صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / صنایع دستی آماده ورود به بازارهای جدید است

صنایع دستی آماده ورود به بازارهای جدید است

صنایع دستی آماده ورود به بازارهای جدید است

معاون صنایع دستی  و هنرهای سنتی گفت: دولت‌ها در ۲۰۰ سال اخیر بدهی بزرگی به صنایع دستی دارند و امروز صنایع دستی در حال پوست اندازی است و چهره جدیدی را به خود می‌گیرد روندی که امیدواریم استمرار داشته باشد.

صنایع دستی آماده ورود به بازارهای جدید است

بهمن نامور مطلق با حضور در برنامه پیشخوان خبر (شبکه خبر) گفت: صنایع دستی در برنامه ششم توسعه کشور وضعیتی بی سابقه و روشن دارد و اگر برنامه‌های پیش بینی شده دراین برنامه محقق شود، آینه روشنی درانتظار این بخش است.

او گفت: پیش بینی کردیم که جمعیت 360 هزارنفری فعلی فعال در صنایع دستی در آینده نزدیک به یک میلیون نفر هنرمند ساماندهی شده و زیر نظر این معاونت ارتقا یابد و در بسته بندی محصولات صنایع دستی نیز تجدید شود تا صادرات ما شتاب بیشتری به خود گیرد.
نامورمطلق گفت: در حوزه اقتصاد مقاومتی هفت برنامه جدی در صنایع دستی داریم که با تحقق آنها بازیگر مهم اقتصاد مقاومتی خواهیم بود.

او با بیان اینکه صنایع دستی آماده ورود به بازارهای جدید است، اضافه کرد: در سال جاری با وجود اینکه رشد صادرات در بسیاری از بخش‌ها منفی بوده است، صنایع دستی با کمک هنرمندان و فعالان این حوزه بیش از 8 درصد رشد داشته است. براین اساس هفت برنامه جدی در صنایع دستی داریم که با تحقق آنها بازیگر مهم اقتصاد مقاومتی خواهیم بود.
معاون صنایع دستی اضافه کرد: انجمن صادرکنندگان صنایع دستی به عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی دراین بخش تشکیل شده است تا ساماندهی در حوزه بازرگانی داخلی و خارجی صنایع دستی به شکل جدی تری دنبال شود.
مطلق با تاکید بر اینکه، صنایع دستی می‌تواند نقش فعالی در اقتصاد کشور داشته باشد گفت: دریافت چند عنوان جهانی درسال جاری، یک موفقیت بزرگ در این عرصه است، اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و تبریز به عنوان شهر جهانی فرش برگزیده شده است که این عناوین صنایع دستی ما را بیش از پیش به جهانیان معرفی می کند.

او ادامه داد: لباسی که برای صنایع دستی دوخته شده است کوچک و محدود کننده است اما امروز بارقه‌های توجه ویژه به صنایع دستی دیده می‌شود، بازارهای ما گران‌تر از نفت است و اگر بازاری را در اختیار بازرگانان کشورهای دیگر قرارمی دهیم باید بازاری را در اختیار بگیریم.

معاون صنایع دستی اضافه کرد: دولت‌ها در 200 سال اخیر بدهی بزرگی به صنایع دستی دارند و امروز صنایع دستی در حال پوست اندازی است و چهره جدیدی را به خود می‌گیرد، روندی که امیدواریم استمرار داشته باشد.

 

این را هم ببینید

صنایع دستی

مشکلات رشته صنایع دستی در دانشگاه‌ها

مدیر گروه رشته صنایع دستی دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر گفت: رشته صنایع دستی هم اکنون هدفمند نیست، شرح درس و تصمیم‌گیری برای رشته صنایع دستی مربوط به سال ۶۲ است که نیاز به بازنگری و به‌روز شدن دارد و این دروسی که برای این رشته در نظر گرفته شده است باید هدفمندتر و به شکل اختصاصی دنبال شود.