صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / مستندسازی از ۴ رشته صنایع‌دستی فارس

مستندسازی از ۴ رشته صنایع‌دستی فارس

مستندسازی از ۴ رشته صنایع‌دستی فارس

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی فارس از تکمیل کردن پرونده مستندسازی ۴ رشته صنایع‌دستی استان، جهت ثبت در فهرست میراث ناملموس کشور خبر داد.

مستندسازی از ۴ رشته صنایع‌دستی فارس

 به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری فارس،حیدر علی زاهدیان نژاد با اعلام خبر فوق اظهار داشت: پرونده رشته‌های جاجیم قشقایی، پلاس بافی عشایر فارس، دلو دوزی شیراز و نمدمالی شهرستان سپیدان جهت تکمیل در دست اقدام است که تا پایان سال جاری مستندسازی و سپس برای ثبت در فهرست میراث ناملموس به دفتر شورای ثبت تهران ارسال خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به احیا و باز زنده سازی برخی از رشته‌های منسوخ‌شده در برنامه فعالیت‌های سالانه معاونت صنایع‌دستی تصریح کرد: در سال‌های گذشته با برگزاری کلاس‌های آموزشی در رشته‌های منسوخ‌شده‌ای ازجمله شیشه در مه بافی، گچمه بافی، معکوس بافی، این رشته‌ها در استان احیا و امسال باز زنده سازی رشته نمدمالی شهرستان سپیدان در دستور کار این معاونت قرارگرفته است.

این مقام مسئول همچنین به برنامه‌ریزی برای ثبت چند رشته دیگر ازجمله مشک سازی و فرآورده‌های پوستی عشایر فارس،سیاه‌چادر دوزی عشایر فارس،آلاچیق بافی عشایر فارس،زلزله بافی عشایر فارس،ساخت نقاره،ساخت ساز کرنا در برنامه پیشنهادی سال آتی این معاونت نیز اشاره کرد.

بنابراین گزارش، رشته‌هایی چون خاتم شیراز، دواتگری شیراز، چرخ بافی در فارس، لباس‌های محلی زنان و مردان عشایر قشقایی، دولچه دوزی کازرون،رفوگری فرش،جوک کاری، قلم‌زنی در فارس،مهارت ساخت منبت سنتی،مهارت بافت فرش فارس، گلیم‌بافی فارس،بوریابافی زرقان، فنون ساخت سفال و سرامیک استهبان،مهارت نی و نیاب سازی شهرستان لار در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده‌اند.

این را هم ببینید

صنایع دستی

مشکلات رشته صنایع دستی در دانشگاه‌ها

مدیر گروه رشته صنایع دستی دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر گفت: رشته صنایع دستی هم اکنون هدفمند نیست، شرح درس و تصمیم‌گیری برای رشته صنایع دستی مربوط به سال ۶۲ است که نیاز به بازنگری و به‌روز شدن دارد و این دروسی که برای این رشته در نظر گرفته شده است باید هدفمندتر و به شکل اختصاصی دنبال شود.