صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / نمایشگاه کتیبه‌نگاری زندگی روزمره در صنایع‌دستی

نمایشگاه کتیبه‌نگاری زندگی روزمره در صنایع‌دستی

نمایشگاه کتیبه‌نگاری زندگی روزمره در صنایع‌دستی

نمایشگاه ملی «کتیبه‌نگاری زندگی روزمره در صنایع‌دستی» دوشنبه ۸ آبان در ساختمان مرکزی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افتتاح شد.

نمایشگاه کتیبه‌نگاری زندگی روزمره در صنایع‌دستی

مفهوم زندگی روزمره به شیوه‌های معمول عمل کردن، فکر کردن و احساس کردن افراد و همچنین نحوی صورت‌گیری معمول امور بر یک پایه روزانه اشاره دارد.

بیشتر زندگی روزمره خصلتی خودکار دارد و توسط پردازش ذهنی خودکار و بدون تأمل عمیق پیش می رود. هر فرهنگ و تمدنی در عین اینکه ضرورت این خصلت خودکار زندگی روزمره برای سامان یابی زندگی را می پذیرد، امکانات و شیوه های مختلفی را در اختیار افرادش قرار می‌دهد تا بتوانند به ایجاد غنای معنایی در زندگی شان نائل آیند. در فرهنگ و تمدن ایرانی کتیبه‌نگاری همواره یکی از این امکانات بوده است.

 کتیبه‌نگاری تاریخی پربار در هنر ایرانی- اسلامی داشته است. کتیبه‌ها بر پیکر مساجد، مقابر، امکان متبرکه یا سر درها و صنایع‌دستی به کار می‌رفته‌اند. کتیبه‌ها نوشتارهایی هستند که معمولاً حاوی پیام‌های فرهنگی، اجتماعی و مذهبی بوده‌اند.

در صنایع‌دستی اسلامی کتیبه‌ها نه تنها باعث ایجاد ابعاد زیبایی شناسانه در آثار می‌شده‌اند بلکه باعث اتصال افراد به فرهنگ کلی اجتماع نیز می‌شده‌اند و نقش تعیین کننده‌ای در جهت‌دهی افراد، غنابخشی به زندگی معنایی آن‌ها و ایجاد معانی مشترک برسازنده جامعه داشته‌اند.

در هنر ایرانی- اسلامی برخلاف تفکر موزه‌محور قرون اخیر، تجربه‌های هنری و تشرف‌های معنایی بیشتر در موزه و مکان‌های خاص خلق نمی‌شده‌اند بلکه از طریق کتیبه‌نگاری در صنایع‌دستی جایی در لایه‌های مختلف زندگی روزمره نیز داشته‌اند و پیوسته باعث بهره‌مندی معنایی و زیبایی شناسانه از سوی افراد می‌شدند.

متأسفانه در دوران معاصر آن‌گونه که شایسته است از قابلیت‌های فرهنگی کتیبه‌نگاری در صنایع‌دستی استفاده نشده است و این می‌طلبد که این قابلیت مجدداً توسعه یابد. علاوه بر این، با وارد کردن بیش از پیش کتیبه‌نگاری در صنایع‌دستی امکان خلق مازادهای معنایی در آن‌ها بسیار بیشتر می‌شود و این خود در نهایت باعث رونق بازار آن می‌شود زیرا با وجود کتیبه، سفارش‌دهنده صرفاً یک کالا یا اثر را خریداری نمی‌کند بلکه از ثبت بخشی از افکار و ارزش‌های جامعه در زندگی روزانه‌اش نیز برخوردار می‌شود.  

بر اساس این اهمیت و قابلیت کتیبه‌نگاری است که معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مسابقه ملی «کتیبه‌نگاری زندگی روزمره در صنایع‌دستی» را برگزار کرد و در نمایشگاه پیش‌ رو آثار این مسابقه را به نمایش در خواهد آورد.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از  ۸ تا ۱۷ آبان به استثنای پنجشنبه و جمعه از ساعت ۸ تا ۱۶ به ساختمان مرکزی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به  آدرس خیابان آزادی، تقاطع بزرگراه یادگار امام (ره) مراجعه کنند.
 

این را هم ببینید

بازارچه های صنایع دستی تهران در نوروز۹۶

دست واسطه ها را در فروش صنایع دستی کوتاه کنیم

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی نمایشگاه های دائمی صنایع دستی، گفت: باید تلاش کنیم دست واسطه ها را از بازار فروش این محصولات کوتاه کنیم.