صفحه اول / علمی و پزشکی / دقیق ترین ساعت اتمی جهان ساخته شد

دقیق ترین ساعت اتمی جهان ساخته شد

دقیق ترین ساعت اتمی جهان ساخته شد

ساعت اتمی
ساعت اتمی

 

محققان توانستند یک ساعت اتمی بسازند که زمان را بر اساس نوسانات اتم استرانسیوم محاسبه می کند و دقت آن به اندازه ای است که در هر 15 میلیارد سال، تنها یک ثانیه عقب می ماند.

این ساعت که از دقیق ترین ساعت اتمی موجود، سه برابر دقیق تر است، می تواند جابه جایی های کوچک در زمان را که وجود آن ها در قالب نظریه نسبیت اینشتین اعلام شد، اندازه گیری کند. 

بر اساس نظریه نسبیت، زمان در ارتفاعات مختلف زمین با سرعت های متفاوت سپری می شود. 

دقت این ساعت به اندازه ای است که تنها با 2 سانتیمتر افزایش ارتفاع، می تواند تغییر گرانش را اندازه گیری کند. دقت فوق العاده این ساعت امکان تهیه نقشه های بسیار دقیق از سطح زمین را برای محققان فراهم می کند. 

ساعت های اتمی معمولا از طریق اندازه گیری فرکانس لرزش اتم هایی مانند استرانتیوم و سزیوم در زمان انتقال آن ها بین لایه های مختلف انرژی، زمان را محاسبه می کنند. هر اتم به طور طبیعی با فرکانس بسیار بالایی نوسان می کند. گاهی تعداد این نوسانات به چندین تریلیون مرتبه در هر ثانیه می رسد.

به گزارش ایرنا از پایگاه ساینس، دقیق ترین ساعت اتمی جهان که با استفاده از اتم سزیم کار می کند، هر ثانیه را معادل 9.192.631.770 مرتبه نوسان اتم سزیم تعریف کرده است. 

این را هم ببینید

درمان سینوزیت با سیاه دانه

علت سینوزیت چیست؟ چگونه سینوزیت را درمان کنیم؟

توجه داشته باشید هرجا التهاب بینی داشته باشیم، التهاب سینوس را هم داریم و کمتر اتفاق می‌افتد فقط در بینی یا سینوس التهاب داشته باشیم. مهم‌ترین علت سینوزیت، عفونی است که در راس آنها ویروس‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 2 =