صفحه اول / علمی و پزشکی / پیشگیری و درمان / رفع بوی دهان در ماه رمضان

رفع بوی دهان در ماه رمضان

رفع بوی دهان در ماه رمضان

بوی نامطبوع دهان در افراد متفاوت به دلایل مختلف ایجاد می‌شود که عبارتند از:

– خوردن و نوشیدن طی روز باعث شست‌وشوی طبیعی دهان می‌شود. در ایام روزه‌‌داری و تحمل گرسنگی طولانی مدت، بعد از گذشت چند ساعت که ذخیره‌ی قندی بدن تمام می‌‌شود، بدن برای تولید انرژی به چربی‌ها روی می‌‌آورد. در اثر سوزاندن چربی‌ها، موادی به نام کتون در بدن ساخته می‌شوند که بوی آن‌ها از راه تنفس خارج می‌‌شود.

در روزهای اول ماه مبارک رمضان، به‌ دلیل این‌که کبد آمادگی کافی برای سوزاندن چربی زیاد ندارد، این بو بیشتر است، اما به تدریج که توانایی کبد برای این کار بیشتر می‌‌شود، مقدار کتون تولید شده نیز کم خواهد شد.

افرادی که غیر از ماه مبارک رمضان، در ایام دیگر سال نیز روزه می‌گیرند، کمتر دچار بوی بد دهان می‌شوند، زیرا کبد آن‌ها آماده‌‌تر است تا چربی‌‌های اضافه را بسوزاند.

وقتی شب‌ها (قبل از خواب) مسواک می‌زنید، این میکروارگانیسم‌ها فرصت پیدا می‌کنند تخمیر را آغاز کنند، به همین دلیل صبح‌ها دهان‌تان بوی نامطبوعی می‌دهد.

در روزهای معمولی به دلیل نوشیدن آب، چای و مایعات دیگر بزاق دهان پیوسته تازه می‌شود و این بو کمتر است، اما در ایام روزه‌داری به دلیل این که امکان تازه شدن آب دهان کمتر است، باقی ماندن غذاها در بین دندان‌ها همراه با تولید کتون‌ها، بوی بد بیشتری ایجاد می‌کند.

– باقی ماندن غذا در لابه‌لای دندان‌ها، گازهای مختلفی تولید می‌کند. ترشحات داخل دهان نیز روی این گازها اثر می‌گذارد و بوی بدی را در دهان به وجود می‌آورد. بنابراین بعد از خوردن سحری، دندان‌های‌تان را مسواک بزنید.

– اگر دندان شما پوسیده باشد، میکروب‌ها در حفره‌ی پوسیدگی جمع می‌شوند و با تخمیر قندها در محل پوسیدگی یا لابه‌لای دندان‌ها، باعث بد بوی دهان خواهند شد.

– بیماری‌های ریوی و مشکلات دستگاه گوارش مانند رفلکس معده یا نارسایی معده نیز یکی دیگر از دلایل بوی بد دهان است.

میوه و سبزیجات تازه بخورید

ویتامین C باعث جلوگیری از رشد و تکثیر باکتری‌های دهان می‌شود و اسید سیتریک موجود در مرکبات نیز غدد بزاقی را تحریک و افزایش می‌دهد. مصرف سبزیجات و مرکبات ویتامین C بدن را تامین کرده و بوی بد دهان را رفع می‌کند.

نعناع و جعفری ضد باکتری هستند و عطر و طعم قوی آن‌ها بوی نامطبوع دهان را رفع می‌کند. شما می‌توانید بعد از خوردن سحری، یک شاخه جعفری بجوید. اسفناج نیز با آنزیم‌های داخل دهان مبارزه کرده و آن‌ها را از بین می‌برد. کاهو نیز دشمن باکتری‌های تجزیه شده در دهان است.

آب زیاد بنوشید

خشکی دهان منبع و پناهگاه باکتری‌هاست و با نوشیدن آب، بسیاری از این باکتری‌ها از بین می‌روند.

