صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / قدمت صنایع دستی نصف جهان به بلندای تاریخ

قدمت صنایع دستی نصف جهان به بلندای تاریخ

قدمت صنایع دستی نصف جهان، به بلندای تاریخ

صنایع دستی استان اصفهان به لحاظ تعدد و سهم ۶۰ درصدی تولید، مهد این هنر در ایران است.

قدمت صنایع دستی نصف جهان به بلندای تاریخ

 استان اصفهان با دارا بودن حدود ۲۰۰رشته اصیل بومی، یک سوم صنایع دستی جهان و دو سوم صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده و اصفهان به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی انتخاب شده است.

صنایع دستی، روایتگر صنعت و هنر نیاکان هر کشور است و توجه به این صنعت در حال حاضر، نه تنها ما را با گذشته مردمان در هر منطقه پیوند می دهد، بلکه در حد مقدور می تواند ما را در همان جو ومحیطی قرار دهد که انسان ماشین زده امروز از آن جدا مانده است.

صنایع دستی در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد و تا به حال ۳۷۰رشته در ۲۴دسته، به ثبت رسیده و حدود دو میلیون صنعتگر و هنرمند را جذب خود کرده است که از این تعداد ۴۰هزار هنرمند در استان اصفهان در زمینه تولید صنایع دستی فعالیت می کنند.

صنایع دستی اصفهان در طول قرن های متمادی به عنوان نماینده هنر اصیل قوم ایرانی در جهان معرفی شده است؛ از این رو اگر اصفهان را مهد صنایع دستی ایران بنامیم سخنی به گزاف نگفته ایم.

ویژگی های فکری و روانی هنرمندان اصفهانی مانند ذوق، هنر، پشتکار و قناعت موجب شده است تا فرآورده های دست ساز اصفهان نه تنها در کشورمان خریداران فراوان داشته باشد بلکه گردشگران خارجی نیز طالب دست ساخته های اصفهان با ویژگی های خاص آن باشند صنایع دستی اصفهان دارای شهرت جهانی می باشد و بسیاری از مردم دنیا، ایران را با آنها و شهرهایی نظیر آن می شناسند. صنایع دستی و سوغات اصفهان را در حاشیه میدان نقش جهان و در بازار قدیمی اصفهان می توان تهیه کرد.قدمت صنایع دستی نصف جهان، به بلندای تاریخ

با عبور از بازارهای قدیمی اصفهان و وجود سوغات و صنایع دستی اصفهان، گردشگران خارجی و داخلی زیادی را در حال خرید و جست و جو این آثار زیبا می بینید. از جمله  صنایع دستی زیبای اصفهان قلم زنی، میناکاری، خاتم سازی، پارچه قلمکار، ملیله سازی، فیروزه کوبی هستند.

استان اصفهان با ۱۰۴اثر صنایع دستی دارای نشان اصالت یونسکو،مقام اول کشور رادر این زمینه دارد.

صنایع دستی اصفهان، قدمتی طولانی دارد، اوج رونق و شکوفا شدن این هنرهای زیبا دوران صفویه بود، از آن زمان این مهارت از هنرمندان و استادان بزرگ، با روش استاد شاگردی، نسل به نسل منتقل شد تا به امروز. صنایع دستی شهر اصفهان پستی بلندی های زیادی داشته است. پس از رونق دوران صفویه، بازار این حرفه در زمان قاجاریه از رونق افتاد و بعد از انقلاب مشروطه، جان تازه ای گرفت و خوشبختانه هنوز هم پابرجاست.

رونق صنایع دستی یکی از مهمترین محورهای تولید داخلی و اقتصادمقاومتی است.

عرصه صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی ایران اهمیت بسیاری  دارد که مصداق بارز آن را می‌توان در توجه و تأکید رهبر معظم انقلاب در ابلاغ سیاست ‌های کلی برنامه ششم توسعه و در بند ۵۱مشاهده کرد.

درسالی که به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، اهمیت تولید و عرضه صنایع دستی هنرمندان اصفهان بیش از پیش شایان توجه است

بیستم خرداد، روز جهانی صنایع دستی، بر هنرمندان و زحمت کشان عرصه هنر و صنعت گرامی.

واحد مرکزی خبر/ سیده پروین امامی

این را هم ببینید

صنایع دستی

مشکلات رشته صنایع دستی در دانشگاه‌ها

مدیر گروه رشته صنایع دستی دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر گفت: رشته صنایع دستی هم اکنون هدفمند نیست، شرح درس و تصمیم‌گیری برای رشته صنایع دستی مربوط به سال ۶۲ است که نیاز به بازنگری و به‌روز شدن دارد و این دروسی که برای این رشته در نظر گرفته شده است باید هدفمندتر و به شکل اختصاصی دنبال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − پنج =