صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / همایش سراسری معاونان صنایع دستی کشور / دی ماه ۹۵

همایش سراسری معاونان صنایع دستی کشور / دی ماه ۹۵

همایش سراسری معاونان صنایع دستی کشور / دی ماه ۹۵

یک روز پر خبر برای صنایع دستی کشور
مدیرکل صادرات صنایع دستی در جمع معاونان استان‌ها از راه‌اندازی انجمن سایت‌های فروش الکترونیک، تلاش برای معافیت مالیاتی فروشگاه‌های دارای نشان اعتماد، ایجاد شهرک سوغات زیارتی و تصمیم‌هایی که برای بازارچه‌های نوروزی ۹۶ در نظر گرفته شده است، سخن گفت.


صنایع دستی

 

در پانزدهمین همایش سراسری معاونان صنایع دستی کشور، موسوی – معاون صنایع دستی مازندران – درباره مشکلات این حوزه گفت: استفاده کردن از پتانسیل محوطه‌های تاریخی برای برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی یکی از مشکلات استان‌هاست که خواهش می‌کنیم مذاکراتی با معاونت‌های میراث فرهنگی انجام شود تا در این‌باره با ما تعامل کنند.

 

راه‌اندازی پنجشنبه‌بازار صنایع دستی در رشت

شاه‌محمدی – معاون صنایع دستی گیلان – نیز اظهار کرد: در استان ما، صادرات خوبی انجام شده است و بسیاری از این صادرات از آستارا انجام می‌شود؛ اما متأسفانه برخی با کامیون و نیسان محصولات استان را صادر می‌کنند که این آمار در بخش صادرات جا نمی‌گیرد. شنیده شده گاهی صادرات گلیم به هفته‌ای دو نیسان هم می‌رسد.

او همچنین گفت: به‌زودی بازار صنایع دستی هفتگی و به عبارتی پنج‌شنبه‌بازار در مرکز شهر رشت راه‌اندازی می‌شود و اگر این بازارچه جواب دهد، آن را در انزلی و لاهیجان نیز راه‌اندازی خواهیم کرد.

علی‌محمدی – معاون صنایع دستی زنجان – نیز با اشاره به چالش‌های مختلفی که این استان در حوزه صنایع دستی بویژه تولید چاقو با آن مواجه است، اظهار کرد: اقداماتی درباره ایجاد سه ناحیه صنایع دستی، کارگاه‌ها و فروشگاه‌ها در سطح استان داشتیم که یکی از آن‌ها با مساحت هشت هکتار، با چالش‌هایی مواجه است؛ اما دو ناحیه دیگر، در حال پیش‌روی و تکمیل است. حتی یکی از این ناحیه‌های صنایع دستی به مرحله واگذاری رسیده، اما شرکت شهرک‌های صنایع دستی برای هر مغازه درخواست ۲۰۰ میلیون تومان از صنعتگر کرده است که پرداخت چنین مبلغی حتی با اقساط ماهیانه برای صنعت‌گران استان سنگین است. به همین دلیل از معاونت صنایع دستی کشور درخواست می‌کنیم در این زمینه راه حلی پیش روی ما بگذارد.

بینش‌پژوه – معاون صنایع دستی بوشهر – نیز بیان کرد: واردات اعظم صنایع دستی به‌صورت قاچاق است و بیشترین ضربه را به استان‌های ساحلی مثل بوشهر می‌زند. بنابراین خواهشمندیم راهکارهای اجرایی در این‌باره ارائه شود.

نمایشگاه‌های صنایع دستی را ۱۰۰ درصد رایگان برگزار نکنید

فرشاد به‌آفرین – معاون صنایع دستی آذربایجان شرقی – نیز گفت: متأسفانه در نمایشگاه‌های خارجی، ناظر فنی از سوی معاونت صنایع دستی وجود ندارد و ما تمام سختگیری‌ها را در نمایشگاه‌های داخلی اعمال می‌کنیم. از طرفی در حوزه تسهیلات بانکی فقط به بخش تولید توجه می‌شود، در صورتی که در حوزه فروش و طراحی نیز به این تسهیلات نیازمندیم، گرچه صندوق کارآفرینی امید نیز قول‌هایی داده، اما عملا اتفاقی نیفتاده است.

