صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / صنایع دستی پیام‌رسان فرهنگ و تمدن ایران

صنایع دستی پیام‌رسان فرهنگ و تمدن ایران

صنایع دستی پیام‌رسان فرهنگ و تمدن ایران

معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: رونق صنایع دستی بستر مهمی برای حمایت از کالای ایرانی در عرصه فرهنگ و اقتصاد و اشتغال فراهم می‌آید.
حسین عباس‌زاده اظهار کرد: امروزه استفاده از صنایع دستی یک ضرورت است.
وی افزود: صنایع دستی باتوجه به ویژگی‌ها و شاخصه‌های آن می‌تواند بعنوان یک پیام‌رسان جدی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی کشورمان در سطح جهانی نقش ایفاء کند چراکه سه عنصر هنر، فرهنگ و صنعت در ذات صنایع دستی نهفته است.

صنایع دستی پیام‌رسان فرهنگ و تمدن ایران

معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی تصریح کرد: در هر مقطعی از زمان در کشور یک مسئله خاص اهمیت دارد که در حال حاضر و با توجه به تحریم‌های اعمال شده در سال‌های اخیر، مبحث اقتصاد مقاومتی و در پی آن حمایت از تولیدات و کالاهای داخلی اهمیت و ضرورتی ویژه دارد.

عباس‌زاده با اشاره به این‌که صنایع دستی جزء جدایی ناپذیری از هویت فرهنگی جامعه محسوب می‌شود، اضافه کرد: این صنایع چون هم در حوزه فرهنگ، اشتغال و اقتصاد تاثیرگذاری دارند به توسعه دیگر بخش‌ها مثل کشاورزی نیز کمک می‌کنند.

وی یادآور شد: در شرایط فعلی که مسئله بیکاری و ایجاد اشتغال مولد همراه با افزایش تولید داخلی و توسعه صادرات غیرنفتی و فراهم کرده‌اند زمینه مشارکت آن در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی مهم‌ترین دغدغه مسئولین و رئوس برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور را تشکیل می‌دهد.

معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی ادامه داد: توجه به صنایع دستی و اهمیت آن بدلیل ویژگی‌های منحصر به فرد آن بیش از بیش شده است.

عباس‌زاده تاکید کرد: صنایع دستی علاوه بر جاذبه‌های هنری و فرهنگی و سهولت آموزش و فراگیری آن از کمترین هزینه سرانه آموزش و ایجاد فرصت شغلی در میان بحث‌های مختلف فعالیت‌های صنعتی برخوردار است.

وی افزود: امکان تولید و توسعه صنایع دستی در بین تمامی اقشار خانوارهای شهری، روستایی و عشایری با توجه به مزیت‌های ارزش افزوده بالا، سرمایه‌گذاری اندک، تأمین بخش اعظم مواد اولیه در استان، عدم محدودیت سنی و جنسی به لحاظ نیروی کار، ریسک پذیری اندک، آموزش آسان، بکر و اصیل بودن صنایع دستی و تنوع رشته‌ای بسیار وجود دارد و می‌تواند اشتغال درصد بالایی از علاقمندان را تامین کند.

معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: صنایع دستی تنها بخشی است که شاید بتوان گفت از تحریم‌ها تاثیر کمتری پذیرفته است.

عباس‌زاده خاطرنشان کرد: تجربیات، فن کار و حتی مواد اولیه مورد استفاده صنایع دستی داخلی است، لذا با حمایت از آن بستر مهمی برای حمایت از کالای ایرانی در عرصه فرهنگ و اقتصاد و اشتغال فراهم می‌آید.
 

منبع: ایسنا

این را هم ببینید

بازارچه های صنایع دستی تهران در نوروز۹۶

دست واسطه ها را در فروش صنایع دستی کوتاه کنیم

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی نمایشگاه های دائمی صنایع دستی، گفت: باید تلاش کنیم دست واسطه ها را از بازار فروش این محصولات کوتاه کنیم.