صفحه اول / علمی و پزشکی / طب سنتی / خواص عرق طارونه برای قلب

خواص عرق طارونه برای قلب

خواص عرق طارونه برای قلب

درخت خرما از تیره Arecaceac  با نام علمی Phoenix dactifera است. درخت خرما ده‌ها سال عمر می‌کند. گل‌های نر و ماده‌ی آن هر یک جداگانه بر روی یک درخت قرار می‌گیرند، این درخت دارای گل‌هایی به صورت سنبله‌ای متراکم  درون برگی محافظ به قرار گرفته که مجموعا گل آذین چمچه (Spadix) را تشکیل می‌دهند. این غلاف برگی که در نهایت چوبی شده و وظیفه‌ی حفاظت از گل‌ها را تا زمان گرده افشانی به عهده می‌گیرد در زبان محلی طارونه یا کوریشکو نامیده می‌شود.

خواص عرق طارونه برای قلب

در ظاهر این غلاف بخشی بی‌استفاده بنظر می‌آید اما از این قسمت گیاه عرقی خوش بو تهیه می‌گردد که به نام عرق کاشکیلو یا عرق طارونه یا آب طلع نیز گفته می‌شود. در ابتدای بهار که نخل شکوفه می زند، شکوفه ها را که طارونه / تارونه نام دارد می چینند و از آن عرق تارونه می‌گیرند که مانند بقیه عرقیجات مفید و درمانگر دردهای معده است. عرق تارونه مقوی، گرم و برای قلب مفید است.درخت خرما هم جنس نر و ماده دارد و گرده افشانی توسط همین طارونه‌ها انجام می‌شود .درواقع طارونه پوست شکوفه‌ی درخت خرماست که در اواخر ماه اسفند یا در برخی از شهرهای فارس در ماه فروردین یا اول اردیبهشت برروی نخل نمایان می‌شود. این پوسته عطر و بوی خاصی دارد. عرق تارونه از غلاف‌های گل‌ها و شکوفه‌های نخل به دست می‌آید. غلاف‌های گل نخل را که بویی مطبوع دارد در دیگ می‌جوشانند و بخار آن را به مایع تبدیل کرده و در واقع طی این فرایند از این پوسته‌های خوش عطر و بو عرقی تهیه می‌کنند که به عنوان یک نوشیدنی فوق‌العاده مفید مورد مصرف قرار می‌گیرد. ساخت عرق تارونه در دهه های اخیر رواج یافته و قدمت زیادی ندارد.طبیعت گرم و معتدل دارد.طارونه یک پدیده‌ی منحصر به فرد است زیرا رویش آن وابسته به خودش نیست بلکه وابسته به درخت نخل است.مقدار آن کم و قیمت آن نسبت به عرقیان دیگر تقریبا گران است.این عرق بسیار مفید بوده و دمنوش این پوسته‌ی چوبی بسیار خوشمزه است .طبیعت چوب و در مجموع عرق طارونه گرم و تر است و برای افرادی که دارای مزاج سرد و خشک هست برای به تعادل رساندن طبیعتشان بسیار نافع است.
خواص
عرق طارونه به دلیل طبیعت گرمی که دارد تقویت‌کننده‌ی اعصاب می‌باشد، آرام بخش است، به صورت مخلوط با بهار نارنج خواب‌آور قوی است، محرک و تقویت کننده‌ی قوای جنسی است و همچنین ضد برونشیت و ضد درد مفاصل و  بهبود دهنده‌ی رماتیسم است.
روش مصرف
یک لیوان قبل از وعده های غذایی یا قبل از خواب میل شود. اگر این عرق را به صورت خالص و بدن هیچ افزودنی میل کنید بسیار سودمند است اما در غیر این صورت می‌توانید با اضافه کرده کمی شکر یا عسل شربتی از آن تهیه و نوش جان کنید.
احتیاط مصرف:
در زنان باردار، افراد دارای فشار خون و تپش قلب با احتیاط مصرف شود.

منبع: نیک و نو – مریم زمانپور ابیانه
 

این را هم ببینید

درمان بی خوابی با نسخه ابن سینا

درمان بی خوابی با نسخه ابن سینا

بی خوابی به خشکی مغز باز می‌گردد؛ وقتی مغز به اندازه‌ی کافی رطوبت نداشته باشد، بی‌خوابی ایجاد می‌شود. خشکی مغز می‌تواند همراه با گرمی یا سردی باشد.