صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / همایش تخصصی صادرات صنایع دستی کُردستان

همایش تخصصی صادرات صنایع دستی کُردستان

همایش تخصصی صادرات صنایع دستی کُردستان

نخستین کمپین و همایش تخصصی صادرات صنایع دستی کُردستان با هدف توسعه صنایع دستی در سنندج برگزار شد.

 صنایع دستی کُردستان

صنایع‌ دستی کردستان

به نقل از صداوسیما مرکز کُردستان، در این مراسم که جمعی از فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کالاهای صنایع دستی آن حضور داشتند، مباحث مرتبط با صادرات خرده فروشی استان در زمینه کالاهای صنایع دستی توسط کارشناسان ارائه و مورد بررسی قرار گرفت.
معاون صنایع‌ دستی استان، گفت: به‌ منظور ارائه راهکاری فروش و صادرات محصولات صنایع‌ دستی که یکی از مشکلات فعالان و هنرمندان این حوزه در استان کُردستان است، نخستین همایش صادرات صنایع‌ دستی در شهر سنندج برگزار شده است.

سعید نظری آشنایی هنرمندان و صنعتگران صنایع‌ دستی با نحوه فروش دست‌سازه ها به‌ صورت مستقیم و بدون واسطه از راه‌های مختلف به‌ ویژه فضای مجازی و سایت‌های اینترنتی معتبر در داخل و خارج از کشور را از دیگر اهداف برگزاری این برنامه عنوان کرد.

وی گفت: استان کُردستان هفتمین استانی است که این کمپین در آن برگزار شده است و قرار است که در ۳۴ شهر کشور برگزار شود.

گفتنی است: استان کردستان بخشی از سرزمینی است که تحت حکومت مادها اداره می شده است . کردها یکی از شعبه های مشهور نژاد آریایی هستند که از حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح از شرق به ایران وارد شده و به شمال غربی و مشرق دریاچه ارومیه مهاجرت نموده اند و محققان در آریایی بودن آنها شکی ندارند .

کردها مردمانی ایرانی تبار هستند که زبان ، فرهنگ و آداب و سنن آنان در ارتباط و پیوند با دیگر مردمان در قلمرو زیست اقوام ایرانی است . بر اساس مت کتیبه داریوش در تخت جمشید و بیستون دولت ماد در سال ۵۵۰ پیش از میلاد مسیح در قلمرو دولت هخامنشیان قرار داشته است در عصر سلجوقیان و به ویژه در عهد حکومت طغرل بیگ تمامی ناحیه جبال کوهستانی غرب ایران (کردستان) به عراق عجم نام گذاری شده ، زیرا القایم با … خلیفه عباسی طی منشوری در سال ۴۳۷ ه . ق از طغرل بیگ سلجوقی به عنوان ملوک العراقین نام برده است .

 

این را هم ببینید

صنایع دستی

مشکلات رشته صنایع دستی در دانشگاه‌ها

مدیر گروه رشته صنایع دستی دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر گفت: رشته صنایع دستی هم اکنون هدفمند نیست، شرح درس و تصمیم‌گیری برای رشته صنایع دستی مربوط به سال ۶۲ است که نیاز به بازنگری و به‌روز شدن دارد و این دروسی که برای این رشته در نظر گرفته شده است باید هدفمندتر و به شکل اختصاصی دنبال شود.