صفحه اول / فرهنگی و هنری / کتاب و رسانه / رادیو در تابستان 95 چه برنامه هایی دارد؟

رادیو در تابستان 95 چه برنامه هایی دارد؟

رادیو در تابستان 95 چه برنامه هایی دارد؟

به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، برنامه های  شبکه های رادیویی در تابستان 95  به این شرح است:

رادیو

 

رادیو اقتصاد با چند برنامه همچون "ایستگاه نود و هشت"، "نود و هشتی ها" و "اقتصاد تعطیل نیست" اوقات فراغت مخاطبان خود را پوشش می دهد.

برنامه "ایستگاه نود و هشت" کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی مهرگان سوادکوهی و لیلا امید یگانه است که شنبه تا پنج شنبه ساعت 09:00 به مدت 55 دقیقه پخش می‌شود.

برنامه "نود و هشتی ها" کاری دیگر از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی مهدی شیار و غلامرضا عزتی است که شنبه تا پنج شنبه ساعت 17:00 به مدت 85 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می‌شود، برنامه "اقتصاد تعطیل نیست" نیز کاری از گروه کشاورزی به تهیه کنندگی حمیده رضا سلطانی جمعه ها ساعت 16:00 به مدت 85 دقیقه با نگاه اقتصادی به مباحث اوقات فراغت و سرگرمی در تابستان خواهد پرداخت.

رادیو ایران به منظور ایجاد فضایی شاد و مفرح، برنامه ای را با عنوان "کوی نشاط" پخش می کند. این برنامه که در قالب بخش هایی چون آقای یهویی، گزارشگر رادیو، عاقل انسان، خاطرات آقای یهویی، باجه نشاط و … تقدیم علاقه مندان می شود.

این برنامه پنج شنبه هر هفته ساعت 9:00 به تهیه کنندگی مهدی ساعی از رادیو ایران پخش می شود.

مسابقه "یک دو صدا" عنوان دیگر برنامه رادیو ایران است که تلاش می کند اوقات خوشی را برای مخاطبان خود در فصل تابستان رقم بزند.

این برنامه که در راستای تعامل بیشتر با مخاطبان تهیه می شود، مسابقه گویندگی رادیو است که از 19 تیر ساعت 11:45 دقیقه به تهیه کنندگی مهدی ساعی، گویندگی نسیم رفیعی، گزارشگری مهران حبیبی، هماهنگی سیما بلوری، نویسندگی مریم توفیقی از آنتن رادیو ایران پخش می‌شود.

"به رنگ زندگی" به تهیه کنندگی «نازیلا نظمی» و گویندگی «سیما رستگاران» یک مجله عصرگاهی کاری از گروه «بهداشت روان» رادیو سلامت است که می کوشد با حضور کارشناسان و روان شناسان به موضوعاتی همچون خانواده و گذران اوقات فراغت، تاثیر اوقات فراغت بر سلامت روان، آشنایی با کارکردهای روانشناسی اوقات فراغت، عوامل اجتماعی موثر بر اوقات فراغت، برنامه ریزی برای اوقات فراغت و … بپردازد.

 

این برنامه از بخش های متعدد و متنوعی همچون تغذیه سالم، ایمنی در محیط کار، گزارش، پیام کوتاه و مباحث کارشناسی تشکیل شده است. برنامه «به رنگ زندگی»، به صورت یک هفته در میان، به همت برنامه سازان «گروه خانواده» و «گروه بهداشت روان»شبکه رادیویی سلامت تقدیم شنونده های صدای دانش، نشاط و آرامش می‌شود. برنامه "صبح و زندگی" به تهیه کنندگی «سیما غفاری» و گویندگی «مصطفی مصطفوی» کاری از گروه «اجتماعی» رادیو سلامت به صورت ویژه به موضوع مسافرت های تابستانی هموطنان عزیز خواهد پرداخت.

 مهم ترین اولویت این برنامه، توسعه و ترویج فرهنگ گردشگری، توزیع متناسب سفرهای تابستانی به شهرها و استان های متعدد ایران اسلامی، سلامت گردشگران و … است که روزهای شنبه تا پنجشنبه هر هفته از ساعت 7:05 تا 8:25، به همت برنامه سازان «گروه اجتماعی» و «گروه بهداشت و تندرستی» تقدیم شنوندگان می‌شود.