او همچنین اظهار کرد: تنها یادگاری که از سازمان صنایع دستی از سال‌های قبل مانده، فروشگاه‌های آن است که متأسفانه شرکت تصفیه در حال واگذاری آن‌هاست. بنابراین خواهش می‌کنیم راه حلی در نظر بگیرید تا این فروشگاه‌ها به‌عنوان تنها امید صنایع دستی باقی بمانند.

به‌آفرین اضافه کرد: خواهش می‌کنم نمایشگاه‌های صنایع دستی را دیگر به‌صورت ۱۰۰ درصد رایگان برگزار نکنید و حمایت معاونت‌های صنایع دستی بیشتر از ۵۰ درصد هزینه نباشد، چراکه در غیر این صورت دوباره به عقب برمی‌گردیم.

مهرداد رئیسی – معاون صنایع دستی چهارمحال‌ و بختیاری – نیز از تفاوت قیمت‌های محصولات صنایع دستی در فروشگاه‌های مختلف انتقاد کرد و گفت:‌ بهتر است اعضای انجمن صادرکنندگان صنایع دستی به استان‌های مختلف سفر کنند تا ما بتوانیم جلساتی را با آن‌ها داشته باشیم.

بختیاری – معاون صنایع دستی ایلام – نیز به شیوه‌نامه پایانه صادراتی صنایع دستی در مناطق مرزی اشاره کرد و خواست تکلیف این شیوه‌نامه‌ها مشخص شود.

نظری – معاون صنایع دستی کردستان – به هزینه پست صنایع دستی به خارج از کشور اشاره و درخواست کرد که این کار رایگان باشد. همچنین خواست مشکلات مربوط به جابه‌جایی پول و فروش این محصولات به خارج از کشور حل شود.

استان‌ها در نمایشگاه‌های داخلی شرکت نمی‌کنند

عابدی – معاون صنایع دستی خراسان شمالی – نیز به حوزه بازرگانی داخلی و مشکلات آن اشاره کرد و افزود: ما با کاهش مشارکت استان‌ها در برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی داخلی مواجه هستیم. در واقع این نمایشگاه‌ها به «منطقه‌ای» تبدیل شده‌اند. بهتر است در این زمینه آسیب‌شناسی کنیم، زیرا جالب نیست که مسئولان استانی برای افتتاح یک نمایشگاه مراجعه کنند و با غرفه‌های خالی مواجه شوند.

پویا محمودیان – مدیرکل صادرات صنایع دستی کشور – در پاسخ به مشکلات معاونان صنایع دستی استان‌ها درباره استفاده از مکان‌های تاریخی برای فروش صنایع دستی، اظهار کرد: در این حوزه برای مسئولان دغدغه‌های نگران‌کننده‌ای وجود دارد و ما در جلساتی که در این‌باره داشتیم، سعی کردیم این دغدغه‌ها را رفع کنیم. زمانی که قرار شد بازارچه‌ها در اماکن تاریخی برپا شود، اطلاع‌رسانی کردیم؛ اما بعد از مدتی با مشکلات برخی استان‌ها از جمله گلستان و یزد روبه‌رو شدیم. البته معاونان میراث فرهنگی استان‌ها در مقطعی موافقت کردند، اما بعد به مشکل برخوردیم. در حال حاضر نیز درصدد هستیم تا مشکلات را رفع کنیم.

او همچنین درباره مشکلی که معاون صنایع دستی زنجان مطرح کرد، پاسخ داد: باید بررسی کنیم تا ببینیم از چه طریقی می‌توانیم تسهیلاتی را که مد نظر شماست، در اختیار هنرمندان صنایع دستی استان قرار دهیم.

گشت مشترک صنایع دستی قاچاق در حال فعالیت است

محمودیان همچنین در پاسخ به مشکلات صنایع دستی بوشهر، اظهار کرد: در مقطعی واردات صنایع دستی از چین به راحتی انجام می‌شد؛ اما بعد از آن‌که تغییراتی در تعرفه واردات اعمال کردیم، با کاهش این مشکل روبه‌رو شدیم؛ اما درباره صنایع دستی قاچاق، گشت مشترک صنایع دستی قاچاق تشکیل شده است و در ابتدای کار، از صنایع دستی و شیشه استان تهران شروع کردیم. خوشبختانه در این زمینه اتفاقات خوبی افتاد و به تعطیلی چند واحد صنفی متخلف منجر شد. این گشت‌ها به قوت خود باقی و قابل الگوبرداری در استان‌ها هستند.

