صفحه اول / فرهنگی و هنری / گردشگری و تاریخی / موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

یکی از میراث های گرانبهای آیت الله هاشمی رفسنجانی (رضوان الله) موزه هدایای ریاست جمهوری است. موزه ای که امروز قطب گردشگری رفسنجان شده است.
 موزه هاشمی

موزه ریاست‌‌جمهوری رفسنجان،یادگار گران‌بهای آیت‌الله هاشمی، در کنار ثبت روزانه خاطرات آیت‌الله، موزه ریاست جمهوری در رفسنجان که محل نگهداری اشیای ارزشمند اهدایی به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است نیز به‌عنوان یک یادگار گران‌بها، و به‌عنوان یک مکان ارزشمند تاریخی نقش مهمی در آشنایی با آثار و اشیای تاریخی و هدایای مسئولان و سران کشورهای مختلف دارد.

موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

موزه ریاست‌جمهوری رفسنجان مربوط به هدایای دوران ریاست جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است که شامل غرفه شهدای رفسنجان، غرفه رفسنجان‌شناسی و آثار فرهنگی و همچنین اسناد مربوط به دوران ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در باغی مصفا واقع‌شده و برای بازدید عموم آزاد است.

آن‌طور که در تاریخچه این موزه آمده است، در دهه ۷۰ به‌منظور برآوردن بخشی از اهداف سازمان اسناد و کتابخانه ملی در جهت ایجاد آرشیو ملی، با توجه به بند پنجم قانون تأسیس سازمان اسناد ملی (سابق) یادمان رئیس‌جمهوری هاشمی رفسنجانی تأسیس و راه‌اندازی شد.

موزه ریاست جمهوری رفسنجان برای جمع‌آوری هدیه‌های رسمی و غیررسمی که در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی از سوی مردم، سازمان‌ها و مسئولان کشورهای مختلف به دولت تقدیم شده در نظر گرفته‌شده است. این موزه در سال ۱۳۷۰ طراحی و در بهمن‌ماه سال ۱۳۷۸ افتتاح‌شده است.

  موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

 مشخصات بنای موزه

ساختمان این موزه از ترکیب یک کره عظیم بتنی توخالی (به قطر ۳۰ متر) در داخل یک مکعب (که نمای خارج ساختمان است) تشکیل‌ شده است. این کره در داخل کار نورگیر اصلی را انجام می‌دهد و در بخش فوقانی جلوه‌ای از گنبد را تداعی می‌کند. ساختمان اصلی بندرها سه‌طبقه اصلی و دو نیم‌طبقه جمعاً زیربنایی معادل ۵هزار مترمربع را ایجاد می‌کند که به‌جز حیاط مرکزی زیرزمین که بخشی از کره را اشغال کرده است، مابقی بنای مفید، در فضای میان‌کره و مکعب ایجادشده است.

این موزه دارای هشت غرفه است که غرفه‌های دوران کهن با۴۰شی‌ء نفیس و گران‌بها، ۷۰شی‌ء دوران ریاست مجلس و ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، دوران معاصر با ۱۱۷ شیء، ۱۱۲ شیء غرفه دوران سازندگی و ۵۱ شیء غرفه رفسنجان هستند.

در دوره ریاست جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز تعداد ۱۱۳۴ شیء شامل ۶۷۶ شیء از جانب مردم و ۴۴۸ شیء نیز از جانب مقامات خارجی به وی اهدا شد.

 

موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

توسعه موزه ریاست جمهوری در رفسنجان

در همین ارتباط حمید روحی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان از آمادگی این اداره کل برای توسعه موزه‌های خصوصی استان ازجمله موزه ریاست جمهوری در رفسنجان خبر می‌دهد و در گفت‌وگو با میراث آریا می‌گوید: موزه‌های خصوصی همیشه از جذابیت خاصی برخوردار هستند.

وی می‌افزاید: موزه ریاست جمهوری در رفسنجان یک موزه خصوصی است که مدیریت آن بر عهده سازمان اسناد است که با توجه به شخصیت تأثیرگذار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی این موزه همواره موردتوجه گردشگران داخلی و خارجی است.

وی می‌افزاید: با توجه به ابعاد بین‌المللی شخصیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی موزه ریاست جمهوری در رفسنجانی موردتوجه گردشگران خارجی است و همه‌ساله شاهد حضور گردشگران خارجی در رفسنجان و بازدید از این موزه هستیم.

موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

معاون میراث فرهنگی استان کرمان اضافه می‌کند: اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان برای توسعه موزه‌های خصوصی استان ازجمله موزه ریاست جمهوری در رفسنجان آمادگی کامل دارد و برنامه‌هایی را نیز در این خصوص دارد.

وی می‌افزاید: ضمن اینکه موزه شهید باهنر در کرمان نیز یکی دیگر از موزه‌های خصوصی در این استان است که مانند موزه ریاست جمهوری در رفسنجان موردتوجه این اداره کل است.

روحی در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌هایی برای توسعه این موزه‌ دارید می‌افزاید: مشاوره در خصوص مرمت و حفاظت از آثار و اشیای موزه‌ای در موزه ریاست جمهوری رفسنجان یکی از موضوعاتی است که اداره کل میراث فرهنگی آمادگی کامل در این خصوص را دارد.

 

موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

 

وی خاطرنشان می‌کند: موزه ریاست جمهوری در رفسنجان، باهدف نگهداری اشیا و هدایای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این شهرستان راه‌اندازی شده و موردتوجه گردشگران داخلی و خارجی است و آخرین بار دو هفته پیش آیت‌الله هاشمی از این موزه بازدید کرده است.

موزه_هاشمی

این را هم ببینید

آدم برفی - برف

مسابقه عکس یک روز برفی در اماکن تاریخی

مرکز روابط‌ عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی مسابقه عکاسی «یک روز برفی در اماکن تاریخی» را برگزار می‌کند.