تا پیروزی انقلاب اسلامی با نگاه و نگارشی دیگر بررسی کرده است.

نویسنده، هدایت‌الله بهبودی، در یادداشت خود یادآور شده که پس از چهار سال تلاش همواره، با استناد به مدارک و مستندات معتبر آن را فراهم آورده است. کتاب الف لام خمینی با معرفی خاندان امام خمینی آغاز می‌شود و سیر زندگی روح‌الله را از تولد، نشو و نما، تحصیل در زادگاه، ادامه درس آموزی در اراک و مهاجرت به حوزه علمیه قم پی می‌گیرد.

می‌توان این زندگی‌نامه را به دو بخش کلی تقسیم کرد. اول؛ زندگی علمی حاج آقا روح الله خمینی در قم، که بیش از چهل سال از عمر او را در بر گرفت. او در این چهار دهه درس گرفت، درس داد، نوشت و ماترک چشمگیری از منشورات و شاگردان به جا گذاشت. دوم، زندگی سیاسی آیت الله است که از اواسط سال ۱۳۴۱ شمسی آغاز می‌شود و با فراز و نشیب‌های فراوان شانزده سال بعد، به پیروزی نهضت اسلامی در سال ۱۳۵۷ می‌رسد.

شرح اسم/ زندگینامه آیت‌الله سید علی خامنه‌ای
کتاب «شرح اسم» حاوی زندگینامه آیت الله سید علی حسینی خامنه‌ای است.
پژوهش حاضر، شرحی است بر زندگی آیت‌الله سیدعلی حسینی خامنه‌ای از تبار و تولد تا سال‌های کودکی و نوجوانی؛ و کارنامه‌ای است مختصر از آغازین کنش‌های سیاسی اجتماعی او تا پیروزی انقلاب اسلامی.


قحطی بزرگ و نسل‌کشی در ایران
با وجود بی‌طرفی ایران در جنگ جهانی اول، در طول این جنگ، ضربات و خسارات جبران‌ناپذیری بر پیکر میهن‌ و ملت ما وارد آمد. اخبار و گزارش‌های مربوط به این قحطی در روزنامه‌های آن زمان و کتاب‌های تاریخی که به حوادث آن دوره پرداخته‌اند و خاطرات بعضی از رجال و دست‌اندرکاران‌ -از جمله خاطرات بعضی از افسران انگلیسی که در آن دوره در ایران حضور داشتند و از نزدیک شاهد ماجرا بودند- تا حدودی منعکس شده است.

اما از کتاب فرمانفرما و قحطی شیراز نوشته دکتر حافظ فرمانفرماییان که بگذریم تاکنون هیچ اثر مستقلی درباره قحطی بزرگ ایران و ابعاد فاجعه‌آمیز و باورنکردنی آن و علل و عوامل تشدید و ادامه و گسترش آن، تألیف و منتشر نشده است؛ و کتاب حاضر اولین اثر در این زمینه است.
 
کتاب حاضر بازترجمه‌ای است از پژوهش پیشین محمدقلی مجد، محقق ایرانی مقیم آمریکا که در آن کشور چاپ و منتشر شده است. وی پژوهش خود را در زمینه قحطی بزرگ در ایران را با تکیه بر اسناد و مدارک و گزارش‌های آرشیو وزارت خارجه آمریکا و نیز اخبار و اطلاعات و گزارش‌های موجود در روزنامه‌های آن دوره، به ویژه روزنامه‌های رعد و ایران و همچنین خاطرات افسران و فرماندهان انگلیسی حاضر در ایران در زمان جنگ جهانی اول به پایان برده است. پژوهش آقای مجد اولین کار جدی و مستقل درباره قحطی بزرگ در ایران در دوران جنگ جهانی اول و ابعاد فاجعه‌آمیز آن -که نویسنده از آن به «هولوکاست واقعی» تعبیر کرده- و نقش انگلستان در تشدید و ادامه آن است.
 
  ظهور و سقوط سلطنت پهلوی؛ خاطرات ارتشبد حسین فردوست
این کتاب، خاطرات ارتشبد سابق حسین فردوست، یکی از برجسته ترین و موثرترین چهره‌های سیاسی- اطلاعاتی رژیم پهلوی است. حسین فردوست از دوران کودکی به عنوان دانش آموز دبستان نظام، وارد کلاس مخصوصی شد، که رضاخان برای ولیعهدش محمد رضا پهلوی ترتیب داده بود. رضا خان که تمایل داشت در کنار فرزندش دوست و همبازی (درس خوانی) باشد، فردوست را مورد توجه خاص قرار داد. او به دربار راه یافت.