 گروه های برنامه ساز رادیو فرهنگ در برنامه عصرگاهی "عصرفرهنگ" مسابقه ای را با توجه به ماموریت گروه خود راه اندازی خواهند کرد. جشنواره رادیویی «کتاب»، «فرهنگ مردم»، «میراث فرهنگی» و «متن خوانی» در تابستان 95 راه‌اندازی خواهد شد.

همچنین مسابقه 24 ساعته «یک پاسخ یک پاداش» با رویکرد تابستانه و موضوعات محیط زیست، مفاخر، دفاع مقدس، وقایع تاریخی، کتاب و مناسبت های ملی و مذهبی هر روز پخش خواهد شد.این جشنواره تا پایان شهریور ادامه دارد و در آخر جشنواره، اختتامیه برنامه های تابستانی برگزار  می‌شود.

گروه کتاب همزمان با برگزاری طرح تابستانه به ساخت برنامه هایی پرداخته است که مخاطبان را در ایام اوقات فراغت تابستانی به کتابخوانی تشویق می کند.

برنامه عصر فرهنگ یکشنبه ها ساعت 16:30با موضوع کتاب، بستر تهیه و اجرای این پیام است.

بدین ترتیب برخی از برنامه ها مانند برنامه "قدم زدن در کلمات" روزهای شنبه، دوشنبه، پنج شنبه و جمعه ساعت 11:15 بصورت تهیجی و تبلیغی به موضوع اوقات فراغت و مطالعه کتاب می پردازد و برخی برنامه ها مانند عصر فرهنگ به صورت تبیینی به اهمیت طرح تابستان و کتاب اختصاص دارد.

گروه جامعه در برنامه "هفت کوچه" روزهای شنبه، دوشنبه، پنج شنبه و جمعه ساعت 8:30 به جشنواره آیینی و معرفی فرهنگ عامه مردم ایران زمین می پردازد. گروه ادب و هنر به فراخور موضوع در برنامه عصرفرهنگ (روزهای دوشنبه با موضوع هنرهای تجسمی و موسیقی، روزهای چهارشنبه با موضوع سینما و تئاتر و روزهای پنج شنبه با موضوع ادبیات) با ایجاد فضای شاد و مردمی به اوقات فراغت در تابستان می پردازد.

 

گروه تاریخ و اندیشه در برنامه "عصر فرهنگ روزهای جمعه" به معرفی ظرفیت های گردشگری و میراث فرهنگی و در برنامه "بوم گرد"روزهای پنج شنبه و جمعه ساعت 18:30 با موضوع معرفی اماکن تاریخی، تفریحی و گردشگری به اوقات فراغت تابستان می پردازد.

برنامه عصرگاهی طرح تابستانی "قرآن، کتاب زندگی" شنبه تا پنج شنبه ساعت 17:30 تا 19 است که از آیتم هایی مثل موضوعات مسابقه، مشارکت مخاطبان، پیامک و مباحث کارشناسی تشکیل شده است.

"بشری" دیگر برنامه این شبکه رادیویی است که یکشنبه ها و سه شنبه ها ساعت 16و 15 دقیقه تا 17 در قالب مسابقه با محوریت قرآن و سوره های قرآن، احکام نهج البلاغه و … پخش می شود.

"جیک و پیک" عنوان برنامه ای از رادیو جوان است که به تهیه کنندگی حامد مرادیان و گویندگی صدیقه مرادی پنج شنبه ها ساعت 10:00 تا 11 صبح پخش می شود و به شوخی با اتفاقات و اخبار شبکه های اجتماعی و سایت های خبری می پردازد.

"لنگ ظهر" نیز دیگر برنامه این شبکه است که از ساعت 14 تا 30و14 با مباحثی همچون طنز و نقد رفتارهای اجتماعی در تابستان سعی در ایجاد فضای شاد و مفرح دارد و شنبه تا چهارشنبه  به تهیه کنندگی منصوره توحید لو و گویندگی حمید محمدی پخش می شود.

