صفحه اول / اقتصاد و تجارت / نمایشگاه و سمینار / نمایشگاه خوشنویسی گفته سعدی

نمایشگاه خوشنویسی گفته سعدی

نمایشگاه خوشنویسی «گفته سعدی»

نمایشگاه خوشنویسی با عنوان «گفته سعدی» به مناسبت سالروز بزرگداشت شیخ اجل در شیراز برپا می‌شود.

مجید چیزفهم دانشمندیان رئیس انجمن خوشنویسان استان فارس گفت: نمایشگاه خوشنویسی گفته سعدی اول اردیبهشت ماه همزمان با بزرگداشت سعدی در مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس گشایش می‌یابد.

نمایشگاه خوشنویسی گفته سعدی

وی با بیان اینکه علاقمندان تا ۲۹ فروردین مهلت دارند که آثار خود را ارسال کنند، افزود: هنرمندانی که درجه فوق ممتاز و بالاتر دارند می‌توانند آثار خود را برای شرکت در نمایشگاه به انجمن خوشنویسان شیراز ارائه دهند.

وی ادامه داد: آثار ارسالی باید به صورت پاسپارتو قاب گرفته و مرتبط با اشعار و حکایت‌های سعدی باشد.

وی بیان کرد: شرکت‌کنندگان می‌توانند آثار خود را در هر یک از خط‌های خوشنویسی ارائه دهند و شرط اصلی داشتن درجه فوق ممتاز و بالاتر در خوشنویسی است.

رئیس انجمن خوشنویسان استان فارس تصریح کرد: آثاری که در نمایشگاه خوشنویسی گفته سعدی در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد باید دارای کیفیتی مطلوب و بدون خطا باشد.

مختصر زندگینامه سعدی شیرازی

ابومحمّد مشرف‌الدین (شرف‌الدین) مصلح بن عبدالله بن مشرّف سعدی شیرازی (زادهٔ ۵۸۵ یا حدود ۶۰۶ هـ. ق. برابر با حدود ۵۸۹ خورشیدی و ۱۲۱۰ میلادی در شیراز درگذشت حدود ۶۹۱ هـ. ق. برابر با حدود ۶۷۰ یا ۶۷۱ خورشیدی و ۱۲۹۱ یا ۱۲۹۲ میلادی) شاعر و نویسندهٔ پارسی‌گوی نامدار ایرانی است.

آوازهٔ او بیشتر به‌خاطر نظم و نثر آهنگین، گیرا و قوی اوست. جایگاهش نزد اهل ادب تا بدان‌جاست که به وی لقب استادِ سخن، پادشاهِ سخن، شیخِ اجلّ و حتی به‌طور مطلق، استاد داده‌اند. آثار معروفش کتاب گلستان به نثر و مثنوی بوستان در بحر متقارب (وزنِ شاهنامهٔ فردوسی) و نیز غزلیات و دیوان اشعار اوست که به مجموع آثار او کلیات سعدی می‌گویند.

این را هم ببینید

گل و مرغ

گل و مرغ، یکی از مهمترین مکتب‌‌‌های هنر نقاشی ایرانی

گل و مرغ ترکیبی از دو سوژه است. گل و مرغ در تمام طول تاریخ تصویری و فرهنگی ایران به شکل ویژه و به دلیلی خاص حضور دارند تا اینکه در دوران صفویه که به پدیدار شدن شکل‌‌‌های مشخص‌تری از آنها می‌‌‌رسیم، به این طریق این موضوع اهمیت مرکزی پیدا می‌‌‌کند.