صفحه اول / فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی / هفته فرهنگی کرمانشاه در قشم

هفته فرهنگی کرمانشاه در قشم

هفته فرهنگی کرمانشاه در قشم
‌قشم در حالی نخستین ماه زمستانی خود را آغاز کرد که برپایی هفته فرهنگی کرمانشاه در آن، حال و هوای آیین‌های باستانی و روحیه شادمانی را برای جزیره‌نشینان قشم به ارمغان آورد.

هفته فرهنگی کرمانشاه در قشم

‌مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سازمان منطقه آزاد قشم،‌ بیان کرد: هفته فرهنگی کرمانشاه از هفتم دی‌ماه تا دوازدهم برای علاقه‌مندان به فرهنگ کردنشینان کرمانشاهی آغوش گشوده است.

سید مهدی موسوی اجاق بابیان اینکه چهره‌های فرهنگی و علمی شاخصی از استان کرمانشاه در این جشنواره حضور داشتند، افزود: تیم عشایری استان کرمانشاه به‌منظور اجرای برنامه‌های سنتی در این هفته فرهنگی نیز به اجرای برنامه‌های مختلف در محوطه سینما دریای قشم پرداختند.

وی ظرفیت جمعیت ساکن و مسافران و گردشگران داخلی و خارجی منطقه آزاد قشم را فرصتی مناسب برای استان‌های مختلف به‌منظور تبادل فرهنگ و آداب‌ورسوم آنان به جهانیان اعلام کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سازمان منطقه آزاد قشم بابیان اینکه ۳۵ غرفه صنایع‌دستی به‌منظور نمایش و عرضه تمام محصولات صنایع‌دستی در برنامه هفته فرهنگی استان دایر می‌شود، تصریح کرد: برگزاری موسیقی سنتی، شاهنامه‌خوانی، برگزاری تئاتر و نمایش خیابانی و حضور دفاتر خدمات مسافرتی ازجمله برنامه‌های این هفته است.

وی همچنین از برگزاری هفته فرهنگی اصفهان از ۲۱ تا ۲۵ دی‌ماه به مدت پنج روز در قشم خبر داد و اضافه کرد: این هنرمندان، ارزش‌های فرهنگی، هنری، سوغات و صنایع‌دستی خود را در جزیره قشم عرضه خواهند کرد.

جزیره قشم در جنوب بندرعباس و در تنگه هرمز واقع‌شده و ۱۱۷ هزار نفر جمعیت دارد که وجود عجایبی چون خلیج دلفین‌ها، جنگل‌های حرا، دره ستاره‌ها، تنگه چاهکوه، ساحل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه عقابی، جزایر ناز، غارهای خربس آن را از دیگر مناطق کشور از لحاظ باستان‌شناسی و زیبایی‌های طبیعی متمایز کرده است.


صنایع دستی ،سرمایه اندک، درآمد خوب
از ۳۵۰ رشته مصوب صنایع دستی در کشور، ۶۰ رشته آن در استان کرمانشاه ساخته و تولید می شود.

صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: از ۳۵۰ رشته مصوب صنایع دستی در کشور، ۶۰ رشته آن در استان کرمانشاه ساخته و تولید می شود.

پروانه حیدری در پنجمین شب از برنامه هفته فرهنگی کرمانشاه در جزیره قشم با بیان اینکه کرمانشاه هنرمندان و صنعتگران به نام و قابلی دارد گفت: صنایع دستی" می تواند حلال بخشی از معضل بیکاری کشور باشد.

حیدری صنایع دستی را نمونه بارز "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" عنوان کرد و افزود: صنایع دستی از ارزش افزوده بالایی برخوردار است، بطوریکه با سرمایه گذاری اندک می توان درآمد خوبی از این طریق کسب کرد.

این مسئول با اشاره به برپایی ۲۳ غرفه در محل نمایشگاه هفته فرهنگی کرمانشاه در جزیره قشم، گفت: این غرفه ها ۱۲ رشته صنایع دستی استان از جمله البسه محلی، گیوه کرمانشاهی، گلیم بافی، آیینه کاری و سراجی سنتی را شامل می شود و در کنار این موارد، غرفه های سوغات کرمانشاه از جمله نان برنجی و پخت آش های محلی در سیاه چادر نیز در محل نمایشگاه مستقر است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به برپایی نمایشگاه از هفتم تا دوازدهم دی ماه، گفت: تنها طی چهار شب ابتدایی برپایی نمایشگاه، فروش بیش از یک میلیارد ریالی را در حوزه صنایع دستی و سوغات داشتیم.

حیدری افزود: خوشبختانه استقبال اهالی جزیره قشم از صنایع دستی و سوغات کرمانشاه به حدی بود که برخی غرفه ها تمام محصولات و تولیدات خود را در همان سه شب ابتدایی به فروش رساندند و در حال حاضر صنایع دستی از جمله البسه کردی مردانه، گیوه کرمانشاهی و تنبور و از سوغات کرمانشاه نیز نان برنجی تماما به فروش رفته اند.

منبع: ایسنا , باشگاه خبرنگاران

این را هم ببینید

سرنوشت جواهرات نادری

سرنوشت جواهرات نادری

گنجینه، خزانه و جواهرات نادری، غنایم لشکرکشی به هندوستان، در شب مرگ او مانند مملکت تحت فرمانش پراکنده و چندپاره شد.اما دریای نور سرنوشت دیگری داشت و در سال های بعد گویی نگین و نشان سلطنت بر ایران بود.