صفحه اول / اقتصاد و تجارت / نقش نمایشگاه‌ها در توسعه صادرات

نقش نمایشگاه‌ها در توسعه صادرات

 نقش نمایشگاه‌ها در توسعه صادرات

 برگزاری نمایشگاه های بین المللی ابزار کارآمدی برای افزایش صادرات کشورها محسوب می شود تا با تمرکز بر کالاهای دارای مزیت نسبی و کشورهای هدف، از آن به طور موثری بهره برداری کنند.

نقش نمایشگاه‌ها در توسعه صادرات

 هدف اصلی برگزاری هر نمایشگاه، عرضه نمونه کالاها و توانمندی شرکت ها به مصرف کننـدگان، سلیقه آزمایی و شناخت فرهنگ مصرفی و شناسایی خریداران، نمایندگان فروش یا شرکای تجاری اســت تا قراردادهای بلندمدت بعدی برای صادرات مستقیم منعقد شود.
بر اساس مطالعه سال ۲۰۱۴ انجمن جهانی صنعت نمایشگاهی، در سال ۲۰۱۱ یک هزار و ۱۹۷ نمایشگاه بین المللی در فضای سرپوشیده ای به مساحت ۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمربع برگزار شد.
این مساحت در مقایسه با سال ۲۰۰۶ به طور متوسط سالیانه ۲٫۳ درصد افزایش یافت.
بر اساس این مطالعه، آمریکا، چین، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، هلند، برزیل، انگلیس، کانادا، روسیه، سوییس، بلژیک، ترکیه و مکزیک پیشتازان برگزاری نمایشگاه های بین المللی به شمار می روند.
مطالعه یاد شده نشان می دهد در سال ۲۰۱۱ در ایران نیز ۲۱۹ نمایشگاه داخلی و بین المللی برگزار شد.
بر پایه برآوردهای یک مدل که سال ۱۳۹۳ در هفته نامه اقتصاد و نمایشگاه منتشر شد، چنانچه شمار نمایشگاه های برگزار شده در کشور ۲برابر شود، صادرات غیر نفتی ۱۴ درصد رشد می کند.

رویکرد وزارت نیرو برای برگزاری نمایشگاه های برون مرزی
در همین پیوند رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق وزارت نیرو در حاشیه برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب گفت: افزایش صادرات خدمات و مصنوعات داخلی در قالب کمیسیون‌های مشترک و برگزاری نمایشگاه‌های برون مرزی از رویکردهای این وزارتخانه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، «حمید رضا تشیعی» افزود: در ۳٫۵ سال گذشته سهم وزارت نیرو در صدور خدمات و تجهیزات فنی مهندسی بیش از سایر وزارتخانه‌ها بوده است؛ به گونه‌ای که به عنوان وزارتخانه برتر در بخش صادرات معرفی شد و به عضویت شورای عالی صادرات کشور درآمد.
این مسوول، میزان صادرات خدمات و تجهیزات فنی مهندسی در بخش صنعت آب و برق در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ را چهار میلیارد و ۵۸۹ میلیون دلار ذکر کرد و گفت: باید به فکر ارتقای کیفیت کالاها و تجهیزات باشیم تا بتوانیم میزان رقابت پذیری کالاهای داخلی در مقایسه با تولیدات مشابه خارجی را افزایش دهیم.

لزوم خروج تولیدکنندگان محصولات بی کیفیت از بازار
رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق وزارت نیرو گفت: در پی تدوین نظام نامه‌هایی برای پشتیبانی از صنایع داخلی آب و برق (مانند نظام نامه حمایت از خرید ساخت داخل) و نظارت بر اجرای آن و ایجاد سازوکارهای برخورد انضباطی با شرکت‌های خاطی تولید کنندگان محصولات بی کیفیت به مرور از چرخه تولید حذف می شوند.
تشیعی اضافه کرد: امسال بیش از ۳۱ قلم کالا که مشابه داخلی آن با کیفیت مرغوب در کشور موجود است، به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شد تا مشمول افزایش تعرفه واردات شده و صرفه اقتصادی آن برای واردکنندگان از بین برود.
وی تشکیل انجمن‌های صنفی را سبب رفع بخش زیادی از مشکلات صنعت دانست و ابراز امیدواری کرد در یک تا ۲ سال آینده با کمک نهادها، انجمن‌ها و تشکل‌های قوی صنعت آب و برق، حرکت رو به جلو در این بخش آغاز شود و صنعت آب و برق بتواند جایگاه و نقش کلیدی خود را در صنایع کشور حفظ کند.
منبع:ایرنا

این را هم ببینید

حقوق بازنشستگان در سال ۹۶

میزان حقوق سال ۹۷

میزان حقوق سال ۹۷  عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ گفت: طبق مصوبه کمیسیون حقوق رؤسای …