رادیو تهران برای روزهای جمعه مخاطبان خود، مسابقه "خانه هفتم" را تهیه و تدارک دیده است، مسابقه "خانه هفتم" با هدف ایجاد شناختِ اعضای خانواده نسبت به یکدیگر، بین دو خانواده رقابت ایجاد می کند که هر خانواده باید در شش بخش به سوالات مسابقه پاسخ دهند،تهیه و تولید این برنامه بر عهده "گروه تفریحات و سرگرمی" رادیو تهران است؛ مخاطبان می توانند جمعه ها ساعت 9:35 شنونده این برنامه باشند.

مهدی سلطانی تهیه کننده، محمدحسین امیدی و دلارام شکوهی گویندگان و آرزو ندرلو طراح سوال و آیتم، در این برنامه شنوندگان را همراهی می کنند.

روزهای جمعه، مدارس راهنمایی در مسابقه شاد "زنگ تفریح" با یکدیگر رقابت می کنند.

مسابقه "زنگ تفریح" بین دو گروه دو نفره از یک مدرسه راهنمایی شهر تهران (دخترانه یا پسرانه) برگزار می‌شود.

در این مسابقه که بخش های مختلفی دارد، شرکت کنندگان با یکدیگر رقابت می کنند. بخش هایی همچون فن بیان، داستان سرایی بر اساس خلاقیت با شنیدن افکت، پاسخ به سوالات عمومی و درسی، بازیگری، سخنرانی و گردونه شانس، در این مسابقه گنجانده شده است تا شرکت کنندگان خود را محک بزنند.

تهیه و تولید این برنامه برعهده" گروه تفریحات و سرگرمی" رادیو تهران است. مخاطبان این برنامه می توانند جمعه ها ساعت 15:05 شنونده این مسابقه باشند.

ساناز باقری تهیه کننده، فاطمه نصرآبادی و آرمان غفاریان رحیمی گویندگان و مهدی رسولی طراح سوال در این برنامه شنوندگان را همراهی می کنند.

برنامه فرهنگ و ورزش برنامه فرهنگی با رویکرد توجه به اصلاح و پالایش فضای فرهنگی ورزش ایران در راستای اعتلای فرهنگ در امر ورزش است.

در این برنامه با موضوع اینکه چرا مردم ورزش نمی کنند معرفی امکانات ورزشی و ارتباط با مراکز و شهرستان‌ها که چه امکاناتی برای اوقات فراغت فراهم کرده اند با معرفی فضاهای ورزشی و فرهنگی در جهت اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان تلاش دارد راهنمای خوبی برای شنودگان باشد.

این برنامه به تهیه کنندگی سبحانی و سلطانی شنبه تا پنجشنبه  ساعت 12:05 دقیقه  پخش‌می شود.

همیشه با ورزش عنوان دیگر از برنامه این شبکه است که به تحلیل و کارشناسی مسائل روز ورزش، ورزش و اوقات فراغت، شروع تابستان ورزش عاملی مهم و اثربخش در پرشدن بهینه اوقات فراغت افرادف تاثیر ورزش در فلسفه کشف استعدادهای ورزشی در پروژه اوقات فراغت برنامه های کلان نهادهای ورزش در حوزه اثربخش اوقات فراغت در این برنامه با ارگان‌ها و نهادهای دخیل در امر اوقات فراغت ارتباط گرفته و همچنین با مسئولان ذیربط مانند شهرداری و وزرات ورزش گفتگو می شود که در این باره چه تمهیداتی اندیشیده اند.

تهیه کننده این برنامه مسعود نجات با اجرا و کارشناسی مازیار مهرانیاست که هر روز بجز جمعه ها ساعت 18:30 پخش می شود.

شبکه رادیویی پیام بنابر مأموریت های خود اقدام به پخش موسیقی ها و متن های مرتبط با فصل تابستان و اوقات فراغت می کند. رادیو نمایش نیز با پخش سریال ها و نمایش های تک قسمتی متنوع به استقبال مخاطبان رادیویی می رود

منبع : اینترنت

این را هم ببینید

روز رادیو : چهارم اردیبهشت

ویژه برنامه رادیو تهران در نمایشگاه قرآن ۹۶

ویژه برنامه « ندای وحی » از رادیو تهران به صورت زنده جدیدترین اخبار و رویدادهای بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم را از مصلی امام خمینی (ره) منعکس می کند.