بدین‌سان فردوست از کودکی نزدیک‌ترین دوست محمد رضا پهلوی و محرم اسرار او شد. با عزیمت (ولیعهد) به سوئیس برای تحصیل در کالج فردوست تنها همکلاسی بود که به طور رسمی با او اعزام شد و طی سال‌های اقامت در سوئیس، همچنان صمیمی‌ترین یار محمدرضا بود. طی این سال‌ها، این رابطه متقابل تعمیق یافت و چنان پیوندی به وجود آمد که گویی فردوست جزء مکملی از شخصیت و زندگی محمدرضا پهلوی است.

با صعود محمدرضا به سلطنت، فردوست همچنان در کنار او بود و این رابطه چنان بود که شاه در کتاب ماموریت برای وطنم» تنها کسی را که به عنوان دوست خود معرفی کرد، فردوست بود.
 
در دوران سلطنت محمد رضا پهلوی، فردوست نه فقط صمیمی‌ترین دوست او بود، تا بدان حد که تنها فردی بود که با شاه و ملکه بر سر یک میز غذا می‌خورد، بلکه محرم اسرار محمدرضا و رابط او در مخفیانه‌ترین ارتباطات نیز بود. بالاتر از این، حسین فردوست به عنوان چشم و گوش محمدرضا پهلوی عمل می‌کرد.

فردوست در راس مهم‌ترین ارگان اطلاعاتی رژیم پهلوی، دفتر ویژه اطلاعات که سازمان اطلاعاتی شخصی شاه محسوب می‌شد بر کل سیستم سیاسی و اطلاعاتی کشور و حتی بر ساواک نظارت داشت و رابطه شخصی شاه را با مهم‌ترین ارگان‌های اطلاعاتی هم سنگ برقرار می‌ساخت.
 
«پل‌های پیروزی، سرزمین قحطی»؛ ایران در جنگ جهانی دوم
 
کتاب «پل پیروزی، سرزمین قحطی» ایران در جنگ جهانی دوم، تالیف محمدقلی مجد از جمله آثاری است که در موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی منتشر شده است. در این کتاب عموما مشاهدات مستقیم و مکاتبات لوئیس دریفوس، وزیر وقت آمریکا در ایران با وزارت امور خارجه کشور متبوع خود گردآوری و در معرض دید و نظر خوانندگان قرار گرفته و نویسنده به خوبی توانسته تاثیرات «کم‌کاری عامدانه دولت‌های خارجی» و «بی‌ثباتی داخلی» بر یکدیگر را تشریح کرده و نتیجه آن را در بروز بلایای قحطی و بیماری در شهرهای ایران به تصویر بکشد.
 
«روزشمار تاریخ معاصر/ دوره ۶ جلدی»
مجموعه کتاب‌های «روزشمار تاریخ معاصر ایران» که از سوی موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی منتشر می‌شود، تکیه‌گاه اصلی خود را بر دوش اسناد کاخ مرمر گذاشته است؛ اسنادی که تاریخ پیدایش آن به تأسیس وزارت جنگ رضاخانی بازمی‌گردد. این اسناد، در مجموعه روزشمار با عنوان اسناد موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی شناخته می‌شود و در حقیقت مجموعه جامع و کاملی است از بخش‌نامه‌های دولتی، مکاتبات اداری و مراسلات شخصیت‌های حقیقی و حقوقی، کشوری و لشکری و هر آنچه که به وزارت جنگ و شخص رضاشاه بازمی‌گردد.

پرفروش ترین کتاب در نمایشگاه کتاب تهران 97

شمار این گنجینه سندی که از سال ۱۳۰۰ آغاز می‌شود، در سال ۱۳۰۵ با جهش کمی و کیفی مواجه می‌شود؛ زمانی که تاج‌گذاری به سرانجام رسیده و مکاتبات و مراسلات رنگ و بوی درباری به خود گرفته است. لذا این اسناد ماهیت صرفاً نظامی ندارد و تمامی حوزه‌های سیاست داخلی، سیاست خارجی، اقتصادی و فرهنگی را می‌پوشاند؛ از عزل و نصب حاکمان و والیان یا تحصن بازرگانان شمال کشور تا معرفی وزیرمختار به فلان ممکلت اروپایی و برنامه دیدار رضاشاه با سفرای خارجی.

