صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / جشنواره فرهنگ اقوام گرگان دی ماه ۹۵

جشنواره فرهنگ اقوام گرگان دی ماه ۹۵

جشنواره فرهنگ اقوام گرگان دی ماه ۹۵
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: دهمین‌جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام و نمایشگاه صنایع دستی با محوریت نوروز برگزار خواهد شد.

جشنواره_اقوام به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، ابراهیم کریمی با اعلام این خبر گفت: با توجه به ثبت جهانی نوروز در یونسکو، نوروز به عنوان محوریت جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در نظر گرفته شده است.
 
وی تشریح کرد: یکی از موضوعاتی که در استان گلستان دارای اهمیت است برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام است که تاکنون ۹ دوره به صورت موفق برگزار و جایگاه استان گلستان در برگزاری آن تثبیت شده است.
 
کریمی افزود: سال گذشته بحث بین المللی شدن جشواره فرهنگ اقوام نخستین بار مطرح شد که با پیگیری‌های صورت گرفته  و برگزاری جلسات با حضور مسئولان استانی بین المللی شدن آن با همراهی دستگاه‌های دیگر به تایید و تصویب رسید .
 
ابراهیم کریمی تاکید کرد: در این جریان بنا شد در صورت بین المللی شدن این جشنواره همایشی به صورت بین المللی نیز در کنار دهمین جشنواره فرهنگ اقوام برگزار شود که در این راستا همایش بین‌المللی " توسعه گردشگری پایدار مبتنی بر ظرفیت‌های فرهنگی اقوام" همراه با جشنواره فرهنگ اقوام برنامه‌ریزی شده است که با حضور افراد صاحب نظر روند خوبی را در جهت تکمیل جشنواره خواهد داشت.
 
وی افزود: در این فاصله مکاتبات بسیاری با امور بین الملل سازمان داشته‌ایم و از سفرای کشورهای خارجی و بازرگانان کشورها که در کشور حضور دارند دعوت کرده‌ایم.
 
کریمی ادامه داد: همچنین از صاحب نظرهای تاثیرگزار در حوزه گردشگری دعوت شده است و تلاش شده است بخشی از هنرمندان کشورهای حوزه آسیای میانه در این جشنواره حضور داشته باشند.
 
کریمی خبر داد: در کنار این جشنواره نمایشگاه صنایع دستی به صورت بین المللی برگزار خواهد شد که با توجه به آسیب‌شناسی و مشخص کردن نقاط ضعف و کاستی‌های سال‌های گذشته امید است این نمایشگاه امسال با جامعیت بیشتر و کیفیت خوبی برگزار شود.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان گفت: به دلیل درخواست علاقمندان و استقبال از این جشنواره زمان برگزاری دهمین دوره از جشواره فرهنگ اقوام ایران زمین نسبت به سال گذشته با یک روز افزایش، ۵روز شده است که از مورخ ۸ الی ۱۲ دی‌ماه در محل نمایشگاه‌های بین‌الملل  کیلومتر ۵ جاده گرگان – آق قلا برگزار خواهد شد.

 

این را هم ببینید

افزایش صادرات صنایع دستی کشور

صنایع دستی‌ را از بین نبریم

ما دو راه داریم؛ یا دنیا را با صنایع دستی ایرانی آذین کنیم یا بهشت کالاهای قاچاق شویم و آنقدر دست روی دست بگذاریم تا دستی دستی صنایع دستی‌مان از دست برود.