مدیرکل صادرات صنایع دستی همچنین افزود: در حال انجام اقدامات اصولی درباره کد شناسه رهگیری هستیم، گرچه کار دشوار و زمان‌بری است، زیرا تنوع محصولات صنایع دستی ایران بسیار زیاد است.

او در پاسخ به مسائلی که معاون صنایع دستی آذربایجان شرقی مطرح کرد، گفت: خلأ وجود یک مسئول و کارشناس در نمایشگاه‌های خارجی کاملا احساس می‌شود. البته ما تمام تلاش‌مان را کردیم و از ماه گذشته کارشناسانی را در این حوزه اعزام کردیم.

یک میلیارد تومان برای سرمایه در گردش در نظر گرفتیم

محمودیان همچنین درباره اختصاص تسهیلاتی برای راه‌اندازی فروشگاه‌ها، اظهار کرد:‌ صندوق کارآفرینی امید، مبالغی را برای محصولات تولیدی در نظر گرفته و اداره کل بازرگانی شرایط و ضوابط را از بانک توسعه تعاون برای سرمایه در گردش و تجهیز فروشگاه‌ها ارسال کرده است. ما یک میلیارد تومان برای سرمایه در گردش در نظر گرفتیم، اما برخی نسبت به این موضوع حساسیت دارند. بنابراین امسال نیز تصمیم گرفتیم تسهیلاتی را اختصاص دهیم. اگر کسی در حوزه بازرگانی و تجارت در حال کسب و کار است، به ما معرفی کنید تا در این حوزه او را در اولویت بگذاریم.

مدیرکل صادرات صنایع دستی همچنین درباره واگذاری فروشگاه‌هایی که شرکت تصفیه آن را انجام می‌دهد، بیان کرد: طبق آخرین اظهارات آقای مکارم – معاون توسعه و مدیریت سازمان فرهنگی – ۱۳۷ ملک را که تحت نظارت شرکت تصفیه بودند، حفظ کرده‌ایم.

او همچنین درباره برگزار نشدن نمایشگاه‌های رایگان، گفت: ما براساس ‌انتخاب مجری و متراژ غرفه‌ها، هزینه‌ها را تعیین می‌کنیم تا کم‌ترین فشار به هنرمندان وارد شود و گزینه غرفه رایگان را برای استان‌های محروم در نظر می‌گیریم.

ساز و کار نظارتی برای قیمت صنایع دستی نداریم

محمودیان در پاسخ به مشکلی که معاون صنایع دستی چهارمحال و بختیاری درباره تفاوت قیمت‌های محصولات صنایع دستی در فروشگاه‌ها مطرح کرد، گفت: متأسفانه فروشگاه‌های ما زیر نظر اصناف هستند و ما سازوکار نظارتی در این زمینه نداریم؛ اما طرح شورای قیمت‌گذاری و کمیته‌های زیرمجموعه آن را در نظر داریم که اگر تصویب شود، امیدوارم بتوانیم این موضوع را برطرف کنیم.

مدیرکل صادرات صنایع دستی درباره شیوه‌نامه پایانه صادراتی که سوال معاون صنایع دستی استان ایلام بود نیز اظهار کرد: پایانه‌های صادراتی، موافقان و مخالفان بسیاری دارد و برخی معتقدند لزومی ندارد صنایع دستی پایانه داشته باشد؛ اما ما مجوز اولین پایانه را گرفتیم و به سرمایه‌گذاری نیاز داریم که بتوانیم آن را توجیه کنیم و سپس مجوز را به او بدهیم و از او حمایت و بر آن نظارت کنیم. سال ۹۳ سازمان توسعه تجارت برای این پایانه‌ها ۳۰۰ میلیون تومان وام بلاعوض می‌داد که البته ممکن است این مقررات در طول زمان تغییر کرده باشد. همچنین در این‌باره چند استان طرح‌های‌شان را ارسال کرده‌اند. در آخرین جلسه‌ای که با گمرک داشتیم، مخالفتی در این زمینه نشد و اعلام شد که نیروی خودش را در چنین پایانه‌هایی متمرکز می‌کند.

