صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / عرضه صنایع‌دستی در فروشگاههای زنجیره‌ای

عرضه صنایع‌دستی در فروشگاههای زنجیره‌ای

 عرضه صنایع‌دستی در فروشگاههای زنجیره‌ای

سرپرست معاونت صنایع‌دستی کشور از مذاکره برای عرضه صنایع‌دستی در فروشگاههای زنجیره‌ای خبر داد.
 عرضه صنایع‌دستی در فروشگاههای زنجیره‌ای پویا محمودیان درباره همکاری این معاونت با فروشگاه های زنجیره ای اظهار کرد:ت فاهم نامه ای پیش از نوروز ۹۷ با فروشگاه رفاه که دارای شعب زیادی در کشور است، برای عرضه صنایع دستی تنظیم شد که منتظر نهایی شدن آن هستیم.

 

وی افزود: فروشگاه رفاه می‌تواند با اتصال به شبکه هنرمندان صنایع دستی و همکاری با ما، در فروشگاههای خود، فضایی را برای عرضه صنایع دستی اختصاص دهد.

محمودیان ادامه داد: تصمیم داریم با مدیران فروشگاههای شهروند هم مذاکراتی را شروع کنیم هرچند پیش از این به وسیله صنعتگران و هنرمندان، همکاریهای مقطعی با این فروشگاه‌های بزرگ داشته ایم اما به دلیل نقایص طرح و نحوه اجرا، رضایت دو طرف را به دنبال نداشت.

سرپرست معاونت صنایع دستی کشور گفت: باید سعی کرد، در یک بازی برد برد، علاوه بر استقبال صاحبان فروشگاههای زنجیره ای از عرضه، هنرمندان، صنعتگران و فعالان صنایع دستی نیز از این مساله استقبال کنند.

محمودیان با بیان اینکه این ارتباطات باید پایدار و نه مقطعی یا فصلی باشد، اضافه کرد: مشکلات عمده را آسیب شناسی کرده ایم که چرا قبلا این اتفاقات نمی‌توانست پایداری نسبی خوبی داشته باشد.

وی گفت: وظیفه ما بسترسازی و ایجاد یک محیط امن و مناسب برای هر دو طرف است.

محمودیان یادآورشد: با مدیران ارشد هایپراستار هم مذاکره کرده ایم که به دلیل وسعت فضایی که در اختیار دارند، در حمایت از کالای ایرانی، هفته‌هایی را با عنوان هفته صنایع دستی، به عرضه صنایع دستی اختصاص دهند.

رشد ۴۹درصدی فروش بازارچه‌های موقت صنایع‌دستی در نوروز ۹۷/ همدان بیشترین فروش را داشته است

به گزارش سازمان میراث فرهنگی- بازارچه‌های موقت عرضه و فروش محصولات صنایع‌دستی  از سال ۱۳۸۷ تاکنون به عنوان گسترده‌ترین رویداد خرده فروشی این حوزه در کشور است که علاوه بر توسعه فروش، اهداف کلانی از جمله اشاعه فرهنگ مصرف کالاهای هنری در سطح جامعه، معرفی و نمایش توانمندی‌های صنایع‌دستی مناطق مختلف کشور، فراهم شدن بسترهای فعالیت‌های بازرگانی تولید کنندگان صنایع‌دستی با امکانات پائین مالی، ایجاد مراکزی با جذابیت بالا، امکان شناخت سلایق و نیازهای بازار، کاهش قیمت تمام شده محصولات (به دلیل عرضه مستقیم کالاها و حذف واسطه های غیرضرور)، ایجاد فضایی برای تبلیغات، بازاریابی و دریافت سفارش تولیدات را به دنبال داشته است.

معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان‌ها امسال نیز همانند سال‌های گذشته نسبت به برپایی بازارچه‌های موقت نوروزی عرضه و فروش صنایع‌دستی اقدام کرده است.

بر اساس برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های به‌عمل آمده در بازارچه‌های نوروزی سال ۱۳۹۷، تعداد ۱۰هزار و ۶۶۰ غرفه در قالب ۸۴۶ بازارچه عرضه و فروش محصولات صنایع‌دستی در ۳۱ استان کشور برپا شد که با فروشی معادل ۶۲۸۱۶۷ میلیون ریال (معادل ۶۳ میلیارد تومان)، درصد رشدی برابر  با ۴۹% نسبت به سال قبل داشته است. بنا بر آمار واصله، میانگین فروش هر غرفه طی ایام نوروز معادل ۵۹ میلیون ریال بوده است.

براساس آمار، بالاترین میزان فروش در بازارچه‌های نوروزی مربوط به استان همدان به میزان  82920 میلیون ریال بوده است و استان‌های گیلان و مازندران در رتبه‌های بعدی قرار دارند، همچنین بیشترین تعداد محل برگزاری بازارچه مربوط به استان گیلان با ۹۲ محل است.

بیشترین تعداد غرف عرضه محصولات صنایع‌دستی مربوط به استان گیلان با ۱۰۰۸ غرفه بوده است و پس از آن اصفهان و کرمانشاه در رتبه‌های دون و سوم این بخش هستند، بالاترین درصد تغییرات عملکرد استان‌ها براساس میزان فروش مربوط به استان خوزستان با ۴۳۵ % رشد است و استان‌های خراسان رضوی و چهار محال و بختیاری در رتبه‌های بعدی این بخش قرار دارند.

بالاترین درصد تغییرات عملکرد استان‌ها براساس تعداد محل مربوط به استان یزد با ۱۴۶% رشد بوده است و  بالاترین درصد تغییرات عملکرد استان‌ها براساس تعداد غرفه مربوط به استان بوشهر با ۲۸۳ % رشد است.

این را هم ببینید

بازارچه های صنایع دستی تهران در نوروز۹۶

دست واسطه ها را در فروش صنایع دستی کوتاه کنیم

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی نمایشگاه های دائمی صنایع دستی، گفت: باید تلاش کنیم دست واسطه ها را از بازار فروش این محصولات کوتاه کنیم.