صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / عروسک لیلی در فهرست آثار ملی

عروسک لیلی در فهرست آثار ملی

عروسک لیلی در فهرست آثار ملی


پرونده عروسک لیلی و گلیم تابلویی کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی قرار گرفت.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کهگیلویه و بویراحمد،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان این خبر گفت: با ثبت این دو اثر، بخشی از میراث گذشتگان دوباره احیا می‌شود.
بنا به این گزارش عروسک لیلی به‌طور سنتی در میان برخی استان‌های ایران از جمله کهگیلویه و بویراحمد مرسوم بوده و طی گذر زمان و شهرنشینی گسترده جوامع روستایی و عشایری در حال فراموشی بود، ولی اخیراً حرکت‌هایی برای احیای آن آغاز شده است.
محمود باقری،با اشاره به احیاء برخی از رشته‌های صنایع دستی در استان افزود: گلیم مشته یا دو رو، گچمه و نی‌چیت از جمله صنایعی است که تاکنون در کهگیلویه و بویراحمد احیا شده است.
وی با بیان اینکه ۲۰ هزار هنرمند در زمینه صنایع دستی در استان فعال هستند که برخی از آن‌ها به‌صورت فصلی کار می‌کنند ادامه داد: ۷ هزار هنرمند صنایع دستی استان تاکنون کارت شناسایی دریافت کرده اند که از این تعداد ۴ هزار نفر در سال جاری بوده است.
باقری تعداد آثار معنوی ثبت شده کهگیلویه و بویراحمد را ۵۹ اثر اعلام کرد و گفت: پیشینه فرهنگی و تاریخی این استان باعث وجود تنوع آثار معنوی شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: لباس و موسیقی محلی استان، عامل مهمی در جذب گردشگران و شناساندن استان به سایر نقاط کشور است.
صنایع دستی مانند جاجیم بافی، گلیم بافی، بازی‌هایی مثل گرنا، آیین‌ها و سنت‌های محلی از مهمترین میراث معنوی ثبت ملی شده در کهگیلویه و بویراحمد هستند.
کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۷۰۰ اثر در فهرست آثار ملی دارد.

این را هم ببینید

بازارچه های صنایع دستی تهران در نوروز۹۶

دست واسطه ها را در فروش صنایع دستی کوتاه کنیم

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی نمایشگاه های دائمی صنایع دستی، گفت: باید تلاش کنیم دست واسطه ها را از بازار فروش این محصولات کوتاه کنیم.