جابه‌جایی پول مختص صنایع دستی نیست

او در پاسخ به مشکل معاون صنایع دستی کردستان نیز بیان کرد:‌ درباره جابه‌جایی پول، مشکلاتی وجود دارد که مختص صنایع دستی نیست و در همه زمینه‌های مراوده با خارج از کشور با آن روبه‌رو هستیم. ما برای نمایشگاهی که در خردادماه برگزار شد هزینه کردیم و از یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان صنایع دستی دعوت کردیم، تا آنجا که حدود دو میلیارد تومان از نمایشگاه خرید و اعلام سفارش کرد، اما متأسفانه وقتی او به هلند برگشت، نامه‌ای به من فرستاد و گفت هیچ‌کدام از بانک‌های هلندی حاضر به همکاری با ایران نیستند.

محمودیان اضافه کرد: همان زمان با بانک مرکزی نامه‌نگاری کردیم و مشکل را توضیح دادیم؛ اما به هیچ‌وجه به راهکاری نرسیدیم و در نهایت تأسف، این فرد را از دست دادیم. متأسفانه در بخش فروش الکترونیک نیز دوستان ما نتوانستند مشکلات‌شان را با خارج از کشور حل کنند. درباره هزینه پست نیز صحبت‌هایی شده و ممکن است در آینده تفاهم‌نامه‌هایی در این زمینه امضا شود.

مدیرکل صادرات صنایع دستی درباره مشکلی که معاون صنایع دستی خراسان شمالی مطرح کرد، نیز گفت: تا زمانی که یکسری تغییرات نهادینه شود، به زمان نیاز داریم. برخی نمایشگاه‌های صنایع دستی وقتی برای هنرمندان جا بیفتند و پرفروش باشند از آن‌ها استقبال می‌شود. تبلیغات یکی دیگر از موضوعاتی است که اگر در حوزه برپایی نمایشگاه‌های داخلی صورت بگیرد، هنرمندان از آن استقبال خواهند کرد، زیرا آن‌ها به فکر فروش هستند.

انجمن سایت‌های فروش الکترونیک راه‌اندازی می‌شود

او در پانزدهمین نشست سراسری معاونان صنایع دستی که از امروز تا ۱۴ دی‌ماه در حال برگزاری است، از راه‌اندازی انجمن سایت‌های فروش الکترونیک صنایع دستی خبر داد و اعلام کرد: تا پایان سال، این انجمن را به‌عنوان یک انجمن حقوقی راه‌اندازی می‌کنیم.

محمودیان همچنین بیان کرد: همایش شتابدهی به نوآوری‌های شبکه سوغات زیارت مشهد مقدس با همکاری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی از اول تا سوم اسفندماه برگزار می‌شود. ما درصددیم شهرک سوغات زیارت در مشهد ایجاد و جایگاه صنایع دستی در سوغات زیارت را حفظ کنیم.

مدیرکل صادرات صنایع دستی درباره نشان اعتماد نیز اظهار کرد: درصدد هستیم فروشگاه‌هایی را که نشان اعتماد دارند، از مالیات معاف کنیم. از طرفی تمام فروشگاه‌های نشان اعتماد را به بانک‌ها معرفی خواهیم کرد. بنابراین برای ما مهم است که تعداد بیشتری به این فروشگاه‌ها اضافه شود.

او ادامه داد: با توجه به درخواست صنف فروشندگان اصفهان و تهران تصمیم داریم اتحادیه ملی صنف صنایع دستی را تشکیل دهیم. همچنین قرار بود تفاهم‌نامه‌ای را با همراه اول برای استفاده از صنعت تلکامپ و اپلیکیشن امضا کنیم، اما تصمیم گرفته شد به‌جز همراه اول، بزرگان این صنعت را نیز در کنارمان داشته باشیم. به همین دلیل به‌زودی با حضور وزیر ارتباطات این موضوع عملی خواهد شد.

محمودیان درباره بازارچه‌های نوروزی سال ۹۶ نیز گفت:‌ تصمیم داریم بازارچه‌ها با رشد بهتری در فروش، مخاطب و تبلیغات همراه باشند. سال گذشته طرح یکسان‌سازی بازارچه‌ها را داشتیم و به این فکر هستیم که در سال ۹۶ چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا این بازارچه‌ها با قدرت بیشتری برپا شود.

منبع: ایسنا

این را هم ببینید

افزایش صادرات صنایع دستی کشور

صنایع دستی‌ را از بین نبریم

ما دو راه داریم؛ یا دنیا را با صنایع دستی ایرانی آذین کنیم یا بهشت کالاهای قاچاق شویم و آنقدر دست روی دست بگذاریم تا دستی دستی صنایع دستی‌مان از دست برود.