صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / صنایع دستی ۱۱ هزار ساله بختیاری

صنایع دستی ۱۱ هزار ساله بختیاری

صنایع دستی ۱۱ هزار ساله بختیاری

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به اکتشافات سفالینه‌های موجود در منطقه تولید صنایع دستی به ۱۱ هزار سال پیش بازمی‌گردد.

 

صنایع دستی ۱۱ هزار ساله بختیاریمهرداد رئیسی با اشاره به اینکه ۲۰ خرداد مصادف با ۱۰ ژوئن برابر با روز جهانی صنایع دستی است، اظهار کرد: در چهارمحال و بختیاری دو نوع صنایع دستی عشایری و شهری و روستایی وجود دارد.

وی با بیان اینکه صنایع دستی عشایری در ابتدا جنبه خود مصرفی داشته و سپس برای مصرف عموم ارائه شده است، افزود: مواد اولیه و دانش این صنایع دستی کاملاً داخلی است و میزان تولیداتشان با کوچ عشایر افزایش و کاهش می‌یابد.

بیش از ۵۲ رشته صنایع دستی شهری و روستایی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه بیش از ۵۲ رشته صنایع دستی شهری و روستایی در استان وجود دارد، اضافه کرد: تنها ۱۰ مورد از این صنایع پویا و فعال هستند.

وجود سه هزار هنرمند فعال صنایع دستی در چهارمحال و بختیاری

رئیسی ادامه داد: بیش از ۶ هزار هنرمند و صنعتگر در حوزه صنایع دستی در استان وجود دارد که از این تعداد بالغ بر سه هزار نفر کاملاً فعال هستند.

وی با بیان اینکه تولید صنایع دستی به دلیل شرایط اقلیمی و رونق پرورش دامپروری در چهارمحال و بختیاری ریشه تاریخی دارد، گفت: با توجه به اکتشافات سفالینه‌های موجود در منطقه تولید صنایع دستی به ۱۱ هزار سال پیش بازمی‌گردد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه نمد و بافته‌های داری از جمله صنایع دستی با پیشینه طولانی در استان است، افزود: با توجه به سلایق مخاطبان در مناطق مختلف صنایع دستی جدید مانند سرمه‌دوزی به استان وارد شدند.

چهارمحال و بختیاری در سرمه‌دوزی جایگاه اول کشور را از آن خود کرده است

رئیسی با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری در سرمه‌دوزی جایگاه اول کشور را از آن خود کرده است، ادامه داد: عمده فعالیت این هنر در شهرستان کیار، منطقه مشایخ و دورک اناری است.

وی با اشاره به اینکه صنایع دستی یک صنعت درون‌زا و عین اقتصاد مقاومتی است، اضافه کرد: مواد اولیه و دانش این صنعت کاملاً داخلی است و توجه به صنایع دستی می‌تواند مؤلفه رشد اقتصادی کشور را در پی داشته باشد.

مسؤولان و مردم باید در راستای حمایت صنایع دستی اقدام کنند

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تولیدات صنایع دستی با هزینه بسیار پایین‌تر از دیگر صنعت‌ها نیاز دارد، گفت: مسؤولان و مردم باید در راستای حمایت از این تولیدات اقدام کنند.

رئیسی با اشاره به اینکه مسؤولان باید با حمایت‌های مادی و معنوی، اشتغال پایدار در حوزه صنایع دستی ایجاد کنند، افزود: با خرید این محصولات توسط هر خانواده ایرانی می‌توان در راستای حمایت از تولیدات و اشتغال داخلی گام برداشت.

وی با بیان اینکه برخی از صنایع دستی نیاز به تنوع و افزایش کاربرد دارند، اضافه کرد: صنایع دستی نمد در حال حاضر بیش از ۴۰ نوع کاربرد متنوع در استان دارد.

قفل چالشتر در موزه‌های معتبر دنیا و بر درب کعبه

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه تولید قفل در منطقه چالشتر پیشینه بالایی دارد، ادامه داد: طبق شواهد موجود این قفل در موزه‌ها معتبر دنیا و بر درب کعبه وجود دارد.

رئیسی با بیان اینکه صادرات صنایع دستی در چهارمحال و بختیاری به صورت مستقیم وجود ندارد و اغلب به صورت چمدانی و همراه مسافر است، گفت: در بحث نمد سالیانه حدود ۵۰۰ هزار دلار در کشور آمریکا و نمایشگاه‌های بین‌المللی برای استان ارزآوری وجود دارد.

وی افزود: برای ورود به بازار صادرات باید نوع صنایع دستی به‌روز باشد، نیاز بازار و مخاطب شناسایی شود و بسته‌بندی و کیفیت مناسبی وجود داشته باشد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در سال ۹۲ سند توسعه صنایع دستی استان تدوین شده است، اضافه کرد: در این سند مباحثی مانند آموزش، برندسازی، کیفی‌سازی، ایجاد بازارچه‌های دائمی، برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و همایشگاه‌های تخصصی مطرح شده است.

تحریم‌ها می‌توانند در بحث بازار خارجی و شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی مؤثر باشند

رئیسی با بیان اینکه تحریم‌های موجود در حوزه دانش، اساتید و تکنولوژی صنایع دستی خللی ایجاد نمی‌کند، ادامه داد: این تحریم‌ها می‌توانند در بحث بازار خارجی و شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی مؤثر باشند.

منبع:فارس

این را هم ببینید

هنر سیاه چادر بافی از صنایع دستی زنان عشایر لرستان

دست ساخته‌هایی برگرفته از فرهنگ بومی و معنوی ایلام

دست ساخته‌هایی برگرفته از فرهنگ بومی و معنوی استان ایلام، آثاری هنری حاصل مهارت و ذوق و بینش صنعتگران هنرمند ایلامی است.