صفحه اول / فرهنگی و هنری / نمایشگاه عروسک در گذر زمان در برج آزادی

نمایشگاه عروسک در گذر زمان در برج آزادی

نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» در برج آزادی

­نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» به منظور زنده کردن عروسک‌های نمایشی در برج آزادی افتتاح شد.

نمایشگاه عروسک در گذر زمان در برج آزادی
رئیس برج آزادی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: عروسک ها بخشی از میراث فرهنگی ناملموس هر کشور هستند که همواره آینه فرهنگ مردمان خویش بوده اند که نیازمند توجه ویژه و به نمایش گذاشته شدن هستند تا بتوانند پیام های فرهنگی و تاریخی خود را به مردم برسانند.
نعمت الله پایان افزود: بنیاد فرهنگی هنری رودکی، کمیته ملی موزه ها (ایکوم)، مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان یونیمای ایران، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مجموعه فرهنگی – هنری برج آزادی و دانشگاه تهران، سازمان هایی هستند که در برپایی این نمایشگاه با یکدیگر همکاری کردند.
وی ادامه داد: در نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» بیش از ۱۵۰ عروسک نمایشی از مجموعه های مختلفی گردآوری و به نمایش گذاشته شده است و بسیاری از این عروسک ها پیش از این در کارتن ها نگهداری می شد که باعث آسیب رسیدن به بافت آنها شده بود؛ این در حالی است که سازمان میراث فرهنگی برای حفط این آثار فرهنگی، آنها را به صورت رایگان مرمت کرده است.
وی تصریح کرد: عروسک های به نمایش گذاشته شده از میان مجموعه های بنیاد فرهنگی – هنری رودکی، مجموعه عروسکی بهروز غریب پور، مرکز هنرهای نمایشی، موزه کاشان، دانشگاه تهران، موزه سینما، پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، موزه ماهگنج، سرای موزه رهگشا، موسسه آوای طبیعت پایدار، موزه عروسک های ملل و موزه سیار صلح انتخاب شده اند.
رئیس برج آزادی افزود:در میان این عروسک ها تعدادی از عروسک های ثبت شده در فهرست میراث فرهنگی ناملموس همچون دوتوک (خراسان جنوبی)، دهتودوک (قشم)، لیلی بازبازک (خوزستان)، تَکَم (اردبیل)، قورچوق (ترکمن)، بی بی لک (زرتشتیان) و عروسک های قاشقی (خراسان رضوی) نیز به چشم می خورد.
در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه احمد محیط طباطبایی، رئیس سازمان ایکوم و معاون پژوهشگاه میراث فرهنگی؛ هما جدی کار، مدیر گروه نمایش عروسکی دانشگاه تهران؛ علی اکبر صفی پور، مدیرعامل بنیاد فرهنگی – هنری رودکی؛ اردشیر صالح پور، عضو کمیته ملی ایکوم و رئیس یونیما؛ نعمت الله پایان، رئیس برج آزادی؛ بابک شیبانی، مدیر مرکز آموزش بنیاد رودکی؛ غلامحسین شاه علی، رئیس تالار وحدت؛ مجید قناد (هنرمند)؛ سید علی مفاخریان شهردار منطقه ۹ تهران و برخی دیگر از مسئولان و چهره های هنری نیز حضور داشتند.


نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» تا آخر شهریور از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۸ در مجموعه برج آزادی میزبان علاقه مندان است.

این را هم ببینید

منیر فرمان فرمانایان

اولین موزه مختص یک زن هنرمند در ایران

یک موزه به افتخار منیر شاهرودی فرمان فرمایان در ایران بازگشایی شده است. این موزه در باغ گلستان در تهران قرار دارد و اولین موزه در ایران به حساب می آید که مختص به یک هنرمند زن است. این موزه، که توسط دانشگاه تهران اداره می شود، شامل ۵۰ کار از این هنرمند است.