آب روند هضم غذا در دستگاه گوارش را بهبود می‎بخشد، به شرطی که لابه‌لای غذا خوردن نوشیده نشود. همچنین باعث پاکسازی دهان و دندان‌ها شده و به رفع بوی بد دهان کمک می‌کند. توصیه می‌شود حتما در طول شب سه لیوان آب بنوشید، زیرا باعث می‌شود آب زیادی در بدن ذخیره شده و بدن در طول روز آب کافی داشته باشد، درنتیجه دهان‌تان بو نمی‌گیرد.

از دهانشویه‌ی گیاهی استفاده کنید

برای دفع بوی بد دهان از دهانشویه‌ی گیاهی مانند ترکیب پرسیکا (چوب مسواک) نعناع و بومادران استفاده کنید. کافی است بعد از خوردن سحری، ۱۵ تا ۲۰ قطره‌ی پرسیکا را با دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید، دهان‌تان را با آن بشویید و بعد از آن دیگر چیزی نخورید و ننوشید تا ترکیب‌های آن داخل دهان باقی بماند.

این دهان‌شویه فعالیت تخمیری میکروارگانیسم‌ها را در دهان کاهش می‌دهد. وقتی تخمیر کم شود، بوی نامطبوع دهان از بین می‌رود.

نخ دندان بکشید

برخی از افراد تصور می‌کنند به دلیل روزه گرفتن و عدم مصرف غذا و آب، دیگر نیازی به مسواک زدن دندان‌ها و استفاده از نخ دندان نیست! در حالی که در ایام روزه‌داری نیز مانند دیگر روزها باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کرد. یعنی حتما بعد از خوردن سحری و افطار مسواک کرده و برای از بین بردن ذرات ریز لابه‌لای دندان‌ها از نخ دندان استفاده کنید.

ادویه‌های معطر مصرف کنید

سعی‌کنید در ماه رمضان در تهیه‌ی وعده‌‌های سحری و افطار از ادویه‌هایی استفاده کنید که عطر و طعم خوش دارند. رزماری، نعناع و هل باعث از بین بردن بوی بد دهان می‌شوند.

سیر و پیاز ممنوع!

از مصرف غذاهایی مانند پیاز و سیر که باعث ایجاد بوی نامطبوع در دهان می‌شوند بپرهیزید، زیرا بوی بد این نوع مواد غذایی به راحتی از بین نمی‌رود.

 

نکته‌های خواندنی

– در وعده‌ی سحری از مصرف غذاهای خیلی داغ، تند، ترش و اسیدی خودداری کنید، زیرا با مصرف این نوع غذاها، پُرزهای چشایی دهان دچار ساییدگی می‌‌شود و به خشک شدن آب دهان کمک می‌کند.

– در ماه مبارک رمضان، زیاد‌ه‌‌روی در مصرف غذا را کنار بگذارید و از نوشیدن چای داغ بپرهیزید. نوشیدن چای داغ و پررنگ در هنگام سحر، در طول روز سبب خشکی دهان می‌‌شود.

– سعی کنید بیشتر غذاهای نرم‌‌ و لطیف مانند فرنی ‌و حریره‌ مصرف کنید که سبب تحریک غدد بزاقی‌تان شود.

– از مصرف میوه‌‌ها و سبزی‌های ترش پرهیز کنید، زیرا این مواد غذایی سبب کاهش ترشح بزاق و خشکی دهان می‌شوند.

– مصرف غذاهای خشک، مسواک نزدن و افزایش جرم‌‌های دندانی، ترشح بزاق را به شدت کم کرده و باعث بوی بد دهان می‌شود.
 

این را هم ببینید

خالکوبی

کشف قدیمی ترین خالکوبی دنیا

یافته‌های جدید نشان می‌دهد خالکوبی در آفریقا، هزاران سال قبل‌تر از آن چه تا کنون تصور می‌شد انجام می‌شده است