صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / نامورمطلق: دوران آسمان‌خراش‌ها به سر آمده است

نامورمطلق: دوران آسمان‌خراش‌ها به سر آمده است

نامورمطلق: دوران آسمان‌خراش‌ها  به سر آمده است
نامور مطلق معاون صنایع‌دستی کشور گفت: امروز با ساختمان‌های بلند، مناظر طبیعی شهرهای خود را از بین برده‌ایم، در حالی‌که در دنیا میل به صعود به میل به ساخت در پایین تبدیل شده است.

 

نامورمطلق: دوران آسمان‌خراش‌ها به سر آمده است

بهمن نامورمطلق در «هم‌اندیشی ایده‌پردازی برای تعیین کاربری فضای زیرین میدان امام علی (ع)» که به همت مرکز خلاقیت و نوآوری شهرداری اصفهان برگزار شد، با اشاره به اینکه اسطوره‌شهرها در سراسر تاریخ شاخصه‌های متفاوتی پیدا می‌کنند و این شاخصه‌ها در طول تاریخ دست‌خوش تغییر می‌شوند، اظهار کرد: بابلی‌ها آرزوی بلندمرتبه سازی داشتند که در دنیای اروپای مدرن محقق شد و به همین دلیل دوره بلندمرتبه سازی متولد شد.

وی با بیان اینکه امروز بلندمرتبه سازی به تاریخ پیوسته است و دیگر کشورهایی که در این زمینه متخصص بودند و در بلندمرتبه سازی پیشرفته هستند علاقه‌ای به ساخت آسمان‌ خراش ندارند، افزود: امروز دیگر دوران خراشیدن آسمان‌ها به سر آمده و ملاک توسعه محسوب نمی‌شود.

 توجه به ساخت زیرزمینی، خصیصه شهرهای مدرن قرن بیست و یکم است و اگر قرار باشد بلندمرتبه سازی انجام شود قطعاً جایی جز حاشیه شهرهای بزرگ محل این کار نخواهد بود.

این اسطوره‌شناس با اشاره به اینکه امروز با بلندمرتبه سازی مناظر طبیعی شهرهای خود را از بین برده‌ایم و برای مثال نمای زیبای کوه دماوند در تهران را از دست داده‌ایم، اظهار کرد: امروزه میل به صعود به میل به ساخت در پایین تبدیل شده است.نامورمطلق با تاکید بر اینکه امروز ساخت زیرزمینی نه تنها یک میل در انسان است، بلکه موجب جلوگیری از برخی حوادث می‌شود که به عنوان امتیاز ساخت زیرزمینی مطرح است، افزود: در ایران ساخت زیرزمینی می‌تواند برای جلوگیری از گرما کاربرد داشته باشد.

در آینده شاهد تغییرات آب و هوایی شدید خواهیم بود که ما را نیازمند این بناها می‌سازد تا به سنت پدرانمان به زیرزمین پناه ببریم.

این را هم ببینید

بازارچه های صنایع دستی تهران در نوروز۹۶

دست واسطه ها را در فروش صنایع دستی کوتاه کنیم

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی نمایشگاه های دائمی صنایع دستی، گفت: باید تلاش کنیم دست واسطه ها را از بازار فروش این محصولات کوتاه کنیم.