صفحه اول / فرهنگی و هنری / موسیقی و ادبیات / موسیقی ایران در فستیوال ایتالیا

موسیقی ایران در فستیوال ایتالیا

موسیقی ایران در فستیوال ایتالیا
پروژه «موسیقی ایران از گذشته تا امروز» در فستیوال اپرتو ایتالیا اجرا می شود.

 

موسیقی ایران در فستیوال ایتالیا


به دنبال حضور آهنگسازان ایرانی در شصتمین بینال موسیقی ونیز و اجرای پروژه «موسیقی ایران از گذشته تا امروز» در این رویداد هنری، این پروژه موسیقایی 26 مهر در فستیوال اپرتو در رجواِمیلیای ایتالیا نیز اجرا می‌شود.
به نقل از روابط عمومی پروژه «موسیقی ایران از گذشته تا امروز»؛ مهدی خیامی آهنگساز درباره این اجرا گفت: بعد از قطعی شدن حضور ایران در شصتمین بینال موسیقی ونیز، پروژه «موسیقی ایران از گذشته تا امروز» برای فستیوال اپرتو  ارسال شد، این کنسرت یک روز بعد از اتمام بینال ونیز در تاریخ 26 مهر در شهر رجواِمیلیا برگزار خواهد شد.

این آهنگساز در خصوص این پروژه‌ی موسیقایی می‌‌گوید: «در این کنسرت قطعۀ «نقطه‌ای بود و دگر هیچ نبود» اثر کارن کیهانی برای سنتور و آنسامبل، قطعۀ «صبا» اثر علیرضا فرهنگ برای تار و آنسامبل و قطعۀ «کنسرتو کمانچه» اثر من برای کمانچه و آنسامبل،  توسط دیوِرتیمنتو آنسامبل ایتالیا که یکی از قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین آنسامبل‌های موسیقی معاصر اروپاست به رهبری سندرو گُرلی اجرا می‌شود. در اجرای این سه اثر، سامان صمیمی سولیست کمانچه، میلاد محمدی سولیست تار و کارن کیهانی به عنوان سولیست سنتور حضور خواهند داشت.»

خیامی خاطر نشان کرد: بخش دیگر این پروژه موسیقایی به اجرای موسیقی دستگاهی ایران اختصاص دارد که توسط گروه موسیقی مهرآیین متشکل از سامان صمیمی نوازنده کمانچه، میلاد محمدی نوازنده تار، محمدرضا رییسی نوازنده سازهای کوبه‌ای و کارن کیهانی نوازنده سنتور و سرپرست، اجرا خواهد شد.

موسیقی ایران برای اولین بار و پ‍س از 86 سال از برگزاری بینال ونیز در این رویداد هنری حضور می یابد که نتیجه آن  راه یابی موسیقی ایران به فستیوال اپرتو ایتالیا بوده است.

این را هم ببینید

«رویای بی‌تکرار» علی زندوکیلی منتشر شد

«رویای بی‌تکرار» علی زندوکیلی منتشر شد

تازه ترین آلبوم موسیقی علی زندوکیلی خواننده موسیقی ایرانی از روز شنبه ۲۳ بهمن ماه با حال و هوایی متفاوت تر از آثار قبلی این خواننده منتشر شد.