صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / صنایع دستی پیام‌رسان فرهنگ و تمدن ایران

صنایع دستی پیام‌رسان فرهنگ و تمدن ایران

صنایع دستی پیام‌رسان فرهنگ و تمدن ایران

معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: رونق صنایع دستی بستر مهمی برای حمایت از کالای ایرانی در عرصه فرهنگ و اقتصاد و اشتغال فراهم می‌آید.
حسین عباس‌زاده اظهار کرد: امروزه استفاده از صنایع دستی یک ضرورت است.
وی افزود: صنایع دستی باتوجه به ویژگی‌ها و شاخصه‌های آن می‌تواند بعنوان یک پیام‌رسان جدی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی کشورمان در سطح جهانی نقش ایفاء کند چراکه سه عنصر هنر، فرهنگ و صنعت در ذات صنایع دستی نهفته است.

صنایع دستی پیام‌رسان فرهنگ و تمدن ایران

معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی تصریح کرد: در هر مقطعی از زمان در کشور یک مسئله خاص اهمیت دارد که در حال حاضر و با توجه به تحریم‌های اعمال شده در سال‌های اخیر، مبحث اقتصاد مقاومتی و در پی آن حمایت از تولیدات و کالاهای داخلی اهمیت و ضرورتی ویژه دارد.

عباس‌زاده با اشاره به این‌که صنایع دستی جزء جدایی ناپذیری از هویت فرهنگی جامعه محسوب می‌شود، اضافه کرد: این صنایع چون هم در حوزه فرهنگ، اشتغال و اقتصاد تاثیرگذاری دارند به توسعه دیگر بخش‌ها مثل کشاورزی نیز کمک می‌کنند.

وی یادآور شد: در شرایط فعلی که مسئله بیکاری و ایجاد اشتغال مولد همراه با افزایش تولید داخلی و توسعه صادرات غیرنفتی و فراهم کرده‌اند زمینه مشارکت آن در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی مهم‌ترین دغدغه مسئولین و رئوس برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور را تشکیل می‌دهد.

معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی ادامه داد: توجه به صنایع دستی و اهمیت آن بدلیل ویژگی‌های منحصر به فرد آن بیش از بیش شده است.

عباس‌زاده تاکید کرد: صنایع دستی علاوه بر جاذبه‌های هنری و فرهنگی و سهولت آموزش و فراگیری آن از کمترین هزینه سرانه آموزش و ایجاد فرصت شغلی در میان بحث‌های مختلف فعالیت‌های صنعتی برخوردار است.

وی افزود: امکان تولید و توسعه صنایع دستی در بین تمامی اقشار خانوارهای شهری، روستایی و عشایری با توجه به مزیت‌های ارزش افزوده بالا، سرمایه‌گذاری اندک، تأمین بخش اعظم مواد اولیه در استان، عدم محدودیت سنی و جنسی به لحاظ نیروی کار، ریسک پذیری اندک، آموزش آسان، بکر و اصیل بودن صنایع دستی و تنوع رشته‌ای بسیار وجود دارد و می‌تواند اشتغال درصد بالایی از علاقمندان را تامین کند.

معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: صنایع دستی تنها بخشی است که شاید بتوان گفت از تحریم‌ها تاثیر کمتری پذیرفته است.

عباس‌زاده خاطرنشان کرد: تجربیات، فن کار و حتی مواد اولیه مورد استفاده صنایع دستی داخلی است، لذا با حمایت از آن بستر مهمی برای حمایت از کالای ایرانی در عرصه فرهنگ و اقتصاد و اشتغال فراهم می‌آید.
 

منبع: ایسنا

این را هم ببینید

صنایع دستی

مشکلات رشته صنایع دستی در دانشگاه‌ها

مدیر گروه رشته صنایع دستی دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر گفت: رشته صنایع دستی هم اکنون هدفمند نیست، شرح درس و تصمیم‌گیری برای رشته صنایع دستی مربوط به سال ۶۲ است که نیاز به بازنگری و به‌روز شدن دارد و این دروسی که برای این رشته در نظر گرفته شده است باید هدفمندتر و به شکل اختصاصی دنبال شود.