انتشارات انقلاب اسلامی
کتاب های همرزمان حسین(ع)، آموزش مصور احکام، معیشت پرهیزکارانه، معیشت مومنانه، تفسیر سوره برائت، دو امام مجاهد، مطلع عشق و مرگ تاجرانه از جمله این آثار است.

 نشر شهید کاظمی

حمید خلیلی مدیر انتشارات شهید احمد کاظمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا پرفروش ترین کتاب های این انتشارات را  در سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران اعلام کرد.

یادت باشد(شهید مدافع حرم حمید سیاهکلی مرادی به روایت همسر)، سفر سرخ (روایت داستانی شهید محمد حسین علم الهدی)، عقیق(زندگینام داستانی شهید خرازی) نفوذ در موساد و چشم روشنی از جمله پرفروش ترین کتاب های انتشارات شهید احمد کاظمی در نمایشگاه کتاب تهران است.

غرفه انتشارات شهید کاظمی در شبستان مصلی راهرو ۱۹غرفه ۲۳ واقع است.سی و یکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران امروز در مصلی امام خمینی(رحمه الله علیه) به کار خود پایان می دهد.

«سلام بر ابراهیم» از مرز یک میلیون نسخه گذر کرد

کتاب «سلام بر ابراهیم» روایتی از زندگی عارفانه شهید ابراهیم هادی از مرز یک میلیون نسخه گذر کرد.
«سلام بر ابراهیم» کتابی است که در قالب زندگینامه‌ای مختصر همراه با ۶۹ خاطره درباره شهید بزرگوار و مفقود‌الاثر «ابراهیم هادی» منتشر شده است. این نوشتار حاصل بیش از ۵۰ مصاحبه از خانواده، یاران و دوستان آن شهید است که همگی نگارنده را در گردآوری این مجموعه ارزشمند یاری رساندند.
شهید هادی در یکم اردیبهشت ماه سال ۳۶ دیده به جهان گشود و پس از ۲۷ سال زندگی پر فراز و نشیب، در عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه، بیست و دوم بهمن سال ۶۱ به درجه رفیع شهادت نائل آمد و همانطور که از خداوند می‌خواست، پیکر پاکش در کربلای فکه گمنام ماند.
این کتاب که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های دفاع مقدس به شمار می‌رود، توانسته به شمارگان یک میلیون نسخه دست یابد که در نوع خود رقمی بی‌سابقه به شمار می‌رود.
رهبر معظم انقلاب در جمعی از فرماندهان به این کتاب اینطور اشاره کرده بودند:
«کتابی درباره شهید ابراهیم هادی خوانده‌ام که کتاب جالبی است. خیلی جذاب است. کتاب را تا مدتی بعد از اینکه خوانده بودم، دلم نمی‌آمد از روی میز بردارم و داخل کتابخانه بگذارم. به قدری که شخصیت در کتاب معرفی شده جاذبه دارد، مانند مغناطیس آدم را به خودش جذب می‌کند. بگردید این شخصیت‌ها را پیدا کنید؛‌شخصیت‌هایی که سردار هم نیستند حتی فرمانده گردان هم نیستند، ولی حکایت‌ها دارند، ماجراها دارند.»
در این کتاب می‌خوانید:
یک ماه از مفقود شدن ابراهیم می‌گذشت. بچه‌هایی که با ابراهیم رفیق بودند،‌هیچ‌کدام حال و روز خوبی نداشتند. هر جا جمع می‌شدیم از ابراهیم می‌گفتیم و اشک می‌ریختیم.
برای دیدن یکی از بچه‌ها به بیمارستان رفتیم، رضا گودینی هم آنجا بود. وقتی که رضا را دیدم انگار که داغش تازه شده باشد،‌بلند گریه می‌کرد. بعد گفت: «بچه‌ها دنیا بدون ابراهیم برای من جای زندگی نیست. مطمئن باشید من تو اولین عملیات شهید می‌شم.»
یکی دیگه از بچه‌ها گفت: «ما نفهمیدیم ابراهیم کی بود. اون بنده خالص خدا بود که اومد بین ما و مدتی باهاش زندگی کردیم تا بفهمیم معنی بنده خالص خدا بودن چیه» یکی دیگه گفت: «ابراهیم به تمام معنا یه پهلوان بود یه عارف پهلوان.»

انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی
کتاب‌های «۱۳۱۸»، «بهائیان نظامی در عصر پهلوی دوم»، «عملیات مهندسی»، «چهارده قرن تلاش شیعه برای ماندن» و «تجربه‌ای دیگر».

انتشارات «ساقی»
کتاب‌های «دیالوگ» (هنر کُنش کلامی برای کتاب، تئاتر، سینما و تلویزیون)، «همیشه استاد» اثر مسعود فراستی در رابطه با آلفرد هیچکاک، «آناتومی داستان»، «مفاهیم و تکنیک‌های فیلمبرداری» و «۴۵ کهن‌الگوی شخصیت» (الگوهای اسطوره‌ای برای خلق شخصیت های اصیل).

انتشارات «صهبا»
کتاب‌های «انسان ۲۵۰ ساله»، «چغک»، «برتبعید» و «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن».

انتشارات «افق»
کتاب‌های «ره‌ش»، «هفت گنبد»، «من او» و «شوراب».

انتشارات «کتابستان معرفت»
کتاب‌های «هفت جن»، «عشق در برابر عشق»، «قصر فیروزه» و «رویای نیمه شب»

انتشارات آگه
کتاب «داستان‌های قدیمی» نوشته کاستینا لابیه‌خا با ترجمه آرش فنالیان و فرناز فروتنی و «نغمه شبانه» نوشته کریس ابانی با ترجمه امیر یدا…‌پور و «سورمه سرا» نوشته رامبد خانلری.

نشر «آموت»
کتاب‌های «خاما» نوشته یوسف علیخانی و «ما تمامش می‌کنیم» از کالین هوور با ترجمه آرتمیس مسعودی.

انتشارات «حوض نقره»
کتاب «کوچک عشق» نوشته اسماعیل فیروزی و «دختری در قطار» نوشته پائولا هاکینز.

نشر «کارنامه»

 کتاب «بازمانده روز» نوشته کازوئو ایشی گورو با ترجمه نجف دریابندری  و «بانگ نی» سروده هوشنگ ابتهاج.

انتشارات «فرهنگ جاوید»
کتاب‌های «بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی» نوشته علی بلوکباشی و «در سوگ و عشق یاران» نوشته شاهرخ مسکوب، «سیاست‌ورزی در ایران عصر صفوی» نوشته کالین میچل با ترجمه حسن افشار و «لویی- فردینان سلین (گفت‌وگوهایی با پروفسور ایگرگ» ترجمه افتخار نبوی‌نژاد.

نشر «چشمه»
 کتاب‌های «طریق بسمل شدن» نوشته محمود دولت‌آبادی، «پاییز فصل آخر سال است» نوشته نسیم مرعشی و کتاب‌های «جزء از کل» و «عقاید یک دلقک».

نشر «ثالث»
کتاب‌های «دختر استالین»، «حرمسرای قذافی»، «آن‌ها که ما نیستیم» و مجموعه داستان «هیولاهای خانگی» نوشته فرشته احمدی.

انتشارات «نگاه»
کتاب‌های «چشم‌هایش»، «شوهر آهو خانم»، «نامه به کودکی که هرگز زاده نشد» نوشته اوریانا فالاچی با ترجمه زویا گوهرین و «بارون درخت نشین» با ترجمه مهدی سحابی.

نشر «مرکز»
 کتاب‌های «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم» از زویا پیرزاد،   «روی ماه خداوند را ببوس» از مصطفی مستور، «تصرف عدوانی» و «تاریخ عشق».

این را هم ببینید

نمایشگاه قرآن ۹۷

نمایشگاه قرآن ۹۷

بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با عنوان «قرآن؛ چلچراغ هدایت» با حضور ۲۰ مؤسسه بین‌المللی قرآنی از ۷ کشور جهان از ۲۹ اردیبهشت تا ۱۴ خردادماه ۹۷ در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) پذیرای علاقمندان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 10 =