صفحه اول / فرهنگی و هنری / کتاب و رسانه / «صربستان» مهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌شود

«صربستان» مهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌شود

«صربستان» مهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌شود

کشور «صربستان» با توجه به برنامه‌ها احتمالا به عنوان مهمان ویژه سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برای سال ۹۷ انتخاب می‌شود.

«صربستان»نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

پس از کشورهایی چون افغانستان، عمان، روسیه، ایتالیا حالا نوبت کشور «صربستان» است که به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشته باشد.

، پیش از این مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌ها از نامزدی سه کشور عنوان کرده بود: کشورهای چون ژاپن، قطر و صربستان سه کشوری هستند که تا مرحله نهایی برای انتخاب امده اند و باقی تصمیم‌گیری‌ها در شورای سیاستگذاری انجام می‌شود.

بر اساس گزارش، با توجه به برنامه‌ها و اولویت‌های اعلام شده از سوی کشور «صربستان»، این بار باید شاهد حضور فعالان نشر از این کشور در اردیبهشت ماه باشیم که به ایران می‌آیند و برنامه‌های ویژه خواهند داشت. با توجه به صدور احکام شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب و تشکیل جلسه شورا در روز چهارشنبه ۸ آذر (ساعت۱۴) این موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.

یادآور می‌شود جمهوری اسلامی ایران نیز مهمان ویژه شصت و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد در سال (۲۰۱۶) بود.

گفتنی است، در صربستان چیزی حدود ۷ یا ۸ هزار عنوان در سال منتشر می‌شود که البته این آمار به جز کتاب‌های درسی است. از این تعداد حدود ۳۵۰ عنوان چاپ اول را فقط «لاگونا» منتشر می‌کند. البته «لاگونا» چاپ کتاب درسی ندارد.

به طور رسمی حدود ۷۰۰ ناشر در این کشور مجوز دارند و اغلب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ ناشر شرکت می‌کنند.

ناشران قدرتمندی چون: «لاگونا»، «وولکان»، «اسلوژبنی گلاسنیک»، «یورو بوک» و «مرکز کتاب کودک» فعالند، گفته شده ۴۱ کتابفروشی در شهرهای مختلف صربستان هستند که مرکزیت آنها در بلگراد است..

این را هم ببینید

گل و مرغ

گل و مرغ، یکی از مهمترین مکتب‌‌‌های هنر نقاشی ایرانی

گل و مرغ ترکیبی از دو سوژه است. گل و مرغ در تمام طول تاریخ تصویری و فرهنگی ایران به شکل ویژه و به دلیلی خاص حضور دارند تا اینکه در دوران صفویه که به پدیدار شدن شکل‌‌‌های مشخص‌تری از آنها می‌‌‌رسیم، به این طریق این موضوع اهمیت مرکزی پیدا می‌‌‌کند.